Mens store dele af den danske befolkning gik og glædede sig over, at der snart kun var to uger til juleaften, var hverdagen en helt anden hos Julia og hendes familie.
Julias kæreste havde nemlig været ude at lufte deres hund, Diego, der er en staffordshire bull terrier på godt to år. De havde gået tur i den del af Hareskoven, der er hundeskov, og da Diego er en hund, der sagtens kan styres uden snor, foregik luftningen i hundeskoven uden snor.
På turen kom de forbi et elektrisk hegn, som Diego fandt så spændende, at han ville hen og snuse til det. Julias kæreste forsøgte at stoppe Diego, men det var for sent. Den lille hund fik stød på snuden, og løb så hen over en parkeringsplads og væk.
– Siden er Diego kun set en enkelt gang. En kvinde mener at have set ham samme aften ved en genbrugsplads, men Diego stak af igen, og siden er Diego ikke set, lyder det fra Julia.
Siden er Diego meldt savnet hos politiet, Dyrenes Beskyttelse, Dyreværnet, Dansk Kennel Klub, Dansk Hunderegister og på en masse facebooksider.
Derudover er der delt flyers ud i skoven og i området omkring, hvor Diego forsvandt.
– Der er stort set ikke nogen i Værløse, der ikke har hørt om Diego. Vi har virkelig forsøgt alt, fortæller Julia.
Julia har også forsøgt at udlove en dusør til dem, der kunne bringe Diego hjem, men som mange andre også har oplevet, så er der nogen, der prøver at udnytte mennesker i krise, når der er penge indblandet.
– Jeg blev ringet op af en mand. På det tidspunkt havde vi udlovet en dusør på 4000 kroner. Han sagde til mig, at han kunne give mig hunden tilbage, hvis jeg gav ham 5000 kroner via en straksoverførsel. Han var virkelig overbevisende, men det var snyd. Han havde ikke Diego.
Julia har også fået hjælp fra facebookgruppen Landsdækkende hjælp til efterlyste og fremlyste hunde, og efter noget sygdom i gruppen, overtog Hundefangerne sagen, og Julia er taknemmelig for al den hjælp, hun får.
– Jeg er meget taknemmelig over det store arbejde, de har lagt i at finde Diego igen, siger Julia og fortsætter:
– Jeg føler også, at han er derude et sted. For det er helt usandsynligt, at han overhovedet ikke er blevet set, og derfor frygter jeg, at han er blevet stjålet.
Julia fortæller, at Diego er meget mere end en hund for hende, og derfor har hun også gjort alt for at finde ham igen. Hun har blandt andet opsøgt en clairvoyant.
– Ja så kan man jo tro på den slags eller lade være, men jeg griber efter alle de græsstrå, jeg kan, lyder det fra Julia.
Julia her ikke ønsket at få sit efternavn frem på grund af hendes arbejde, og det har vi på hunden.dk fuld forståelse for i denne situation.
En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.
Dyrevelfærdssektionen ved Nordjyllands Politi har inden for de seneste uger haft en række dyrevelfærdssager vedrørende hunde, der har været udsat for det, der som minimum defineres som ”uforsvarlig behandling”.
Fem hunde er blevet beslaglagt, imens syv andre er blevet overdraget til Dyrenes Beskyttelse. Politikommissær opfordrer hvalpekøbere til at være opmærksomme.
15 hunde er indleveret til Dyrenes Beskyttelse i Århus. Hundene er fjernet af Midt- og Vestjyllands Politi, da deres ejer for anden gang er frakendt retten til at holde dyr. Hundene er nu klar til at finde nye hjem.
Vi har været i kontakt med Per Pedersen, der ejer den staffordshire bullterrier, som menes at være blevet stjålet i Randers
Går man med en drøm om at blive årets opdrætter i DKK 2019, er vejen nu blevet en smule kortere, da sidste års vindere har valgt at tage en pause fra udstillingerne
Ny fredag, ny fredagsquiz. Vi advarer om, at der er ret mange spørgsmål, der ikke handler om Danmark
Midt i sorgen over, at familiens hund er forsvundet, har familien modtaget opkald, hvor en aggressiv, anonym mand kræver 5000 kroner for oplysninger om hunden
For et par uger siden skrev vi om en staffordshire bullterrier, der var blevet stjålet ved Randers. Nu er der heldigvis godt nyt i sagen
Tænk at komme hjem og finde begge dine hunde skudt i din have! Det var virkeligheden for familie LeMay i Minneapolis, hvis to staffordshire terrier Circo og Rocko blev skudt af en politibetjent. Ifølge videobilleder taget af nedskydningen, var begge hunden venlige og legesyge, og den ene logrede ovenikøbet.
Nogle gange kan det være helt fint at have en ven, der er anderledes end dig selv. Billedet af denne staffordshire bullterrier er taget af Gitte Pedersen fra Odense
Gilpa er sponsor for fotokonkurrencen i HUNDEN, hvor man hver måned kan vinde flotte præmier
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
De fleste hundeejere har mindst én historie, der stadig giver røde kinder og nervøse grin. For hunde har en helt særlig evne til at skabe kaos på de mest ubelejlige tidspunkter, ofte uden selv at opdage det.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund