Bornholm: Fra færge til filmen

17-08-2019 11:44, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

At tage på hundeudstilling kan bringe meget med sig. Det kan Berit Vejlgård skrive under på

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mens de majestætiske grand danois-hunde løber rundt i ringen, står en yngre kvinde, Berit Vejlgård, og fortæller om sin lidt specielle færgeoplevelse på sin vej mod Bornholm.

Her lå hendes grand danois stille og roligt på gulvet, mens færgen vuggende fandt frem til Østersøens perle, da der pludselig kom en kvinde over til Berit og hunden Bella.

– Hun siger, at hun har siddet og ladet sig imponere over, at Bella bare lå der og lod folk træde hen over hende, fortæller Berit Vejlgård og fortsætter:

– Hun fortalte, at de skulle lave en film med hunde, og de havde været lidt i tvivl om, hvorvidt de skulle bruge en stor eller en lille hund. Mens hun havde siddet og kigget på Bella, der lå ved siden af en masse små og gøende hunde, havde hun bestemt sig for, at de skulle bruge en grand danois.

Desværre blev det ikke Bella, der går til filmen i denne omgang. Berit Vejlgård kan nemlig ikke den dag, der optages. Derfor er kvinden sendt videre til grand danois klubben.

Berit Vejlgård har haft grand danois i 15 år og har været forelsket i racen, siden hun var 6 år gammel.

Inden udstillingen på Bornholm var Berit og Bella i Sverige for at få Bella parret. Det gik dog ikke, som det skulle. Flere hanhunde har dog på udstillingen bekræftet, at Bella nu er i fuld løbetid, hvorfor turen hjem også går over Sverige

Læs også

Det kimer nu - til juleudstilling i Tollerklubben

10-12-2025 12:00, af Lars Møller

Tollerklubben rundede udstillingsåret af med en festlig og flot juleudstilling i Vemmelevhallen.
Nye ansigter, stærke resultater og historiske præstationer prægede årets sidste show.

DRK gør klar til juleudstilling i Køge i morgen

28-11-2025 12:00, af Karina Green Damsgaard

Dansk Retriever Klub er klar til at åbne dørene til årets juleudstilling i Køge Hallerne lørdag den 29. november. Dagen byder på championparade, internationalt dommerpanel og masser af flotte retrievere i ringen

Har du set alle billederne?

15-11-2025 10:00, af Karina Green Damsgaard

Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show 

Guido Schäfer ville have boxer med hjem

14-08-2022 13:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den tyske allrounddommer faldt søndag pladask for en 14 uger gammel boxer, der efter sigende har taget dommerne med storm hele weekenden

Dagens bedste Juniorhandler i Rønne

13-08-2016 16:22, af Tonya Bille Nielsen
Konkurrencen om dagens bedste Juniorhandler på DKK’s Internationale Hundeudstilling i Rønne på Bornholm er netop afsluttet

Alonso gjorde det igen

17-08-2015 10:59, af Tine Luther
Søndagens vinder ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling på Bornholm blev bullmastiffen Librrani's High Performance Alonso.

Se billederne: Bornholm 2019

20-08-2019 08:44, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Så er vi tilbage igen. Her får du en række billeder fra årets udstilling på Bornholm

Bornholm: Her finder du racerne lørdag

24-06-2023 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så er vi kommet til Bornholm. To udstillinger på to dage. Her er en oversigt over, hvor du finder racerne i dag lørdag

Svenskerne er nogle bisser

15-08-2021 18:19, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

For anden dag i træk blev det til svensk sejr på Bornholm den sorte dværgpudel, Despacito S Tsvetochnoi Poljany, der løb med sejren

Rekordmange hunde deltager i Solskins-udstilling

14-08-2019 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hundeejere og -elskere fra nær og fjern sætter i weekenden den 17. og 18. august hinanden stævne på Rønne Stadion Nord til den hidtil største hundeudstilling på Bornholm. Kom og mød knap 4.000 hunde fordelt på 227 forskellige racer ved Dansk Kennel Klubs internationale dobbeltudstilling

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Når skolehunden kommer på besøg: En formiddag fyldt med mod, læring og nus

13-12-2025 19:00, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James tog på eventyr i 3. klasse og skabte en formiddag fyldt med læring, ro og nærvær. Et besøg der viste, hvor meget hunde kan bidrage i børns hverdag.

Weekendens hundeaktiviteter

Uanset om du er på udkig efter den race, der passer bedst til dit liv, eller du leder efter en ny hundesport at prøve, byder weekenden på mange muligheder over hele landet.

Vinderne i december er fundet

11-12-2025 15:00, af redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 20. januar 2026 for at være med i næste års konkurrence i februar måned.

Schæferhunden er ikke for alle – men for de rette

17-12-2025 19:00, af Lene Frøkjær Thorsen

En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.

Disse juleklassikere er giftige for din hund

Julen er fyldt med dufte, smag og fristelser. Men flere af de ting, vi forbinder med hygge og tradition, kan være farlige for vores hunde.

Vitus og hundestjernen - 11. December

11-12-2025 09:00, af Anne Egede

Vitus, Pax og Kaj tror, at deres sidste øjeblik er kommet, da de kaster sig ud fra kirketårnet for at undslippe spøgelser og det frygtede monster.

Sikkerhed i mørket

Når dagene er korte, kræver gåturene ekstra omtanke. Med synlighed, gode rutiner og forståelse for hundens sanser kan turene i mørket blive både trygge og behagelige.