– Det er fantastisk! Åhh jeg er bare så glad, udbryder Camilla Strüwing med glædestårer i øjnene, mens hun krammer sin smukke røde irske setter, Remorker Something To Talk About, der netop har vundet Best In Show (BIS) til Dansk Kennel Klubs Internationale udstilling på Bornholm.
Den kyndige danske all round dommer Birte Scheel havde fået æren af at dømme søndagens BIS, og hun valgte fire danske hunde til de eftertragtede podiepladser. Men det blev den strålende irske setter, som vandt sin allerførste BIS-titel i dag.
– Det er første gang, at vi vinder BIS! Jeg er så lykkelig. Det betyder alt! fortæller Camilla Strüwing til hunden.dk.
Den 22 måneder gamle hanhund Remorker Something To Talk About, i daglig tale Jay-Z, har klaret sig rigtig godt i udstillingsregi det sidste stykke tid, og på Bornholm løb hunden helt til tops.
Mor, datter og irsk setter
Til daglig driver Camilla Strüwing kennel Chikadee sammen med sin mor, Nana Strüwing, hvor de opdrætter deres favoritrace: irsk setter.
De har udstillet på Bornholm i mange år, men det er første gang, at familieforetagendet vinder den prestigefyldte titel som Best In Show. Og med en rekordstor DKK international dobbelt-udstilling er det også en kæmpe bedrift at vinde BIS.
Den dejlige irske setter Jay-C ser da også ud til at nyde alt opmærksomheden på vinderpodiet, hvor hele familien og fans ivrigt knipser løs på kameraerne. Dette specielle moment skal foreviges.
– Jay-Z er skøn hund! Han er så godmodig og rolig, og han hviler meget i sig selv, siger Camilla Strüwing, mens hun hjerteligt krammer sin mor.
Dette års udstilling på Bornholm vil altid blive husket i Kennel Chikadee.
Husk at du kan se ALLE billederne fra udstillingen senere på ugen på hunden.dk
Estiske Aet Toose fra Estland rejste over en periode på syv måneder tre gange til Danmark, for at udstille. I Fredericia kulminerede den målrettede indsats da hendes field spaniel sikrede sig det sidste certifikat og titlen som bedst i racen.
Galleriet på hunden.dk er nu opdateret med masser af billeder fra forrige weekends udstilling i Fredericia. Se hvordan du finder alle billederne her.
Det nye nummer af HUNDEN er landet, og her kan du blandt andet læse det store portræt af Helle Nielsen. Efter 25 års dedikeret arbejde med flatcoated retrievere, har hun nu modtaget DKK’s opdrætterpris.
Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Roskilde online.
Norske Helge Kvivesen og hans Shyloch Statement tog for anden dag i træk BIS 1 i Vejen
Så er der lidt billeder fra første halvdel af lørdagen, hvor regnen spillede udstillingen et puds
Når årets sidste udstilling i DKK-regi åbner dørene i Herning lørdag, er HUNDEN naturligvis med, og vi har brug for din hjælp
Lørdag formiddag kunne man opleve lidt af en sjældenhed i Roskilde, da grand danois gul/tigret skulle finde den bedste veterantæve. Hele fire hunde var tilmeldt, men kun tre mødte op
For første gang nogensinde stillede en parson russell terrier op i brugshundeklassen, og den fine svenske hund endte med at blive Bedst i Racen
Tre dage med tusindvis af logrende haler, hunde i alle størrelser og masser af inspiration til dig, der elsker hunde
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.
Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Der findes hundeudstillinger – og så findes der Crufts. Som udsendt for redaktionen på HUNDEN.dk havde jeg i år fornøjelsen af at opleve verdens største hundeshow på nært hold, og det er svært ikke at blive imponeret.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse