Fem mytologiske hunde, du helst ikke vil møde en mørk aften

11-04-2017 11:17, af Kasper Larsson
Hunde har altid haft en stor plads i myter og sagn. Her får du fem styks, der ikke alle er lige søde
Copyright Ridehesten.com
Den trehovede hund Kerberos vogter indgangen til dødsriget i den græske mytologi. (Foto: Shutterstock)

Kerberos, Hades’ hund Den berømte trehovedet hund, der i græsk mytologi bevogter indgangen til dødsriget. Her søger Kerberos for, at kun de døde kommer ind, og at de aldrig kommer ud. Den fremstilles ofte som en enorm hund med tre hoveder, løveklør, en slangehale og en manke lavet af slanger. Den er også med i utallige film og bøger, blandt andet Disney-tegnefilmen Herkules og J.K Rowlings Harry Potter. Kerberos svarer på mange måder til helvedshunden Garm i den nordiske mytologi. Cù-Sith, dødsbebuderen Cù-Sith er en mytologisk hund fra Skotland og Hebriderne. Lignende skabning finder man i irske sagn. Ifølge skotske sagn er Cù-Sith på størrelse med en ung tyr, men med en ulvs udseende. Pelsen hænger og har en grønlig og nogle gange hvid farve. Halen beskrives som værende lang og flettet og dens poter er på størrelse med en mands hånd. Den store hund bor i klippehuler i det skotske højland, men lurer også i moser og bakker. Cù-Sith var et frygtet forvarsel om død, og dukkede op for at bære den dødes sjæl til dødsriget, på samme måde som dødsenglen i kristen overtro. Okuri-Inu Dæmonhunden fra japansk mytologi bringer bade gode- og dårlige nyheder. De gode nyheder er, at denne dæmons vildskab holder andre dæmoner væk når den følger efter dig. De dårligheder: Hvis du falder, så bliver du spist. Skulle du være så uheldig at befinde dig i de japanske bjerge en sen og mørk aften, forfulgt af Okuri-Inu og snuble, så er alt håb ikke ude. Du kan snyde dæmonen ved at lade som om, at du bare har brug for et lille hvil ved at sige ”det her er godt nok hårdt arbejde” eller ”jeg er glad for at jeg med vilje hoppede med ansigtet først ned i denne mudderpøl, for den er vel nok fin” – eller noget i den stil. Skulle du ankomme sikkert til din destination gør du klogt i at sætte en lille skål med mad ud til Okuri-Inu, som en tak for ikke at spise dig. Så ville den samtidig stoppe med at forfølge dig. Cadejo Ligesom Okuri-Inu, så vil Cadejo enten hjælpe dig – eller spise dig. Oprindeligt stammer sagnet om Cadejo fra centralamerikanske historier og fortællinger. Legenderne beskriver to dæmoner – en sort Cadejo og en hvid Cadejo. Den ene beskytter rejsende fra skade og tyveri. Den anden opildner til dårlige beslutninger og fare og står på to ben og slår som et menneske. Uheldigvis er det ikke til at vide, hvilken en af Cadejoerne der er den gode. Hvis du vender ryggen til en eller snakker til den, bliver du sindssyg. Så der er ikke rigtigt nogen ”god” og ”dårlig” Cadejo. De er begge ret dårlige… Tiangou Denne flyvende sorte hund fra kinesiske sagn siges at spise solen under solformørkelser – fordi nogle hunde er altædende. Det ved vi jo. Historien er, at fødselsguden Zhang Xian skyder pile efter Tiangou for at skræmme den flyvende hund væk. Dette skræmmer Tiangou, der i rædsel kaster solen op som en gammel tennisbold.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Rottweilers juleudstilling i Aunslevhallen – en festlig afslutning på udstillingsåret 2025

09-12-2025 19:00, af Kenneth Kammersgaard

Rottweiler Klubben Danmark samlede 28 ekvipager til en dag fyldt med julehygge, flot sportsånd og imponerende resultater.
 

Stærk klubånd og flot hundearbejde i Boxergruppe Sydkyst/Ishøj

08-12-2025 09:30, af Emma Fridolin Sørensen

Boxergruppe Sydkyst/Ishøj afholdt prøvedag den 6. december, og det blev en dag fyldt med engagerede medlemmer, flotte præstationer og masser af opbakning. Hele 10 hunde var tilmeldt, og både færdselsprøverne og lydighedsprøverne bød på solidt arbejde og god stemning. Læs om resultaterne og den imponerende indsats fra klubbens egne frivillige i vores fulde beretning.

K9 Biathlon for alle får nyt liv og åbner sæsonen med løb den 3. januar

K9 Biathlon for alle stod til at lukke, men fællesskabet og nye kræfter har vendt udviklingen. Nu fortsætter et af landets mest populære hundeevents alligevel, og første løb i den nye æra er allerede annonceret.

Læs om redningen, beslutningen bag og planerne for fremtiden hos K9 Biathlon for alle.

Del dine historier og nyheder med hunden.dk

Fællesskabet vokser, når vi deler. Bidrag med jeres historier og vær med til at forme hundelivet i Danmark.

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Det kimer nu - til juleudstilling i Tollerklubben

10-12-2025 12:00, af Lars Møller

Tollerklubben rundede udstillingsåret af med en festlig og flot juleudstilling i Vemmelevhallen.
Nye ansigter, stærke resultater og historiske præstationer prægede årets sidste show.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet