Fra mink til hundefoder

18-02-2022 15:00

Bjarke Kirkegaard Nielsen

På udstillingen i Fredericia mødte vi Bult, der er et nyt firma i Danmark med foder og snack til din hund

Copyright Hunden.dk
Vores produkter ser dyre og eksklusive ud, men de er faktisk billige. Det er en god blanding, siger Saulius Blauzdys og griner. Foto: Wiegaarden/Jørgen Bak Rasmussen
Nyheden fortsætter efter annoncen

 

Saulius Blauzdys har i mange år været en del af minkindustrien i Danmark, hvor han gennem sin tidligere virksomhed solgte maskiner til minkindustrien. Men efter minkfaget blev lukket ned i Danmark, måtte han se sig om efter ny græsgange. 

– Jeg blev kontaktet af Bult, der er et polsk foderfirma, og de ville gerne have en sælger i Danmark. Så nu er vi her, lyder det fra Saulius Blauzdys og fortsætter: 

Nyheden fortsætter efter annoncen

– Vi arbejder kun i premiumprodukter, og vores produkter er 100 procent naturlige uden kunstige konserveringsmidler eller smagsforstærkende stoffer.

Saulius Blauzdys startede Bult i Danmark i sommer, og han er godt tilfreds med, hvordan starten har været.

– Jeg synes, der er taget rigtig godt imod os. Vi var også med på udstillingen i Herning, hvor der var lidt flere mennesker end her, men folk virker glade for vores produkter, og vi får mange positive tilbagemeldinger, siger han.

 

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout