Fire unge handlerstjerner rejser mod nordisk mesterskab

12-12-2024 09:38, af Cecilie Friis Amstrup

Danmark sender fire dygtige juniorhandlere til det prestigefyldte nordiske mesterskab, hvor de vil konkurrere med hunde, de aldrig har mødt før. Spænding, samarbejde og talent sættes på prøve.

Copyright Ridehesten.com
Det er et stærkt og talentfuldt juniorhandlerlandshold, som Danmark sender afsted til nordisk mesterskab i weekenden! Fra venstre ses: Simone Riisgaard Kristiansen, Naya Kühne Andersen, Frederikke Dalgaard Petersen og Mathilde Bekker. Foto: Wiegaarden

På søndag den 15. december vil det danske juniorhandlerlandshold repræsentere Danmark ved det nordiske mesterskab i juniorhandling. Konkurrencen finder sted i Stockholm som en del af den prestigefyldte Nordisk Vinder-udstilling, og Danmark stiller med et hold af dygtige unge talenter: Simone Riisgaard Kristiansen, Naya Kühne Andersen, Frederikke Dalgaard Petersen og Mathilde Bekker.

En unik konkurrenceoplevelse
Det nordiske mesterskab er en særlig konkurrence, der samler de bedste unge handlere fra hele Norden, og hvor hver juniorhandler skal fremvise en hund, de ikke kender på forhånd. Hver deltager ønsker tre hunderacer i prioriteret rækkefølge, og værtslandet stiller en hund til rådighed ud fra disse valg. De møder hunden kun en time inden konkurrencen, hvilket stiller store krav til handlernes evner og fleksibilitet.

— Jeg glæder mig rigtig meget til selve konkurrencen, fordi du står med en helt fremmed hund, man lige har mødt en time forinden. Jeg glæder mig selvfølgelig også til at få en god oplevelse med de andre piger, fortæller Naya Kühne Andersen.

Copyright Ridehesten.com
Naya Kühne Andersen skal med til nordisk mesterskab for tredje gang og har valgt at have flatcoated retriever som hendes førsteprioritet. Her viser hun en american akita frem. Foto: Wiegaarden

Flere års erfaring blandt de unge talenter
Selvom nordisk mesterskab er en udfordring, er det ikke første gang for flere af deltagerne. Naya og Frederikke har begge været med tidligere. Frederikke er den mest erfarne på holdet og har deltaget hele tre gange tidligere.

— Det er altid en fantastisk oplevelse, og jeg glæder mig til endnu en gang at prøve kræfter med det, siger hun.

Naya ser også frem til at bygge videre på sine erfaringer fra de sidste to gange og håber at kunne bruge dem til at styrke holdets samlede indsats.

Mathilde deltog første gang som 11-årig og har drømt om at vende tilbage lige siden.

— Det var en fantastisk oplevelse, som jeg altid har ønsket at prøve igen, fortæller hun.

For Simone bliver det første gang, og hun glæder sig til at træde ind i den særlige atmosfære, der kendetegner konkurrencen.

Copyright Ridehesten.com
Mathilde Bekker er tilbage på landsholdet, hvilket er en stor drøm, der går i opfyldelse. Hun har været med til nordisk mesterskab en gang før som 11-årig og har valgt samojedhund som førsteprioritet, som hun også viser frem her. Foto: Wiegaarden

Målrettet forberedelse og mental styrke
Forberedelsen til et nordisk mesterskab adskiller sig væsentligt fra træningen til almindelige udstillinger. Selvom de fleste juniorhandlere træner hver uge, så har der i tiden op til mesterskabet været skruet gevaldigt op for intensiteten.

— Når du træner til et nordisk mesterskab, er det på en anden måde end en almindelig udstilling. Her har du ofte fokus på at træne med én bestemt hund eller race, mens du til mesterskabet i bund og grund ikke ved, hvilken hund du får tildelt, hvordan den er eller opfører sig. Derfor skal du have et større overblik over flere racer, forklarer Frederikke og tilføjer:

— Jeg har terpet en masse racestandarder og været ude og træne med en masse hunde i forskellige racer, både trænede udstillingshunde og utrænede, for at finde de bedste ”værktøjer” til at håndtere dem i de situationer, der kan opstå i konkurrencen.

Copyright Ridehesten.com
Frederikke Dalgaard Petersen har været med til nordisk mesterskab hele fire gange før, men glæder sig stadig til dette. Som førsteprioritet har hun valgt samme race, som hun også viser frem her på billedet: pharaoh hound. Foto: Wiegaarden

Hos de fire juniorhandlere går det igen, at de virkelig har terpet racestandarder, så de er bedst muligt forberedte på dommerens spørgsmål, og at de har fået trænet med mange forskellige hunde og racer. De er dog også alle enige om, at konkurrencen i Stockholm i høj grad også skal forberedes mentalt i deres hoved.

— Mesterskabet er meget mere mentalt, og man skal være klar på hvilken som helst udfordring, fordi du ikke ved, hvilken type hund eller race du ender med. Derfor skal du også være klar i hovedet til at kunne håndtere den hund, du får, lyder det fra Simone Riisgaard Kristiansen.

Copyright Ridehesten.com
Simone Riisgaard Kristiansen har imponeret mange dommere i år og endte som Årets Juniorhandler. Hendes 1. prioritet til det nordiske mesterskab er engelsk springer spaniel, som hun viser frem her. Foto: Wiegaarden

En kompleks konkurrence
Konkurrencen dømmes af Jitka Svobodová fra Tjekkiet og omfatter både en individuel og en holdkonkurrence. I den individuelle konkurrence tildeles guld, sølv og bronze til de tre bedste juniorhandlere, mens holdkonkurrencen afgøres på baggrund af de samlede point for hvert lands hold.

Konkurrencen bliver livestreamet af Handling Sverige, og du kan følge med søndag på deres Facebookside - find linket her. 

Deltagernes prioriteter
De danske deltagere har ønsket følgende hunderacer som deres 1. prioritet:

  • Simone: Engelsk springer spaniel
  • Mathilde: Samojedhund
  • Frederikke: Pharaoh hund
  • Naya: Flatcoated retriever
Fakta
Tre ting juniorhandlerne ikke kan undvære

For at være helt klar til mesterskabet har pigerne nøje udvalgt de ting, de ikke kan undvære:

Simone Riisgaard Kristiansen: Racestandarder på sine tre racevalg, forældres opbakning, showsuit.
Mathilde Bekker: Godbidder, showsuit, racestandarder på sine prioriteter og reserverace.
Frederikke Dalgaard Petersen: Showsuits, racestandarder, godt humør.
Naya Kühne Andersen: Showsuits/liner, racestandarder på sine prioriteter og reserverace, positiv energi og gå på mod.

Læs også

Store Hestedag 2025: Nye oplevelser, stærke traditioner og noget for både heste- og hundefolk

05-09-2025 13:45, af Helle Lyngfeldt

Det bliver en oplevelsesrig weekend, der venter hele familien den 6.–7. september 2025, når alverdens heste og hunde samles på Dyrskuepladsen i Roskilde til Store Hestedag. Programmet byder både på velkendte aktiviteter og spændende nyheder, som sikrer underholdning, læring og inspiration for alle

Er din hund klar til at blive dagens stjerne?

28-08-2025 14:06, af Redaktionen

Lørdag d. 30/8 inviterer SfCOEB til Hundematch på Boeslunde Camping i Slagelse – en dag fyldt med sjov, konkurrencer og masser af logrende haler.

K9 Biathlon for alle – fuld knald på i Viborg!

23-08-2025 11:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Der var fest, sol, glæde og masser af hunde, da K9 Biathlon for alle i weekenden indtog Viborg som en del af Nordic Lake Festival. Byen tog imod med åbne arme, og de smukke rammer skabte en helt unik kulisse til det, der nu kan kaldes det største K9 Biathlon for alle-event nogensinde.

Lørdagens BIS blev igen Power

12-11-2022 18:19, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Han gjorde det igen den hvide skønhed. Power vandt lørdagens udstilling og er nu sikker på at blive Årets Hund

Så er billederne fra Fredericia online

13-02-2012 15:00, af Maria Schacht
Billederne fra årets første internationale hundeudstilling er nu online.

Petland - nu med gazelle

13-11-2022 12:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Hal C kan man møde Petland, der sælger foder med høj ernæringsmæssig værdi til rimelig penge. Netop den cocktail har netop skaffet virksomheden en gazellepris

Vinder af årets sidste DKK-udstilling

06-11-2011 18:43, af Tine Luther
I dag, søndag, afviklede Dansk Kennel Klub årets sidste udstilling. Stedet var Herning – og vinderen en mops.

Fra HUNDEN: Naturlig smertelindring ved ledsmerter

24-04-2025 07:04, af Ditte Jensen, veterinær rehabiliteringsterapeut, Laser Til Dyr

Ledsmerter er desværre blevet en alt for almindelig del af mange hundes liv. Takket være moderne dyrlægevidenskab, bedre ernæring og en øget opmærksomhed på dyrevelfærd lever hunde i dag længere end nogensinde før. Denne positive udvikling betyder dog også, at flere hunde når en alder, hvor slid og belastning af leddene bliver et reelt problem.

Må min hund spise løg?

29-01-2021 12:13, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Løg er en vigtig bestanddel af mange retter. Men må vi egentlig give vores hunde løg? Svaret kommer her

56 golden retrievere fejrede jul i Gludsted

09-12-2024 13:21, af Cecilie Friis Amstrup

Guldbassernes Juletræsfest samlede hunde og mennesker fra hele landet til en dag fyldt med leg, hygge og fællesskab.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Dansk akita-succes til World Dog Show i Helsinki

07-09-2025 09:00, af Karina Green Damsgaard

En rejse fuld af passion, fællesskab og overraskelser til WDS i Helsinki d. 8-10. august 2025

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Vinderne er fundet! Vil du deltage i næste måneds konkurrence?

11-09-2025 08:00, af Tine August

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 23. september for at være med i oktober måneds konkurrence.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Høj sværhedsgrad ved DKK’s DM i schweissspor 2025

09-09-2025 08:50, af Verner Lauritsen – dommer ved DM i Schweisspor
Jagt|

DKK’s Danmarksmesterskab i schweissspor 2025 bød på en af de sværeste udfordringer i mange år. Fire af landets bedste ekvipager stillede til start på mit hold i Gisselfelds skove, hvor en stor bestand af dåvildt skabte ekstra afledninger på sporene. Kun én ekvipage nåede helt til sporslut – blot 1 minut og 15 sekunder før tidsgrænsen udløb – og sikrede sig dermed en velfortjent 1. præmie.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Store Hestedag 2025: Nye oplevelser, stærke traditioner og noget for både heste- og hundefolk

05-09-2025 13:45, af Helle Lyngfeldt

Det bliver en oplevelsesrig weekend, der venter hele familien den 6.–7. september 2025, når alverdens heste og hunde samles på Dyrskuepladsen i Roskilde til Store Hestedag. Programmet byder både på velkendte aktiviteter og spændende nyheder, som sikrer underholdning, læring og inspiration for alle

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet