Til hver eneste hundeudstilling er der nye udstillere, hvilket må siges at være positivt. For langt de fleste er det en god oplevelse, men det kan også være svært at finde rundt i alt det, de garvede udstillere kender så godt.
Det har Dansk Kennel Klub nu tænkt sig at gøre noget ved. Derfor har man i Fredericia arrangeret guidede ture rundt på udstillingen. Den første fandt sted klokken 10.30 og guiden var Katrine Jeppesen fra DKK.
- Det er faktisk en ide, vi har gået med i nogle år, men det har lige været det der med at finde en, der havde tiden til at være guide. Her til formiddag har jeg lidt tid, og så prøver vi det af, fortæller Katrine Jeppesen.
Der var mødt en god håndfuld nysgerrige mennesker op til turen. Inden de gik ind i Hal A fik de en kort introduktion til, hvad der ventede dem. Katrine Jeppesen fortalte om, hvem der er i en udstillingsring, og hvilke opgaver de forskellige mennesker har i ringen.
Efter introduktionen gik turen ind i hallen, hvor de først gjorde stop ved ringen med golden retrievere. Her kunne de se dommerens, ringsekretærens og ringassistentens opgaver i aktion, ligesom de fik et indblik i, hvordan man udstiller sin hund.
Derefter gik turen til Store Ring og rundt på resten af udstillingen.
Der var mange gode spørgsmål fra deltagerne, som alle var nye udstillere og en smule nervøse for at skulle ind i ringen.
Du kan læse mere om de guidede ture i martsnummeret af HUNDEN.
Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.
Maj måned skydes i gang med manér, når DKK inviterer til tre dages hundefest på Dyrskuepladsen i Roskilde. Med både nordisk og international udstilling er der titler som Vikingevinder og Roskildevinder på højkant i de grønne rammer.
Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.
Det er ikke altid nemt at være fotograf. Især ikke når man har med hunde at gøre
Søndag klokken 14.00 begyndte den sidste juniorhandlerkonkurrence i denne weekend. Det blev endnu en spændende konkurrence
1. juni er den nationale hundens dag. Derfor er der også en masse spændende aktiviteter for hundefolket. Her kan du se, hvad du kan opleve
Solskin, faglighed og fællesskab prægede en weekend hvor DKK kredse og specialklubber fra hele landet blev samlet om ny viden og stærkere relationer
Det er blevet forår og dermed også tid til et dejligt forårsnummer af HUNDEN.
Nye kursister på Dansk Kennel Klubs grundinstruktøruddannelse begyndte deres rejse mod at blive hundeinstruktører med en blanding af teoretisk undervisning og praktiske øvelser.
Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.
Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?
Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.
Butikskæden NORMAL har taget et stort spring ind på markedet for dyreartikler med åbningen af deres nye koncept, ANIMAL. Den første butik slog dørene op i Aarhus den 1. april, og her er der lagt op til en shoppingoplevelse helt på hundenes præmisser med faste lave priser.
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse