Så er det tid til at lægge planer for efteråret. Hvad skal jeg vide om genetik for ikke at "dumme mig" i mit avlsarbejde? Har jeg styr på den grundlæggende anatomi? Hvilke faresignaler skal man være opmærksom på hos sin fødende tæve? Hvilken adfærd er karakteristisk for forskellige (grupper af) hunde? Og hvordan kan racekarakteristika ligge til grund for forskellige "adfærdsproblemer"? Må jeg afslå at sælge mine hvalpe til en person, selv om jeg har annonceret dem? Mit hundehold er vokset - hvilke regler skal jeg overholde? Hvem bestemmer hvad i DKK? Disse og mange, mange andre spørgsmål kan man blive klogere på gennem deltagelse i DKK's åbne modulkurser. Mange tidligere kursusdeltagere slutter deres kursusevalueringer med at skrive, at det her burde alle melde sig til, for der er så megen spændende viden om hunde, som kan gøre ens "hundeliv" sjovere og mere kvalificeret. Man kan - efter eget valg - melde sig til et eller flere kurser. Du kan læse mere om kurserne og om, hvordan du tilmelder dig via linket under billedet til højre.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.
Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund
Tilmeldingsfristen for deltagende hunde til Show of Winners den 21. februar udløber snart. Læs om showet her og se, hvordan du kan komme med som deltager eller tilskuer.
Vejret har været noget helt særligt. En intens, knasende kulde. I mange danske hjem betød tocifrede frostgrader på alt andet end stilhed. De lave temperaturer fungerer nemlig som en ultimativ kuldepersonlighedstest for vores hunde.
Hvor afgørende er canicross og K9 Biathlon for hundens adfærd sammenlignet med lydighedstræning? Det vil kommende dyreadfærdskonsulent nu undersøge.
Hvad hedder naboens hvalp? Agria har opgjort de mest populære hundenavne fra 2025, og vi har fundet de navne, der topper listerne for både hanhunde og tæver.