Mens de majestætiske grand danois-hunde løber rundt i ringen, står en yngre kvinde, Berit Vejlgård, og fortæller om sin lidt specielle færgeoplevelse på sin vej mod Bornholm.
Her lå hendes grand danois stille og roligt på gulvet, mens færgen vuggende fandt frem til Østersøens perle, da der pludselig kom en kvinde over til Berit og hunden Bella.
– Hun siger, at hun har siddet og ladet sig imponere over, at Bella bare lå der og lod folk træde hen over hende, fortæller Berit Vejlgård og fortsætter:
– Hun fortalte, at de skulle lave en film med hunde, og de havde været lidt i tvivl om, hvorvidt de skulle bruge en stor eller en lille hund. Mens hun havde siddet og kigget på Bella, der lå ved siden af en masse små og gøende hunde, havde hun bestemt sig for, at de skulle bruge en grand danois.
Desværre blev det ikke Bella, der går til filmen i denne omgang. Berit Vejlgård kan nemlig ikke den dag, der optages. Derfor er kvinden sendt videre til grand danois klubben.
Berit Vejlgård har haft grand danois i 15 år og har været forelsket i racen, siden hun var 6 år gammel.
Inden udstillingen på Bornholm var Berit og Bella i Sverige for at få Bella parret. Det gik dog ikke, som det skulle. Flere hanhunde har dog på udstillingen bekræftet, at Bella nu er i fuld løbetid, hvorfor turen hjem også går over Sverige
Galleriet på hunden.dk er nu opdateret med masser af billeder fra forrige weekends udstilling i Fredericia. Se hvordan du finder alle billederne her.
Som det absolut sidste i serien af gallerier fra DKK Fredericia, kommer her gruppevinderne fra weekenden. Find BIS vinderne i næste nummer af HUNDEN.
De dygtige juniorhandlere var i ringen både lørdag og søndag, og de første point til årets juniorhandler er dermed allerede fordelt. Se billederne af vinderne fra årets første udstilling her.
Det er blevet søndag og andendagen på udstillingen på Bornholm. Her får du et galleri af nogle af vores billeder fra lørdagen
Det var en dejlig lørdag i Rønne. Her får du lidt billeder fra dagen
Tak for en fantastisk weekend på Bornholm. Nu er billederne klar
Der er hedebølge i Danmark og derfor er der også rigtig varmt på DKK's udstilling i Rønne. Heldigvis er folk gode til at finde skygge til deres hunde
Øv øv øv. Den internationale udstilling på Bornholm i august er nu også aflyst
Nogle vil måske kalde det forbudsbornholm, men der er rigtig gode grunde til denne udstillings lidt skrappere regler
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.
Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund
Tilmeldingsfristen for deltagende hunde til Show of Winners den 21. februar udløber snart. Læs om showet her og se, hvordan du kan komme med som deltager eller tilskuer.
Vejret har været noget helt særligt. En intens, knasende kulde. I mange danske hjem betød tocifrede frostgrader på alt andet end stilhed. De lave temperaturer fungerer nemlig som en ultimativ kuldepersonlighedstest for vores hunde.
Hvor afgørende er canicross og K9 Biathlon for hundens adfærd sammenlignet med lydighedstræning? Det vil kommende dyreadfærdskonsulent nu undersøge.
Hvad hedder naboens hvalp? Agria har opgjort de mest populære hundenavne fra 2025, og vi har fundet de navne, der topper listerne for både hanhunde og tæver.