En nationalrace der skaber bånd mellem ejere

15-01-2025 12:45, af Cecilie Friis Amstrup

Den gamle danske hønsehund, en af Danmarks nationalracer, er kendt for sin alsidighed som både jagt- og familiehund. Men den er mere end det. Racen formår også at samle mennesker om en fælles passion, hvilket blev tydeligt ved DKK Kreds 4's nytårsskue i Brørup den 5. januar.

Copyright Ridehesten.com
Der plejer ikke at være så mange gamle danske hønsehunde til et skue, men i Brørup var der samlet en solid flok, som støttede og heppede på hinanden. Foto: Wiegaarden

Nytårsskuet samlede et bredt udsnit af ejere og entusiaster, der alle delte en kærlighed til den gamle danske hønsehund. For mange deltagere handlede det om mere end blot at vise deres hunde frem; det var en mulighed for at mødes, udveksle erfaringer og styrke netværket omkring racen.

Anna Jakobsen, en af deltagerne, udtrykte sin glæde ved arrangementet: –Til at starte med var jeg meget nervøs, men folk har været så søde og imødekommende. Det har virkelig været en fed oplevelse, og jeg glæder mig allerede til næste gang.

Flere deltagere fremhævede hundens unikke egenskaber. Som en ejer sagde: – Den gamle danske hønsehund er utrolig alsidig. Den kan bruges til jagt, men er også en fantastisk familiehund. Den passer perfekt til vores behov.

Copyright Ridehesten.com
Der var godt fyldt op i Brøruphallerne til DKK Kreds 4's nytårsskue - flokken af gamle danske hønsehundeejere kan skimtes i baggrunden. Foto: Wiegaarden

Racens ansigt udadtil
En af de store profiler ved nytårsskuet var Tina Nielsen og hendes hund, Charletan Rollo (kaldet Rex). Rex imponerede dommerne og blev både Bedst i racen, vinder af gruppe 7 og lb med en 3. plads i Best in Show (BIS). Tina har gjort en stor indsats for at sætte fokus på racen, og hendes arbejde bærer frugt.
– Jeg er så glad for at se den stigende interesse for racen. Det er dejligt at mærke, hvordan vi sammen kan skabe opmærksomhed omkring vores nationale stolthed, sagde hun.

Copyright Ridehesten.com
Charletan Rollo (Rex) blev i 2024 kåret som Årets danske race og er et pragteksemplar og stolt repræsentant for den gamle danske hønsehund. Foto: MCantor

Tina deltog også med sin hvalp Liva, der i en alder af blot tre måneder klarede sin debut i babyklassen med bravour og endte på en podieplads som BIS 3 Baby.

En race med hjerte og temperament
Den gamle danske hønsehund beskrives af ejerne som en kærlig, loyal og alsidig hund. Mange fremhævede dens evne til at skabe bånd mellem mennesker. – Det sociale fællesskab omkring racen betyder meget. Det er fantastisk at mødes og dele oplevelser med andre, der deler samme passion, sagde en deltager.

For de erfarne ejere handler det også om at vise racens potentiale som jagthund. Tina Nielsen understregede vigtigheden af at bevare racens alsidighed: – Den gamle danske hønsehund er en fantastisk jagthund, men den er også skabt til at være en familiehund. Det er denne kombination, der gør den så unik.

Copyright Ridehesten.com
Charletan's Rollo i fuld fart i ringen med overbevisende skridt. Foto: Wiegaarden

Fremtiden for den gamle danske hønsehund
Med dedikerede ejere og opdrættere som Tina Nielsen og mange andre, ser fremtiden lys ud for den gamle danske hønsehund. Nytårsskuet i Brørup er blot ét eksempel på, hvordan racen formår at samle mennesker og skabe begejstring. For deltagerne er det ikke kun en hund; det er en livsstil og en del af deres identitet.

Som Tina skrev på Facebook efter arrangementet: – Vi nyder de gode øjeblikke og er evigt taknemlige for alle de oplevelser, vores pletter giver os.

Copyright Ridehesten.com
Under dommer Erling Kjær Pedersen blev Charlatan Rollo og Unik hhv. bedst i racen og bedst i modsatte køn - begge er ejet af Tina Nielsen. Foto: Wiegaarden
Fakta
Om gammel dansk hønsehund
  • Oprindelse: Danmark, udviklet i 17. århundrede som jagthund.
  • Egenskaber: Alsidig jagthund og kærlig familiehund; rolig og loyal.
  • Størrelse: Hanner: 54-60 cm og 30-35 kg; tæver: 50-56 cm og 26-31 kg.
  • Temperament: Rolig, stabil, beslutsom og modig; tæt kontakt med jægeren under jagt.
  • Aktivitetsniveau: Moderat; kræver regelmæssig motion og mental stimulering.

Læs mere om racen på købhund.dk.

Læs også

Meteorologisk forår: Fem ting din hund elsker

Kalenderen siger endelig marts og selvom temperaturen stadig bider lidt af og til, så er det meteorologiske forår officielt i gang. Det er en tid hvor naturen vågner, og vores firbenede venner mærker forandringen tydeligere end de fleste.

K9 Biathlon for Alle: Fire dage med plads til alle

Er din form ikke til maraton, eller har du en hund, der hellere vil snuse end sprinte? Hos K9 Biathlon for Alle ved Ledreborg Slot er der plads til alle typer af motionsformer, højder og aldre, så længe glæden ved hunden er i fokus.

Pas på haven: Her er de giftige forårsbebudere

Foråret pibler snart frem, og de første blomster bringer farve til haven. Men bag det smukke ydre gemmer der sig en fare for din hund. Vi har samlet en guide til nogle af de planter du skal holde øje med i den kommende tid.

Dyreværnet åbner hundebørnehave

10-05-2021 09:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Nu hvor Danmark igen er ved at lukke op, skal flere tilbage til arbejdspladsen. Det betyder også, at mange hunde igen skal være alene hjemme, og det kan give problemer

Fem mytologiske hunde, du helst ikke vil møde en mørk aften

11-04-2017 11:17, af Kasper Larsson
Hunde har altid haft en stor plads i myter og sagn. Her får du fem styks, der ikke alle er lige søde

Blog: Min hund: En topatlet - Optimer hundens præstation og undgå skader. Del II: “Nedkøling” og restitution

19-11-2021 08:41, af Karoline Sidelmann Brinch

Til tider glemmer vi, at mange af vores hunde er topatleter, som yder store fysiske præstationer fx til jagt, canicross, agility, mv. Derfor har de brug for vores hjælp til at yde deres bedste og undgå skader. I min seneste blog skrev jeg om vigtigheden af at varme op, når vores sports-hunde skal ud og præstere. I dag skal det handle om tiden efter, hunden har været afsted: Hvordan sikrer vi på bedste vis, at hunden hurtigt kommer sig ovenpå kraftanstrengelserne og restituerer bedst muligt

Kinesisk storby vil forbyde hundekød

03-03-2020 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Som den første by på Kinas fastland vil millionbyen Shenzhen forbyde at spise hunde og katte. Det skriver The Guardian

Hunde får vores smil frem

27-07-2014 12:14, af Tine Luther
Hunde gør os ikke bare i godt humør – de får os ligefrem til at grine!

Hundesyge i Nordjylland

02-10-2014 13:39, af Tine Luther
Der er lige nu hundesyge blandt nordjyske ræve – og det kan smitte til hunde.

Russiske kæleræve giver svaret: Derfor er din hund så kærlig

22-08-2018 08:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I snart 60 år har forskere avlet på kæleræve i Sibirien. Nu er rævenes DNA blevet analyseret, og deres gener kan gøre os klogere på både hunde og menneskers adfærd. Det skriver dr.dk

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Servicehunden Rosa giver mig frihed

02-03-2026 19:00, af Karin Roth

Rosa er ikke blot et kæledyr, men et levende hjælpemiddel, der har givet hendes ejer friheden og meningen med livet tilbage. Den lille Pomeranian gør som psykiatrisk servicehund en verden til forskel i alt fra supermarkedet til nattesøvnen.

Med hjertet i racen – Tollerklubben sætter rammerne for ansvarlig avl

03-03-2026 19:00, af Rikke Vils

Klubben samlede 40 deltagere til gratis temadag – fuld af faglighed, netværk og inspirerende samtaler om opdræt.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Dobermann VM i Ansager: Oplev verdenseliten

Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet