Fire unge handlerstjerner rejser mod nordisk mesterskab

12-12-2024 09:38, af Cecilie Friis Amstrup

Danmark sender fire dygtige juniorhandlere til det prestigefyldte nordiske mesterskab, hvor de vil konkurrere med hunde, de aldrig har mødt før. Spænding, samarbejde og talent sættes på prøve.

Copyright Ridehesten.com
Det er et stærkt og talentfuldt juniorhandlerlandshold, som Danmark sender afsted til nordisk mesterskab i weekenden! Fra venstre ses: Simone Riisgaard Kristiansen, Naya Kühne Andersen, Frederikke Dalgaard Petersen og Mathilde Bekker. Foto: Wiegaarden

På søndag den 15. december vil det danske juniorhandlerlandshold repræsentere Danmark ved det nordiske mesterskab i juniorhandling. Konkurrencen finder sted i Stockholm som en del af den prestigefyldte Nordisk Vinder-udstilling, og Danmark stiller med et hold af dygtige unge talenter: Simone Riisgaard Kristiansen, Naya Kühne Andersen, Frederikke Dalgaard Petersen og Mathilde Bekker.

En unik konkurrenceoplevelse
Det nordiske mesterskab er en særlig konkurrence, der samler de bedste unge handlere fra hele Norden, og hvor hver juniorhandler skal fremvise en hund, de ikke kender på forhånd. Hver deltager ønsker tre hunderacer i prioriteret rækkefølge, og værtslandet stiller en hund til rådighed ud fra disse valg. De møder hunden kun en time inden konkurrencen, hvilket stiller store krav til handlernes evner og fleksibilitet.

— Jeg glæder mig rigtig meget til selve konkurrencen, fordi du står med en helt fremmed hund, man lige har mødt en time forinden. Jeg glæder mig selvfølgelig også til at få en god oplevelse med de andre piger, fortæller Naya Kühne Andersen.

Copyright Ridehesten.com
Naya Kühne Andersen skal med til nordisk mesterskab for tredje gang og har valgt at have flatcoated retriever som hendes førsteprioritet. Her viser hun en american akita frem. Foto: Wiegaarden

Flere års erfaring blandt de unge talenter
Selvom nordisk mesterskab er en udfordring, er det ikke første gang for flere af deltagerne. Naya og Frederikke har begge været med tidligere. Frederikke er den mest erfarne på holdet og har deltaget hele tre gange tidligere.

— Det er altid en fantastisk oplevelse, og jeg glæder mig til endnu en gang at prøve kræfter med det, siger hun.

Naya ser også frem til at bygge videre på sine erfaringer fra de sidste to gange og håber at kunne bruge dem til at styrke holdets samlede indsats.

Mathilde deltog første gang som 11-årig og har drømt om at vende tilbage lige siden.

— Det var en fantastisk oplevelse, som jeg altid har ønsket at prøve igen, fortæller hun.

For Simone bliver det første gang, og hun glæder sig til at træde ind i den særlige atmosfære, der kendetegner konkurrencen.

Copyright Ridehesten.com
Mathilde Bekker er tilbage på landsholdet, hvilket er en stor drøm, der går i opfyldelse. Hun har været med til nordisk mesterskab en gang før som 11-årig og har valgt samojedhund som førsteprioritet, som hun også viser frem her. Foto: Wiegaarden

Målrettet forberedelse og mental styrke
Forberedelsen til et nordisk mesterskab adskiller sig væsentligt fra træningen til almindelige udstillinger. Selvom de fleste juniorhandlere træner hver uge, så har der i tiden op til mesterskabet været skruet gevaldigt op for intensiteten.

— Når du træner til et nordisk mesterskab, er det på en anden måde end en almindelig udstilling. Her har du ofte fokus på at træne med én bestemt hund eller race, mens du til mesterskabet i bund og grund ikke ved, hvilken hund du får tildelt, hvordan den er eller opfører sig. Derfor skal du have et større overblik over flere racer, forklarer Frederikke og tilføjer:

— Jeg har terpet en masse racestandarder og været ude og træne med en masse hunde i forskellige racer, både trænede udstillingshunde og utrænede, for at finde de bedste ”værktøjer” til at håndtere dem i de situationer, der kan opstå i konkurrencen.

Copyright Ridehesten.com
Frederikke Dalgaard Petersen har været med til nordisk mesterskab hele fire gange før, men glæder sig stadig til dette. Som førsteprioritet har hun valgt samme race, som hun også viser frem her på billedet: pharaoh hound. Foto: Wiegaarden

Hos de fire juniorhandlere går det igen, at de virkelig har terpet racestandarder, så de er bedst muligt forberedte på dommerens spørgsmål, og at de har fået trænet med mange forskellige hunde og racer. De er dog også alle enige om, at konkurrencen i Stockholm i høj grad også skal forberedes mentalt i deres hoved.

— Mesterskabet er meget mere mentalt, og man skal være klar på hvilken som helst udfordring, fordi du ikke ved, hvilken type hund eller race du ender med. Derfor skal du også være klar i hovedet til at kunne håndtere den hund, du får, lyder det fra Simone Riisgaard Kristiansen.

Copyright Ridehesten.com
Simone Riisgaard Kristiansen har imponeret mange dommere i år og endte som Årets Juniorhandler. Hendes 1. prioritet til det nordiske mesterskab er engelsk springer spaniel, som hun viser frem her. Foto: Wiegaarden

En kompleks konkurrence
Konkurrencen dømmes af Jitka Svobodová fra Tjekkiet og omfatter både en individuel og en holdkonkurrence. I den individuelle konkurrence tildeles guld, sølv og bronze til de tre bedste juniorhandlere, mens holdkonkurrencen afgøres på baggrund af de samlede point for hvert lands hold.

Konkurrencen bliver livestreamet af Handling Sverige, og du kan følge med søndag på deres Facebookside - find linket her. 

Deltagernes prioriteter
De danske deltagere har ønsket følgende hunderacer som deres 1. prioritet:

  • Simone: Engelsk springer spaniel
  • Mathilde: Samojedhund
  • Frederikke: Pharaoh hund
  • Naya: Flatcoated retriever
Fakta
Tre ting juniorhandlerne ikke kan undvære

For at være helt klar til mesterskabet har pigerne nøje udvalgt de ting, de ikke kan undvære:

Simone Riisgaard Kristiansen: Racestandarder på sine tre racevalg, forældres opbakning, showsuit.
Mathilde Bekker: Godbidder, showsuit, racestandarder på sine prioriteter og reserverace.
Frederikke Dalgaard Petersen: Showsuits, racestandarder, godt humør.
Naya Kühne Andersen: Showsuits/liner, racestandarder på sine prioriteter og reserverace, positiv energi og gå på mod.

Læs også

Vi Finder Hund afliver myter om droner

Der opstår jævnligt rygter på de sociale medier om, at droner gør mere skade end gavn, når en efterlyst hund skal findes. Men ifølge Vi Finder Hund handler det udelukkende om kvaliteten af udstyret og den rette flyveteknik.

SIDSTE FRIST: Skal du med til Fredericia?

Det er nu eller aldrig, hvis du vil have din hund med i ringen, når Dansk Kennel Klub slår dørene op til den internationale udstilling i Fredericia.

Kærlighed i pels: et liv med hunde, passion og fællesskab

08-01-2026 19:00, af Mille Marie

For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.

DKK fortsat aktive iht. fyrværkeri-lovgivning

06-02-2013 15:05, af Maja Golles
Politikerne drøfter i øjeblikket fyrværkerilovgivningen, hvor DKK har presset på for en strammere lovgivning til gavn for landets hunde - og andre dyr

Oliver's Petfood - Kom og Smag!

12-05-2012 08:00, af Simone Strandet Sørensen
Da Dansk Kennel Klub i weekenden afholdte udstilling på Roskilde Dyrskueplads, serverede Oliver's Petfood ikke kun smagsprøver til de firbenede, men også til deres ejere.

Hundenes Valentines Day

11-02-2013 14:01, af Tine Luther
Foderfirmaet Oliver's har i anledning af Valentines Day konstrueret en gave til hunde.

Dansk hund sejrede på norsk udstilling

08-09-2011 14:57, af Tine Luther
En danskejet og –opdrættet amerikansk cocker spaniel slog 3300 hunde af banen ved Norsk Kennel Klubs udstilling forrige weekend.

Det er jo bare en hund…

10-02-2016 13:46, af Tine Luther
Eller er det? Vi danskere elsker vores hunde, der i højere grad end nogensinde opfattes som ligeværdige familiemedlemmer, og vi er stolte af at vise ”vores afkom” frem. Går du med overvejelser om at anskaffe dig en hund, er Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Fredericia i den kommende weekend det helt rigtige udgangspunkt.

Flere Chrisco-produkter tilbagetrækkes og underleverandør opsagt

20-12-2024 07:35, af Cecilie Friis Amstrup

Chrisco har efter flere episoder med adfærdsændringer hos hunde valgt at tilbagetrække en række produkter ud fra et forsigtighedsprincip. Produkterne er alle fra samme underleverandør, som Chrisco nu har valgt at opsige samarbejdet med.

Vil du være et bedre menneske? Få dig en hund

16-12-2016 09:31, af Kasper Larsson
Der er mange eksempler på, at hunde gør livet bedre for os mennesker – men en hund gør dig faktisk også til et bedre menneske helt generelt

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Ransagning i Ribe: 58-årig kvinde sigtet efter fund af over 50 hunde

En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.

Beskyttelse af hundens poter i sne og frost

Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

Kærlighed i pels: et liv med hunde, passion og fællesskab

08-01-2026 19:00, af Mille Marie

For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Sne kan give dårlig mave

21-11-2022 11:22, af Astrid Gerd Holtet

Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Vinterkulde og varme smil til K9 Biathlon for alle i Bevtoft

Sol, frost og fællesskab prægede K9 Biathlon for alles nytårsløb i Bevtoft, hvor et lille format og stor ordentlighed satte rammen om starten på et nyt kapitel.