Zelma Rasmussen og Calina Henningsen er navne, man bør lægge mærke til, hvis man følger med i juniorhandling. De to unge handlerpiger rejste i april til Maribor i Slovenien for at deltage i en stor international udstilling. De var afsted uden deres forældre og klarede det hele selv sammen med hundeejer og entusiast Mille Marie Springer. Begge piger leverede flotte præstationer og vendte hjem med store oplevelser, nye titler og følelsen af stolthed.
En oplevelse der gav både tårer og smil
For Zelma Rasmussen, som deltog med sin egen shar pei, Hefei’s Great Victoria Desert – også kaldet Agnes – blev det en oplevelse fyldt med glæde og overraskelser.
– Jeg havde slet ikke nogle forventninger, inden vi tog afsted, så det kom helt bag på mig, da både Calina og jeg blev shortlistet og derefter placeret i juniorhandling, fortalte Zelma og tilføjede: – Jeg fik en tredjeplads, og da Calina så vandt, blev jeg virkelig stolt over, hvor langt vi var kommet.
Zelma og Agnes blev også bedst i racen og opnåede en imponerende andenplads i gruppebedømmelsen. De blev Slovenisk champion og sluttede udstillingen med tre BIR-titler, to gange BIG 2 og en placering som nummer tre i juniorhandling.
– Da vi blev BIG 2, fik jeg en tåre i øjet. Ikke kun fordi vi havde succes, men også fordi Agnes er opdrættet i vores egen kennel. Hun er min partner in crime og betyder alt for mig, lød det fra Zelma.
Calina nåede helt til tops
Calina Henningsen deltog med malinoisen Boholdt Gloria Gaynor og fik en oplevelse, hun sent vil glemme. Hun blev både bedste juniorhandler i aldersgruppen 12 til 18 år og bedste juniorhandler på tværs af alle grupper.
– Jeg havde slet ikke regnet med det, for konkurrencen var hård. Jeg plejer kun at blive shortlistet i Danmark, så da jeg først blev udvalgt og derefter vandt det hele, var det helt uvirkeligt, forklarede Calina.
Også Calinas hund opnåede et Slovensk champion, og Calina kunne ringe hjem med de gode nyheder, mens Mille Marie Springer havde sørget for at have begge hold forældre på direkte streaming via FaceTime, så de kunne følge med i det hele.
– Mine forældre var virkelig stolte. De ved, hvor meget det betyder for mig, sagde en tydeligt stolt Calina.
Tidligt begyndt med stor passion
Zelma og Calina har begge været engageret i hundeverdenen, siden de var børn. Zelma begyndte at udstille som barn og hund og har altid arbejdet med shar pei. Hun har brugt meget tid på at træne med forskellige hunde, både egne og andres, og hjælper også rundt omkring i ringene.
– Jeg elsker det her, fordi det handler om kontakten mellem mig og hunden. Det er ikke bare en konkurrence om skønhed. Det handler om samarbejde og forståelse.
Calina begyndte sin rejse i udstillingsverdenen, da familien fik deres første hund, en old english bulldog. Opdrætteren udstillede nemlig sine hunde, og da Calinas hund var et halv år gammel, tog de med til en specialklubudstilling, hvor hun gik barn og hund. Den oplevelse gjordeblev hurtigt grebet af miljøet og begyndte til træning hos Linea Søgaard. I dag har hun udstillet flere forskellige racer og drømmer om en dag selv at eje en hund, hun kan føre til tops i juniorhandling.
– Jeg kan godt lide, at der er konkurrence og at man bliver udfordret. Det gør det spændende og giver motivation til at blive bedre.
Klar til fremtiden
De to piger er begge 15 og 16 år og har store drømme for fremtiden. De håber på at få flere placeringer herhjemme og tage afsted til flere udstillinger i udlandet.
– Jeg er virkelig stolt af os begge to. Vi har vist, at vi godt kan stå på egne ben og klare os i et stærkt internationalt felt, siger Zelma.
– Det her er den største oplevelse jeg har haft i juniorhandling, og jeg håber bestemt ikke det bliver den sidste, afslutter Calina.
Med deres engagement, talent og store kærlighed til hundene er der ingen tvivl om, at vi kommer til at høre meget mere til både Zelma og Calina i fremtiden.
Årets Hund i Fokus på Vilhelmsborg bød på alt det, vi elsker ved hundelivet fra legesyge debutanter til toptrænede danmarksmestre.
I det nye nummer af HUNDEN kan du dykke ned i alle højdepunkterne fra årets store hundefest, hvor frivillige kræfter, engagerede udøvere og glade tilskuere skabte en weekend fuld af energi, oplevelser og kærlighed til sporten
På trods af 27 grader og tung, stillestående luft viste juniorhandlerne ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Vejen stort overskud, ansvar for hundenes velfærd og stærkt samarbejde i ringen.
Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.
I de gamle Olsen Banden filmen var hundehoveder et skældsord. Sådan er det ikke på en udstilling. Se bare disse billeder af diverse hundehoveder
Som mange nok havde ventet, er udstillingen i Roskilde aflyst
På to ekstraordinære generalforsamlinger valgte et stort flertal af Dansk Racehunde Unions medlemmer at nedlægge DRU. Nu bydes de mange hundeejere velkommen i Dansk Kennel Klub
I dagens juniorhandlerkonkurrence ved DKKs internationale udstilling i Roskilde lykkedes det Mathilde Bekker at sikre sig både sejren og en plads på landsholdet.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?
Det er en af de mest almindelige former for hunde-interaktion, men hvorfor gør de det egentlig? Svaret er sjældent simpelt, for et slik kan betyde alt fra "jeg elsker dig" til "jeg er stresset" eller "du smager af salt".
Weekenden er et oplagt tidspunkt til at skabe små oplevelser sammen med hunden. Det behøver hverken være tidskrævende eller kræve særligt udstyr. Her får du tre aktiviteter, der giver både mental stimulering, bevægelse og fællesskab.
Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.
Sneen er væk i store dele af landet, men de gode minder lever videre hos de mange brugere på hunden.dk. Vi har samlet halvtreds fantastiske billeder, der viser, hvordan vinteren forener os alle i ren og skær hundeglæde.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.
Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.