Nytårsskuet samlede et bredt udsnit af ejere og entusiaster, der alle delte en kærlighed til den gamle danske hønsehund. For mange deltagere handlede det om mere end blot at vise deres hunde frem; det var en mulighed for at mødes, udveksle erfaringer og styrke netværket omkring racen.
Anna Jakobsen, en af deltagerne, udtrykte sin glæde ved arrangementet: –Til at starte med var jeg meget nervøs, men folk har været så søde og imødekommende. Det har virkelig været en fed oplevelse, og jeg glæder mig allerede til næste gang.
Flere deltagere fremhævede hundens unikke egenskaber. Som en ejer sagde: – Den gamle danske hønsehund er utrolig alsidig. Den kan bruges til jagt, men er også en fantastisk familiehund. Den passer perfekt til vores behov.
Racens ansigt udadtil
En af de store profiler ved nytårsskuet var Tina Nielsen og hendes hund, Charletan Rollo (kaldet Rex). Rex imponerede dommerne og blev både Bedst i racen, vinder af gruppe 7 og lb med en 3. plads i Best in Show (BIS). Tina har gjort en stor indsats for at sætte fokus på racen, og hendes arbejde bærer frugt.
– Jeg er så glad for at se den stigende interesse for racen. Det er dejligt at mærke, hvordan vi sammen kan skabe opmærksomhed omkring vores nationale stolthed, sagde hun.
Tina deltog også med sin hvalp Liva, der i en alder af blot tre måneder klarede sin debut i babyklassen med bravour og endte på en podieplads som BIS 3 Baby.
En race med hjerte og temperament
Den gamle danske hønsehund beskrives af ejerne som en kærlig, loyal og alsidig hund. Mange fremhævede dens evne til at skabe bånd mellem mennesker. – Det sociale fællesskab omkring racen betyder meget. Det er fantastisk at mødes og dele oplevelser med andre, der deler samme passion, sagde en deltager.
For de erfarne ejere handler det også om at vise racens potentiale som jagthund. Tina Nielsen understregede vigtigheden af at bevare racens alsidighed: – Den gamle danske hønsehund er en fantastisk jagthund, men den er også skabt til at være en familiehund. Det er denne kombination, der gør den så unik.
Fremtiden for den gamle danske hønsehund
Med dedikerede ejere og opdrættere som Tina Nielsen og mange andre, ser fremtiden lys ud for den gamle danske hønsehund. Nytårsskuet i Brørup er blot ét eksempel på, hvordan racen formår at samle mennesker og skabe begejstring. For deltagerne er det ikke kun en hund; det er en livsstil og en del af deres identitet.
Som Tina skrev på Facebook efter arrangementet: – Vi nyder de gode øjeblikke og er evigt taknemlige for alle de oplevelser, vores pletter giver os.
Læs mere om racen på købhund.dk.
Den 14. februar inviterer K9 Biathlon for alle til et stemningsfuldt Valentinesløb i Bevtoft. Et lille og uformelt træningsløb, hvor fokus er på hygge, fællesskab og glæden ved at være aktiv sammen med sin hund.
Naturstyrelsen Sønderjylland intensiverer nu indsatsen mod løse hunde i naturen for at beskytte vildtet og andre gæster. Kampagnen minder om reglerne i naturbeskyttelsesloven og henviser til landets mange hundeskove som et sikkert alternativ.
Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?
I går kunne vi fortælle, at Joe Bidens hunde er kommet tilbage til Det Hvide Hus, men nu har hunden Major igen bidt en person i præsidentens residens
Der lever mere end 400.000 hunde af racen galgo espanol i Spanien, hvor de bruges til jagt og væddeløb. Mange af hundene lever under kummerlige forhold, og hvis de ikke duer bliver de smidt på gaden eller skudt. Dokumentaristen Yeray Lopez er bosat i Danmark og har viet sit liv til at kæmpe for et mere dyrevenligt liv for galgoerne
I fredags var vi til stede i Retten i Randers, hvor to personer er tiltalt for at have solgt ikke mindre end 85 hvalpe på to år uden at have tilladelse fra Fødevarestyrelsen til at drive erhvervsmæssig handel med hunde. Men hvordan genkender man sælgeren, som alene har profit for øje
Vi danskere ELSKER hunde, men nytårsaften kan være noget af en prøvelse for hundeejerne. Mange hunde er nemlig angste for fyrværkeri, og flere må derfor holde sig indendørs eller flygte ud af byerne. Men nu kan du i stedet invitere din bedste ven med på hotel, hvor I sammen kan fejre årsskiftet i luksuriøse omgivelser - uden krudt og kanonslag. Konceptet hedder ’Happy Dog’ og lanceres nu på Clarion Hotel Copenhagen Airport
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.
Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.
Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.
Den 14. februar inviterer K9 Biathlon for alle til et stemningsfuldt Valentinesløb i Bevtoft. Et lille og uformelt træningsløb, hvor fokus er på hygge, fællesskab og glæden ved at være aktiv sammen med sin hund.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
I den kommende weekend, den 7. og 8. februar, forvandles Klosterheden Plantage til et mekka for hundesport, når Dansk Trækhundeklub (DTK) slår dørene op til Danmarksmesterskabet 2026.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet