Der er mange grunde til, at dyreambulancerne kommer på vejene. En svane, der er blevet viklet ind i fiskesnøre eller et rådyr, der er blevet ramt af en bil. Nye tal viser, at dyreambulancerne sidste år var på vejene 8735 gange for at hjælpe dyr i nød. Det er i snit 24 ture om dagen. Dyreambulancerne er et samarbejde mellem Dyrenes Beskyttelse og Falck. Næsten 76.000 opkald til 1812 Langt de fleste ture med dyreambulancerne begynder med en opringning til Dyrenes Vagtcentral 1812. Dyrenes Beskyttelse åbnede den døgnbetjente vagtcentral i sensommeren 2011, hvor man døgnet rundt kan ringe ind, hvis et dyr er i nød og har brug for hjælp. Og danskerne har taget nødnummeret til sig. I 2012 ringede telefonen hos vagtcentralen ikke færre end 75.733 gange. Det er 207 opkald i døgnet. Størstedelen af opkaldene til 1812 handler om katte. I 2012 handlede 12.234 opkald om katte. Nummer to på listen er vilde fugle, som 1812 modtog 8.950 opkald om sidste år, mens 5.063 opkald handlede om hjorte. Fakta: Hvad er Dyrenes Vagtcentral?: Dyrenes Vagtcentral drives af Dyrenes Beskyttelse. Dyrenes Vagtcentral er en døgnåben vagtcentral for dyr i nød. Ser man et dyr, der er i nød, kan man ringe til 1812 og få hjælp. Dyreambulancerne køres i samarbejde med Falck. Kilde: Pressemeddelelse
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.
Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.
Foråret pibler snart frem, og de første blomster bringer farve til haven. Men bag det smukke ydre gemmer der sig en fare for din hund. Vi har samlet en guide til nogle af de planter du skal holde øje med i den kommende tid.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.
Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet