Mens store dele af den danske befolkning gik og glædede sig over, at der snart kun var to uger til juleaften, var hverdagen en helt anden hos Julia og hendes familie.
Julias kæreste havde nemlig været ude at lufte deres hund, Diego, der er en staffordshire bull terrier på godt to år. De havde gået tur i den del af Hareskoven, der er hundeskov, og da Diego er en hund, der sagtens kan styres uden snor, foregik luftningen i hundeskoven uden snor.
På turen kom de forbi et elektrisk hegn, som Diego fandt så spændende, at han ville hen og snuse til det. Julias kæreste forsøgte at stoppe Diego, men det var for sent. Den lille hund fik stød på snuden, og løb så hen over en parkeringsplads og væk.
– Siden er Diego kun set en enkelt gang. En kvinde mener at have set ham samme aften ved en genbrugsplads, men Diego stak af igen, og siden er Diego ikke set, lyder det fra Julia.
Siden er Diego meldt savnet hos politiet, Dyrenes Beskyttelse, Dyreværnet, Dansk Kennel Klub, Dansk Hunderegister og på en masse facebooksider.
Derudover er der delt flyers ud i skoven og i området omkring, hvor Diego forsvandt.
– Der er stort set ikke nogen i Værløse, der ikke har hørt om Diego. Vi har virkelig forsøgt alt, fortæller Julia.
Julia har også forsøgt at udlove en dusør til dem, der kunne bringe Diego hjem, men som mange andre også har oplevet, så er der nogen, der prøver at udnytte mennesker i krise, når der er penge indblandet.
– Jeg blev ringet op af en mand. På det tidspunkt havde vi udlovet en dusør på 4000 kroner. Han sagde til mig, at han kunne give mig hunden tilbage, hvis jeg gav ham 5000 kroner via en straksoverførsel. Han var virkelig overbevisende, men det var snyd. Han havde ikke Diego.
Julia har også fået hjælp fra facebookgruppen Landsdækkende hjælp til efterlyste og fremlyste hunde, og efter noget sygdom i gruppen, overtog Hundefangerne sagen, og Julia er taknemmelig for al den hjælp, hun får.
– Jeg er meget taknemmelig over det store arbejde, de har lagt i at finde Diego igen, siger Julia og fortsætter:
– Jeg føler også, at han er derude et sted. For det er helt usandsynligt, at han overhovedet ikke er blevet set, og derfor frygter jeg, at han er blevet stjålet.
Julia fortæller, at Diego er meget mere end en hund for hende, og derfor har hun også gjort alt for at finde ham igen. Hun har blandt andet opsøgt en clairvoyant.
– Ja så kan man jo tro på den slags eller lade være, men jeg griber efter alle de græsstrå, jeg kan, lyder det fra Julia.
Julia her ikke ønsket at få sit efternavn frem på grund af hendes arbejde, og det har vi på hunden.dk fuld forståelse for i denne situation.
En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.
Dyrevelfærdssektionen ved Nordjyllands Politi har inden for de seneste uger haft en række dyrevelfærdssager vedrørende hunde, der har været udsat for det, der som minimum defineres som ”uforsvarlig behandling”.
Fem hunde er blevet beslaglagt, imens syv andre er blevet overdraget til Dyrenes Beskyttelse. Politikommissær opfordrer hvalpekøbere til at være opmærksomme.
15 hunde er indleveret til Dyrenes Beskyttelse i Århus. Hundene er fjernet af Midt- og Vestjyllands Politi, da deres ejer for anden gang er frakendt retten til at holde dyr. Hundene er nu klar til at finde nye hjem.
For et par uger siden skrev vi om en staffordshire bullterrier, der var blevet stjålet ved Randers. Nu er der heldigvis godt nyt i sagen
Går man med en drøm om at blive årets opdrætter i DKK 2019, er vejen nu blevet en smule kortere, da sidste års vindere har valgt at tage en pause fra udstillingerne
Ny fredag, ny fredagsquiz. Vi advarer om, at der er ret mange spørgsmål, der ikke handler om Danmark
Tænk at komme hjem og finde begge dine hunde skudt i din have! Det var virkeligheden for familie LeMay i Minneapolis, hvis to staffordshire terrier Circo og Rocko blev skudt af en politibetjent. Ifølge videobilleder taget af nedskydningen, var begge hunden venlige og legesyge, og den ene logrede ovenikøbet.
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.
Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.
Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.
Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Står du i en svær situation, hvor du ikke længere kan beholde din hund? Dyreværnet tilbyder nu gratis indlevering resten af marts for at sikre, at alle dyr får en tryg omplacering til det helt rette hjem.