For første gang deler CEO & Founder af DogCoach, Linn Radsted ud af sin 20-års erfaring som brandbuilder og marketingsnørd med andre professionelle aktører i hundebranchen.
Det sker til en eksklusiv workshop fredag den 10. maj i Haslev, hvor målsætningen er at samle passionerede ildsjæle fra branchen, lære fra sig og dele ud af de mange nye trends og digitale værktøjer som Linn Rasted bl.a. har brugt til at bygge brands som DogCoach (www.dogcoach.dk), Equilink & Equsana (www.equsana.dk).
– Jeg er ofte blevet spurgt af forskellige aktører i branchen om hjælp og gode råd til særlig den digitale del af markedsføringen. Ligesom jeg med en baggrund med at drive netværk tidligere, også finder det naturligt at connecte og samle ligesindede fra branchen, og dermed styrke vidensdeling, samarbejde og synergier, fortæller initiativtager bag workshoppen Linn Radsted og fortsætter:
– Heldigvis har der allerede været stor interesse for denne første workshop, som bliver 6 effektive timer, hvor vi både skal lære nye værktøjer, brainstorme med AI og hinanden, nørde med vores eget brand og opdage strategier, der vil forbedre både salg og din kommunikation uden at ty til betalt markedsføring. Jeg er træt af hvor stor en sovepude betalt markedsføring er blevet, heldigvis findes der også andre metoder, hvor mindre virksomheder sagtens kan lære at skille sig ud og skabe en klar profil. God branding handler ikke bare om at blive set, det handler i højere grad om værdier, og om at formidle en klar og skarp historie og at fjerne fokus fra pris og i stedet sætte fokus på værdi.
Workshoppen afsluttes med en dejlig middag med tid til både netværk og vidensdeling.
Lyst til at komme med?
Netop nu er der kommet to ledige pladser på den kommende workshop: Succes i Hundebranchen 2024 da en virksomhed måtte melde fra pga. sygdom i familien.
Nysgerrig? - men bekymret for om du passer ind? Don't be.
Klik ind og mød tre søde deltagere, som fortæller hvorfor de har tilmeldt sig og læs mere her om hvordan du kommer med.
Shiba Inu racen er ikke typisk at finde på podierne rundt om på Europa's hundeudstillinger, men den 3.-5. november brillierede hanhunden Ai-We-Sed-So NeverEnding Story alligevel i Dortmund.
Et af mine største dilemmaer som hundeejer på snart 13. år er at få livet som solo-hundemor til Nemo til at gå op med min passion for at rejse og komme på eventyr. Gennem årene har jeg været heldig både at kunne tage ham med og at have søde og dygtige hundepassere, men efterhånden som Nemo er blevet ældre, mærker jeg også, at han helst vil være hos mig, eller dem han kender bedst, og det gør overvejelserne om at tage af sted endnu større.
Tina Hougaard og Stine Lerche-Vestergaard fra Powerdog er aktuelle på weekendens Dogdays i Hillerød, hvor de holder en workshop om Nose Work. Vi har snakket med dem om, hvorfor sporten er blevet så populær
I disse svære tider kan det være dejligt med lidt lyspunkter
I weekenden var der for første gang Dogdays i Frederiksborgcentret. Arrangør Linn Radsted fra Dogcoach er ikke i tvivl om, hvordan det gik
I november er der premiere på et helt nyt hundetiltag i FrederiksborgCentret i Hillerød. D. 17-18. november inviteres alle hundeelskere nemlig indenfor til den helt nye Alt til Hund messe, som afvikles sammen med DogCoach.dk
På denne smukke første rigtige efterårsdag, er der ekstra travlhed hos det lille danske, hundefirma, DogCoach, som siden 2016 har klædt hundeejer på i specieldesignet hundeluftertøj.
På hunden.dk kan vi nu stolt præsentere denne julekonkurrence med flotte præmier fra Arion, Dogcoach, Tholo, Simbas Foder og Hundekroen
Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.
Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.
Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?
På Rold Gl. Kro - Hundekroen er de firbenede gæster i fokus med deres helt egen menu. Selv om menuen har været der i noget tid, har tiltaget for nyligt skabt stor begejstring på de sociale medier.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Butikskæden NORMAL har taget et stort spring ind på markedet for dyreartikler med åbningen af deres nye koncept, ANIMAL. Den første butik slog dørene op i Aarhus den 1. april, og her er der lagt op til en shoppingoplevelse helt på hundenes præmisser med faste lave priser.