Det er en klassisk scene: Manden kommer hjem med en hund til sin kone, for at holde hende fra at tænke på at få flere børn. Selvom scenen hovedsageligt udspiller sig i diverse film og komedieserier, så tyder noget på, at manden i disse scener måske er klogere end som så.
I hvert fald viser ny forskning, at det giver flere fordele for børnene i familien at mor og far investerer i en hund, end at de begynder at udvide familien med endnu et barn.
Selvom forskningsresultatet kan virke en kende kontroversielt, er det måske alligevel ikke så mærkeligt.
For når de 77 børn i 12-års alderen, som deltog i forskningen, viste, at båndet til deres kæledyr var stærkere end båndet til deres søster eller bror, så skyldtes det, at kæledyret ikke kunne svare igen.
– Det faktum, at de ikke forstår os og ikke kan svare igen, kan måske ligefrem være en fordel, for det betyder, at de er fuldstændig fordomsfri, fortæller Matt Cassells, der forsker i udviklingspsykologi ved University of Cambrigde, og som har ledet det nye studie, ifølge sciencedaily.com.
Han er ikke overrasket over, at børnene knyttede tætte bånd til deres kæledyr. Sådan er det jo at være barn.
– Enhver, der som barn har elsket et kæledyr, ved, at man henvender sig til dem for venskab og fortrolighed, ligesom ved forhold mellem mennesker, siger han.
Forskningen handlede om alle kæledyr og ikke hunde specifikt, men det viste sig, at børnene knyttede sig tættere til hunde end til andre kæledyr.
Fra frygtsom ulv til selskabshund i sofaen – ny bog sætter fokus på menneskets bedste ven
Menneskets bedste ven er inviteret i Tivoli, når et af forlystelseshavens ældste events står for døren – nemlig Hundens Dag i Tivoli. Det er den dag om året, hvor flinke hunde er velkomne, og dagen mange hundevenner ser frem til. Det sker alt sammen søndag den 24. august fra kl. 11:00.
Græsavne kan bore sig ind i poter, ører og sågar øjne på hunden, og lige nu kommer menneskets bedste ven ofte slemt til skade, når den boltrer sig i det danske sommerland.
Her får du endnu et brev fra juniordelen af HUNDEN januar 1981. Dette er et meget kort, men også lidt sjovt brev
Efter en måneds pause kommer HUNDEN nu igen. Her er lidt om, hvad du kan glæde dig til
Endnu engang er der grund til at glæde sig over at bo i lille Danmark. Denne gang er det kineserne, som foranstalter denne glæde. Først havde Kineserne etbarnspolitikken, men da man opdagede, at der ville mangle plejepersonale til de aldrende generationerne, ændrede man det. Nu gælder det så hundene.
To hunde giver dobbelt så meget glæde, men ofte også dobbelt så meget besvær. Her er lidt tips fra Spanielbogen om, hvad du bør have i baghovedet, inden du anskaffer dig mere end én hund
Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.
Så er det tid til årets juniudgave af HUNDEN. Her kan du læse, hvad du kan glæde dig til
Det nye HUNDEN er på vej ud til jer. Her er, hvad I kan glæde jer til at læse om
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?
Weekenden er et oplagt tidspunkt til at skabe små oplevelser sammen med hunden. Det behøver hverken være tidskrævende eller kræve særligt udstyr. Her får du tre aktiviteter, der giver både mental stimulering, bevægelse og fællesskab.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.
Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.
Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.
Valget af navn er en af de første store beslutninger som ny hundeejer. Vi guider dig her til hvordan du finder et navn der både passer til hundens personlighed og fungerer perfekt i hverdagen.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende