– Det er fantastisk! Åhh jeg er bare så glad, udbryder Camilla Strüwing med glædestårer i øjnene, mens hun krammer sin smukke røde irske setter, Remorker Something To Talk About, der netop har vundet Best In Show (BIS) til Dansk Kennel Klubs Internationale udstilling på Bornholm.
Den kyndige danske all round dommer Birte Scheel havde fået æren af at dømme søndagens BIS, og hun valgte fire danske hunde til de eftertragtede podiepladser. Men det blev den strålende irske setter, som vandt sin allerførste BIS-titel i dag.
– Det er første gang, at vi vinder BIS! Jeg er så lykkelig. Det betyder alt! fortæller Camilla Strüwing til hunden.dk.
Den 22 måneder gamle hanhund Remorker Something To Talk About, i daglig tale Jay-Z, har klaret sig rigtig godt i udstillingsregi det sidste stykke tid, og på Bornholm løb hunden helt til tops.
Mor, datter og irsk setter
Til daglig driver Camilla Strüwing kennel Chikadee sammen med sin mor, Nana Strüwing, hvor de opdrætter deres favoritrace: irsk setter.
De har udstillet på Bornholm i mange år, men det er første gang, at familieforetagendet vinder den prestigefyldte titel som Best In Show. Og med en rekordstor DKK international dobbelt-udstilling er det også en kæmpe bedrift at vinde BIS.
Den dejlige irske setter Jay-C ser da også ud til at nyde alt opmærksomheden på vinderpodiet, hvor hele familien og fans ivrigt knipser løs på kameraerne. Dette specielle moment skal foreviges.
– Jay-Z er skøn hund! Han er så godmodig og rolig, og han hviler meget i sig selv, siger Camilla Strüwing, mens hun hjerteligt krammer sin mor.
Dette års udstilling på Bornholm vil altid blive husket i Kennel Chikadee.
Husk at du kan se ALLE billederne fra udstillingen senere på ugen på hunden.dk
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Hunden.dk skruer markant ned for priserne på billeder fra den kommende udstilling i Roskilde, men kun i en begrænset periode! Du kan også ringe direte til fotografen, for at booke fotografering.
De er her alle sammen: Labrador, schæfer og collie. Og de mere sjældne racer som hollandsk kooikerhondje og porcelaine. Kom og mød 3384 hunde fordelt på 253 forskellige racer, når Dansk Kennel Klub afholder årets første udstilling i MesseC i Fredericia lørdag og søndag 9. og 10. februar. Her er der også mulighed for at få en professionel dommers øjne på din egen hund, få en snak om opdræt og børnene kan lege og bage hundekiks i det store børneområde
Efter en lettere kaotisk start med forsinkelse og to dommerændringer endte dagens juniorhandling med sejr til Mathilde Bekker og hendes samojed
Når man har været medlem af Dansk Kennel Klub i 55 år, er hundene ikke bare en hobby, men en livslang passion. For Birte Scheel begyndte det hele som skoleelev i 1970, og siden har hundesporten fulgt hende gennem både opdræt, udstillinger, rejser og dommergerning. Her deler hun sin fortælling om glæden ved hundene – og fællesskabet i DKK:
Der er hedebølge i Danmark og derfor er der også rigtig varmt på DKK's udstilling i Rønne. Heldigvis er folk gode til at finde skygge til deres hunde
Det blev den hvide puli Cseri-Suba’s Csöre, som er ejet af danske Bodil Rüsz, der vandt den prestigefyldte titel som Best In Show på første del af DKK’s internationale udstilling på Bornholm. Den finske dommer var ikke i tvivl om sin vinder og roste den til skyerne
I denne weekend den 12.-13. november afvikler Dansk Kennel Klub årets sidste hundeudstilling, ”Winter Wonder Show”, i Messecenter Herning. Den prestigefyldte Winter Wonder Show er dog ikke bare årets sidste, men også årets største udstilling med knap 7.500 hunde tilmeldt. Det er altså et sandt hundemekka og med rigelig mulighed for alle hundeelskere og hundeinteresserede at få en overdosis af pelset, logrende kærlighed
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
De fleste hundeejere har mindst én historie, der stadig giver røde kinder og nervøse grin. For hunde har en helt særlig evne til at skabe kaos på de mest ubelejlige tidspunkter, ofte uden selv at opdage det.
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund