Nytårsskuet samlede et bredt udsnit af ejere og entusiaster, der alle delte en kærlighed til den gamle danske hønsehund. For mange deltagere handlede det om mere end blot at vise deres hunde frem; det var en mulighed for at mødes, udveksle erfaringer og styrke netværket omkring racen.
Anna Jakobsen, en af deltagerne, udtrykte sin glæde ved arrangementet: –Til at starte med var jeg meget nervøs, men folk har været så søde og imødekommende. Det har virkelig været en fed oplevelse, og jeg glæder mig allerede til næste gang.
Flere deltagere fremhævede hundens unikke egenskaber. Som en ejer sagde: – Den gamle danske hønsehund er utrolig alsidig. Den kan bruges til jagt, men er også en fantastisk familiehund. Den passer perfekt til vores behov.
Racens ansigt udadtil
En af de store profiler ved nytårsskuet var Tina Nielsen og hendes hund, Charletan Rollo (kaldet Rex). Rex imponerede dommerne og blev både Bedst i racen, vinder af gruppe 7 og lb med en 3. plads i Best in Show (BIS). Tina har gjort en stor indsats for at sætte fokus på racen, og hendes arbejde bærer frugt.
– Jeg er så glad for at se den stigende interesse for racen. Det er dejligt at mærke, hvordan vi sammen kan skabe opmærksomhed omkring vores nationale stolthed, sagde hun.
Tina deltog også med sin hvalp Liva, der i en alder af blot tre måneder klarede sin debut i babyklassen med bravour og endte på en podieplads som BIS 3 Baby.
En race med hjerte og temperament
Den gamle danske hønsehund beskrives af ejerne som en kærlig, loyal og alsidig hund. Mange fremhævede dens evne til at skabe bånd mellem mennesker. – Det sociale fællesskab omkring racen betyder meget. Det er fantastisk at mødes og dele oplevelser med andre, der deler samme passion, sagde en deltager.
For de erfarne ejere handler det også om at vise racens potentiale som jagthund. Tina Nielsen understregede vigtigheden af at bevare racens alsidighed: – Den gamle danske hønsehund er en fantastisk jagthund, men den er også skabt til at være en familiehund. Det er denne kombination, der gør den så unik.
Fremtiden for den gamle danske hønsehund
Med dedikerede ejere og opdrættere som Tina Nielsen og mange andre, ser fremtiden lys ud for den gamle danske hønsehund. Nytårsskuet i Brørup er blot ét eksempel på, hvordan racen formår at samle mennesker og skabe begejstring. For deltagerne er det ikke kun en hund; det er en livsstil og en del af deres identitet.
Som Tina skrev på Facebook efter arrangementet: – Vi nyder de gode øjeblikke og er evigt taknemlige for alle de oplevelser, vores pletter giver os.
Læs mere om racen på købhund.dk.
Når vejret bliver bedre, rykker hundene mere ud i haverne. Men hvad gør man, hvis hunden gøer ved hækken, reagerer på forbipasserende eller skaber irritation hos naboerne?
Hundelivet forbindes ofte med kærlighed, selskab og hverdagens små glæder. Men bag de bløde poter gemmer der sig også et spørgsmål, som flere hundeejere mærker tættere på økonomien end før: Er hund efterhånden mest for mennesker med en stærk økonomi?
Hvad gør du, hvis strømmen forsvinder, vandet lukkes, eller du pludselig ikke kan få fat i hundefoder og medicin?
Lune nachos med guacamole og masser af ost – hvad kan være bedre? Eller avocado spist direkte fra skallen? Mums! Men er avocado egentlig sundt for vore hunde?
Igen i år byder Wiegaarden på gratis fotografering af alle de hunde, der er blevet den bedste i racen i år. Kom forbi studiet i Herning, så vi kan få taget et lækkert billede af hunden
Sebastian Klein har i et tv-program for børn undersøgt, hvordan det føles at blive bidt af en hund. Kennelklubben har hjulpet med at føre ideen ud i livet
Man skal virkelig passe på i disse juletider. Det fandt en 66-årig kvinde ud af, da der udbrød brand i hendes lejlighed
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Hvad gør du, hvis strømmen forsvinder, vandet lukkes, eller du pludselig ikke kan få fat i hundefoder og medicin?
De fleste hundeejere har mindst én historie, der stadig giver røde kinder og nervøse grin. For hunde har en helt særlig evne til at skabe kaos på de mest ubelejlige tidspunkter, ofte uden selv at opdage det.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund