Få gratis online hvalpekursus

11-05-2015 13:48, af Tine Luther
Få et gratis online hvalpetræningskursus fra DogCoach når du tegner en hvalpeforsikring hos Dyrekassen Danmark.
Copyright Ridehesten.com

DogCoach er Danmarks nye online træningsportal. Her kan alle hundeejere let og hurtigt træne via e-learningskurser når og hvor det passer dem. Netop nu introduceres kurset HvalpeStart, præsenteret i samarbejde med Dyrekassen Danmark. Her får hvalpeejere muligheden for igennem 6 online lektioner at få hjælp og vejledning til hvalpens første tid. Kurserne består af teori kombineret med videoinstruktion og kan afspilles på både PC, tablet og mobil. Hensigten er at kunne sikre hvalpeejere den bedst mulige start på træning af f.eks. alene hjemme, renlighed, socialisering og generelt skabe grobund for det bedst mulige fremtidige fundament. Den bedste start i hundelivet Kurset er instrueret og udarbejdet af adfærdsterapeut og hundetræner Merethe Børgart Olesen. ”Vi er glade for med HvalpeStart at kunne tilbyde alle hvalpeejere denne mulighed for ekstra støtte og vejledning til den første tid, særligt for de som enten er helt nye hvalpeejere eller som ikke har haft en hvalp længe, kan der være mange spørgsmål, som dukker op i de første uger. Via kurset kan man let finde svar på de mest basale spørgsmål – og det håber vi sikrer flere hunde den bedste start på deres hundeliv”, fortæller Merete Leth, afdelingschef hos Dyrekassen Danmark Find flere kurser HvalpeStart er et ud af 4 online kurser som kan købes på www.dogcoach.dk. Alle kurser er instrueret af Merethe Børgart Olesen og målrettet alle, som har lyst til at lære mere om hunde og træning på en enkelt og nem tilgængelig måde. Se mere på www.dogcoach eller læs mere om hvalpeforsikring hos Dyrekassen Danmark på www.dyrekassen.dk (du finder links under billedet til højre). Kilde: DogCoach

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Fra HUNDEN: Raceportræt af den legesyge pudel

26-07-2025 07:09, af Anne Birgitte Schilling

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Undgå separationsangst: Forbered din hund på hverdag efter ferien

29-07-2025 07:08, af Cecilie Friis Amstrup

Hunde er vanedyr, og efter blot et par ugers sommerferie med en øget mængde menneskeligt selskab og aktivitet kan hverdagen blive en udfordring, især for de yngste firbenede, hvis du har glemt at holde fast i de gode rutiner. Se her, hvordan du forebygger alene hjemme-problemer ved at forberede din hund på, at det snart er hverdag igen.

DKK: Et stærkt fællesskab for hundeelskere

30-07-2025 07:48, af Cecilie Friis Amstrup

Tusindvis af hundeejere vælger at blive medlem af Dansk Kennel Klub og åbner dermed døren til viden, oplevelser og rabatter for både nye og erfarne hundeejere.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Ny undersøgelse: Danskerne sløser med kæledyrenes sikkerhed i bilen

02-08-2025 07:32, af Cecilie Friis Amstrup

Næsten hver femte danske hund får lov at bevæge sig frit rundt i bilen under kørslen: Hvis verdens mindste hunderace, en chihuahua, ikke er fastspændt, kan situationen potentielt blive fatal blot ved en hård opbremsning – ikke blot for hunden, men også for bilens øvrige passagerer, advarer Agria Dyreforsikring.

En måned på cyklen med tre hunde

01-08-2025 07:14, af Aya Lindborg

Efter en måned på de snoede landeveje gennem Danmark og det nordlige Tyskland må det være tid til en beretning hjem om vores oplevelser, erfaringer og op- og nedture indtil nu.

Må min hund spise blommer og mirabeller?

18-08-2017 16:33, af Anne Ekenberg

Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?