Få et forspring i hundebranchen: Lær AI på ny Workshop

01-05-2024 10:15, af Anne Cecilie Sohl

Hvad skal der til for at lykkes som succesfuld virksomhed i hundebranchen anno 2024? Og hvordan griber man som virksomhedsejer bedst et presset marked an?

Copyright Ridehesten.com
Foto: PR

For første gang deler CEO & Founder af DogCoach, Linn Radsted ud af sin 20-års erfaring som brandbuilder og marketingsnørd med andre professionelle aktører i hundebranchen.

Det sker til en eksklusiv workshop fredag den 10. maj i Haslev, hvor målsætningen er at samle passionerede ildsjæle fra branchen, lære fra sig og dele ud af de mange nye trends og digitale værktøjer som Linn Rasted bl.a. har brugt til at bygge brands som DogCoach (www.dogcoach.dk), Equilink & Equsana (www.equsana.dk).   

– Jeg er ofte blevet spurgt af forskellige aktører i branchen om hjælp og gode råd til særlig den digitale del af markedsføringen. Ligesom jeg med en baggrund med at drive netværk tidligere, også finder det naturligt at connecte og samle ligesindede fra branchen, og dermed styrke vidensdeling, samarbejde og synergier, fortæller initiativtager bag workshoppen Linn Radsted og fortsætter:

– Heldigvis har der allerede været stor interesse for denne første workshop, som bliver 6 effektive timer, hvor vi både skal lære nye værktøjer, brainstorme med AI og hinanden, nørde med vores eget brand og opdage strategier, der vil forbedre både salg og din kommunikation uden at ty til betalt markedsføring. Jeg er træt af hvor stor en sovepude betalt markedsføring er blevet, heldigvis findes der også andre metoder, hvor mindre virksomheder sagtens kan lære at skille sig ud og skabe en klar profil. God branding handler ikke bare om at blive set, det handler i højere grad om værdier, og om at formidle en klar og skarp historie og at fjerne fokus fra pris og i stedet sætte fokus på værdi.

Workshoppen afsluttes med en dejlig middag med tid til både netværk og vidensdeling.

Lyst til at komme med?
Netop nu er der kommet to ledige pladser på den kommende workshop: Succes i Hundebranchen 2024 da en virksomhed måtte melde fra pga. sygdom i familien.

Nysgerrig?  - men bekymret for om du passer ind? Don't be.
Klik ind og mød tre søde deltagere, som fortæller hvorfor de har tilmeldt  sig og læs mere her om hvordan du kommer med.

Læs også

Stort øjeblik for Shiba Inu i Dortmund

21-11-2023 13:55, af Anne Cecilie Sohl

Shiba Inu racen er ikke typisk at finde på podierne rundt om på Europa's hundeudstillinger, men den 3.-5. november brillierede hanhunden Ai-We-Sed-So NeverEnding Story alligevel  i Dortmund.

Forårsfavoritterne fra DogCoach er LIVE

15-03-2024 09:23, af Anne Cecilie Sohl

Endelig er det forår, og tid til hundetræning og lyse aften gåture. 

DogCoach - nu at finde hos udvalgte Maxi Zoo butikker

17-05-2023 07:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Helt siden den spæde start i 2016 har Dogcoach været kendt for at skabe hundeluftertøj, der ikke bare ser godt ud, men som også er enormt praktisk og funktionelt. Dogcoach er sat i verden for at gøre livet nemmere for hundeejere

Nyt online hundefællesskab

18-10-2023 12:32, af Anne Cecilie Sohl

– Helt tilbage siden DogDays i 2019 har vi drømt om at kunne klæde hundeejere endnu bedre på til livet med hund - og endelig er vi klar! Nu lancerer DogCoach et nyt, online univers, nemlig DogCoach Family, som både giver inspiration, samt adgang til at lære af udvalgte eksperter indenfor alle områder af livet med hund, fortæller Founder af DogCoach, Linn Radsted.

Panagenics grooming workshop for alle racer

21-03-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

6. og 7. april kan du erhverve helt ny kunnen indenfor grooming, når Østrand holder Panagenics grooming workshop 

Fra HUNDEN: 6600 kilometer gennem Europa

31-05-2025 14:34, af Linn Radsted, stifter af DogCoach

Et af mine største dilemmaer som hundeejer på snart 13. år er at få livet som solo-hundemor til Nemo til at gå op med min passion for at rejse og komme på eventyr. Gennem årene har jeg været heldig både at kunne tage ham med og at have søde og dygtige hundepassere, men efterhånden som Nemo er blevet ældre, mærker jeg også, at han helst vil være hos mig, eller dem han kender bedst, og det gør overvejelserne om at tage af sted endnu større.

STOR JULEKONKURRENCE: Vind med en ven - Uge 3

18-12-2020 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

På hunden.dk kan vi nu stolt præsentere denne julekonkurrence med flotte præmier fra Arion, Dogcoach, Tholo, Simbas Foder og Hundekroen

Du tager jo også fodboldstøvler på, når du spiller fodbold

01-10-2021 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hvorfor skal man have en speciel jakke på, når man lufter hund? Det er et af de spørgsmål, der ofte møder DogCoach, når virksomheden viser dens hundelufterjakker

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Beskyttelse af hundens poter i sne og frost

Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.

Hvorfor slikker min hund mig? Her er 5 mulige årsager

Det er en af de mest almindelige former for hunde-interaktion, men hvorfor gør de det egentlig? Svaret er sjældent simpelt, for et slik kan betyde alt fra "jeg elsker dig" til "jeg er stresset" eller "du smager af salt".

Ransagning i Ribe: 58-årig kvinde sigtet efter fund af over 50 hunde

En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.

Støt borgerforslag om fyrværkeriforbud for private

Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

Brugernes store snegalleri

Foto|

Sneen er væk i store dele af landet, men de gode minder lever videre hos de mange brugere på hunden.dk. Vi har samlet halvtreds fantastiske billeder, der viser, hvordan vinteren forener os alle i ren og skær hundeglæde.

Kærlighed i pels: et liv med hunde, passion og fællesskab

08-01-2026 19:00, af Mille Marie

For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene