Mens de majestætiske grand danois-hunde løber rundt i ringen, står en yngre kvinde, Berit Vejlgård, og fortæller om sin lidt specielle færgeoplevelse på sin vej mod Bornholm.
Her lå hendes grand danois stille og roligt på gulvet, mens færgen vuggende fandt frem til Østersøens perle, da der pludselig kom en kvinde over til Berit og hunden Bella.
– Hun siger, at hun har siddet og ladet sig imponere over, at Bella bare lå der og lod folk træde hen over hende, fortæller Berit Vejlgård og fortsætter:
– Hun fortalte, at de skulle lave en film med hunde, og de havde været lidt i tvivl om, hvorvidt de skulle bruge en stor eller en lille hund. Mens hun havde siddet og kigget på Bella, der lå ved siden af en masse små og gøende hunde, havde hun bestemt sig for, at de skulle bruge en grand danois.
Desværre blev det ikke Bella, der går til filmen i denne omgang. Berit Vejlgård kan nemlig ikke den dag, der optages. Derfor er kvinden sendt videre til grand danois klubben.
Berit Vejlgård har haft grand danois i 15 år og har været forelsket i racen, siden hun var 6 år gammel.
Inden udstillingen på Bornholm var Berit og Bella i Sverige for at få Bella parret. Det gik dog ikke, som det skulle. Flere hanhunde har dog på udstillingen bekræftet, at Bella nu er i fuld løbetid, hvorfor turen hjem også går over Sverige
Klubben for Små Selskabshunde inviterer til udstilling denne weekend i Sortebakkehallerne i Nørager. Her kan besøgende møde hele 25 forskellige racer og opleve glæden ved de populære selskabshunde helt tæt på.
Cavalierklubben i Danmark startede 2026 med en festlig udstilling fyldt med champions og fællesskab. Dagen bød på kåring af Årets Hunde 2025 og en rørende veteranparade.
Det er nu eller aldrig, hvis du vil have din hund med i ringen, når Dansk Kennel Klub slår dørene op til den internationale udstilling i Fredericia.
I denne weekend afholder Dansk Kennel Klub stor international hundeudstilling på Bornholm. Solskinsøen levede op til sit navn, og lørdagens udstillinger forløb gnidningsfrit. Knap 2000 hunde var tilmeldt dagens udstillinger
Så sluttede festen på Bornholm, og sikke en fest vi har haft. Søndag blev en smuk finale
Dansk Kennel Klubs internationale udstilling på Bornholm er i fuld gang. Se flotte stemningsbilleder og video her!
Ingen anden dyreart fås i så mange forskellige udgaver: Pelset eller nøgen. Krøllet eller glat. Hurtig eller langsom. Fra 2 kilo til 100 kilo. Og du kan møde dem alle – knap 3.000 forskellige hunde af 185 forskellige racer - til hundeudstilling på Rønne Stadion Nord den 14. og 15. august, hvor coronasikkerheden er i højsædet hos arrangøren
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.
Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.
Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.
Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.
En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.
Selvom de fleste hundeejere kender til fænomenet, findes der ingen endegyldig forklaring på græsspisning. Forskningen peger på flere mulige teorier, der rækker fra naturlige instinkter til simple præferencer i hverdagen.