En nationalrace der skaber bånd mellem ejere

15-01-2025 12:45, af Cecilie Friis Amstrup

Den gamle danske hønsehund, en af Danmarks nationalracer, er kendt for sin alsidighed som både jagt- og familiehund. Men den er mere end det. Racen formår også at samle mennesker om en fælles passion, hvilket blev tydeligt ved DKK Kreds 4's nytårsskue i Brørup den 5. januar.

Copyright Ridehesten.com
Der plejer ikke at være så mange gamle danske hønsehunde til et skue, men i Brørup var der samlet en solid flok, som støttede og heppede på hinanden. Foto: Wiegaarden

Nytårsskuet samlede et bredt udsnit af ejere og entusiaster, der alle delte en kærlighed til den gamle danske hønsehund. For mange deltagere handlede det om mere end blot at vise deres hunde frem; det var en mulighed for at mødes, udveksle erfaringer og styrke netværket omkring racen.

Anna Jakobsen, en af deltagerne, udtrykte sin glæde ved arrangementet: –Til at starte med var jeg meget nervøs, men folk har været så søde og imødekommende. Det har virkelig været en fed oplevelse, og jeg glæder mig allerede til næste gang.

Flere deltagere fremhævede hundens unikke egenskaber. Som en ejer sagde: – Den gamle danske hønsehund er utrolig alsidig. Den kan bruges til jagt, men er også en fantastisk familiehund. Den passer perfekt til vores behov.

Copyright Ridehesten.com
Der var godt fyldt op i Brøruphallerne til DKK Kreds 4's nytårsskue - flokken af gamle danske hønsehundeejere kan skimtes i baggrunden. Foto: Wiegaarden

Racens ansigt udadtil
En af de store profiler ved nytårsskuet var Tina Nielsen og hendes hund, Charletan Rollo (kaldet Rex). Rex imponerede dommerne og blev både Bedst i racen, vinder af gruppe 7 og lb med en 3. plads i Best in Show (BIS). Tina har gjort en stor indsats for at sætte fokus på racen, og hendes arbejde bærer frugt.
– Jeg er så glad for at se den stigende interesse for racen. Det er dejligt at mærke, hvordan vi sammen kan skabe opmærksomhed omkring vores nationale stolthed, sagde hun.

Copyright Ridehesten.com
Charletan Rollo (Rex) blev i 2024 kåret som Årets danske race og er et pragteksemplar og stolt repræsentant for den gamle danske hønsehund. Foto: MCantor

Tina deltog også med sin hvalp Liva, der i en alder af blot tre måneder klarede sin debut i babyklassen med bravour og endte på en podieplads som BIS 3 Baby.

En race med hjerte og temperament
Den gamle danske hønsehund beskrives af ejerne som en kærlig, loyal og alsidig hund. Mange fremhævede dens evne til at skabe bånd mellem mennesker. – Det sociale fællesskab omkring racen betyder meget. Det er fantastisk at mødes og dele oplevelser med andre, der deler samme passion, sagde en deltager.

For de erfarne ejere handler det også om at vise racens potentiale som jagthund. Tina Nielsen understregede vigtigheden af at bevare racens alsidighed: – Den gamle danske hønsehund er en fantastisk jagthund, men den er også skabt til at være en familiehund. Det er denne kombination, der gør den så unik.

Copyright Ridehesten.com
Charletan's Rollo i fuld fart i ringen med overbevisende skridt. Foto: Wiegaarden

Fremtiden for den gamle danske hønsehund
Med dedikerede ejere og opdrættere som Tina Nielsen og mange andre, ser fremtiden lys ud for den gamle danske hønsehund. Nytårsskuet i Brørup er blot ét eksempel på, hvordan racen formår at samle mennesker og skabe begejstring. For deltagerne er det ikke kun en hund; det er en livsstil og en del af deres identitet.

Som Tina skrev på Facebook efter arrangementet: – Vi nyder de gode øjeblikke og er evigt taknemlige for alle de oplevelser, vores pletter giver os.

Copyright Ridehesten.com
Under dommer Erling Kjær Pedersen blev Charlatan Rollo og Unik hhv. bedst i racen og bedst i modsatte køn - begge er ejet af Tina Nielsen. Foto: Wiegaarden
Fakta
Om gammel dansk hønsehund
  • Oprindelse: Danmark, udviklet i 17. århundrede som jagthund.
  • Egenskaber: Alsidig jagthund og kærlig familiehund; rolig og loyal.
  • Størrelse: Hanner: 54-60 cm og 30-35 kg; tæver: 50-56 cm og 26-31 kg.
  • Temperament: Rolig, stabil, beslutsom og modig; tæt kontakt med jægeren under jagt.
  • Aktivitetsniveau: Moderat; kræver regelmæssig motion og mental stimulering.

Læs mere om racen på købhund.dk.

Læs også

Nye serie: Hundefotografering for alle

Foto|

Smartphonen er i dag hundeejerens vigtigste værktøj til at forevige hverdagens mest autentiske og nærværende øjeblikke. Her får du overblikket over mobilens styrker, dens tekniske begrænsninger og hvad du skal kigge efter ved en opgradering.

Vitus og hundestjernen - 18. December

18-12-2025 09:00, af Anne Egede

Da Vitus sætter sin pote i et gammelt aftryk i kirkegulvet, åbner en skjult verden sig. Gyldne stjerner, gamle sjæle og en opgave, der ikke kan vente, trækker den lille hund ind i et kapitel, hvor tiden er knap.

Schæferhunden er ikke for alle – men for de rette

17-12-2025 19:00, af Lene Frøkjær Thorsen

En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.

Fredericia: Disse racer kan du opleve lørdag

11-02-2023 08:16, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Her får du overblikket over, hvilke racer du kan se i Messe C i Fredericia i dag

Nu dækker Dyrekassen Danmark kæledyr endnu bedre

03-05-2013 13:58, af Tine Luther
Udleveret medicin, arvelige led-og knoglesygedomme, medforsikrede hvalpekuld og genoptræning af katte er blot nogle af de mange nye dækninger, som hunde, katte og deres ejere kan få glæde af, når Dyrekassen Danmark udvider dækningen på sygeforsikringen i maj 2013.

Danskerne elsker hunde - over 6.000 kan ses i den kommende weekend

22-04-2015 11:38, af Tine Luther
Interessen for at komme på hundeudstilling er stigende. Over 6.000 hunde sørger for, at deres medbragte familier og alle tilskuerene får en chance for at "gå i hundene", når Dansk Kennel Klub afholder international udstilling og Dog Dancing-konkurrencer i Roskilde den kommende weekend, den 25.-26. april 2015.

Fredagsquiz: Hvad ved du om golden retriever

16-03-2018 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Quiz|

Så er vi kommet til en af de mest kendte hunde. Golden retrieveren står for tur. Hvor mange rigtige kan du få

Hunde stjæles i stor stil i UK

12-06-2015 12:06, af Tine Luther
En opgørelse viser, at tyverier af hunde er steget markant i UK de seneste år. Grundet den type, der ofte stjæles, frygter man, at hundene stjæles til hundekampe.

Fredericia: Nye hunde er klar til dag to

09-02-2025 09:41, af Cecilie Friis Amstrup

På dag to i Fredericia skal en ny flok hunde ind og vise sig frem i ringen med målet om at slutte sig til gårsdagens finalister i Best in Show senere i dag. 

Foredrag: Førstehjælp til hunde

21-09-2013 07:57, af Tine Luther
DKK kreds 10 afholder foredrag om førstehjælp til hunde. Det foregår i Sakskøbing, og DKK-medlemmer kan deltage.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

Schæferhunden er ikke for alle – men for de rette

17-12-2025 19:00, af Lene Frøkjær Thorsen

En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Når skolehunden kommer på besøg: En formiddag fyldt med mod, læring og nus

13-12-2025 19:00, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James tog på eventyr i 3. klasse og skabte en formiddag fyldt med læring, ro og nærvær. Et besøg der viste, hvor meget hunde kan bidrage i børns hverdag.

BIR, BIS og bjældeklang: Da Bulldog-Klubben holdt julefest

18-12-2025 16:30, af Pia Jeanette Andreasen

Bulldog-Klubben markerede afslutningen på udstillingsåret med en forrygende julefest den 6./7. december, hvor mange mødtes til julehygge, godter og smukke hunde.

Disse juleklassikere er giftige for din hund

Julen er fyldt med dufte, smag og fristelser. Men flere af de ting, vi forbinder med hygge og tradition, kan være farlige for vores hunde.

Sikkerhed i mørket

Når dagene er korte, kræver gåturene ekstra omtanke. Med synlighed, gode rutiner og forståelse for hundens sanser kan turene i mørket blive både trygge og behagelige.

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Vitus og hundestjernen - 12. December

12-12-2025 09:00, af Anne Egede

Alt virkede fredeligt, da december begyndte. Men under nordlyset voksede en trussel frem, som kun de ældste skrifter havde advaret om.