Hos bageren kan man købe sig en trøffel for en flad tier, men ønsker man trøfler fra naturen, som ikke er skabt af diverse kagerester, så er prisen en helt anden. For ti kroner får man nemlig kun to gram af den eftertragtede og fine trøffel.
Indtil for et par år siden var fund af trøfler i Danmark sjældne. På 100 år var der kun fundet 26 trøfler, men nu har et særligt makkerpar fået næse for svampen, og således er det blevet til små 300 trøfler for de to. Det skriver BT.
Parret er Rune Richtendorff fra Viborg og hans lagotto romagnolo, Asti.
Parret har fundet trøflerne ved Aarhus, Horsens, Vejle og Viborg, og målet er at finde endnu flere lokationer i fremtiden.
De trøfler, der er fundet i Aarhus, er fundet tæt ved Marselisborg Slot, som jo er Dronningens sommerresidens. Det er kommet Dronningen for øre, at der var fundet trøfler ved Marselisborg.
Rune Richtendorff fik derfor en bestilling fra Kongehuset på at levere 140 gram trøffel til en julemiddag. Det gjorde han og efterfølgende fik han en sms fra kokken om, at Dronningen havde været særdeles begejstret for maden.
I 2021 håber han at finde fem nye områder i Midtjylland, hvor der kan høstes trøfler direkte fra den lokale natur.
På sigt kan det måske inspirere andre til at tage på trøffeljagt.
– Måske er det bare en drøm, og det kræver jo, at man har en hund. Men tænk, hvis folk om ti år er begyndt at købe danske trøfler til at lave deres mad med, fordi der bliver gjort så mange fund,« siger han til BT.
Ved Hund i Fokus kan man opleve lagottoer, der søger efter trøfler. En af de hunde, der har været i aktion er hvalpen Rufus
Så har vi en krøllet fredagsquiz klar. God fornøjelse
Fra 1. januar 2026 skærper Dansk Kennel Klub kravene til avl af Lagotto Romagnolo. Vi gennemgår her de nye regler, så du er klædt på til de ændrede krav, uanset om du er opdrætter eller hvalpekøber.
Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.
Juleaften fungerer hunden ofte som det rolige anker midt i festlighedernes forventningsfulde larm og travle forberedelser. Når julefreden endelig sænker sig, minder hunden os om værdien af det mest enkle nærvær og den ubetingede kærlighed.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Når frosten bider udenfor, søger mange hunde mod de varmeste steder i huset, herunder ejerens seng. Men er det en god idé for hygiejnen og nattesøvnen, eller bør sengen forblive en hundefri zone?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Fra 1. januar 2026 skærper Dansk Kennel Klub kravene til avl af Lagotto Romagnolo. Vi gennemgår her de nye regler, så du er klædt på til de ændrede krav, uanset om du er opdrætter eller hvalpekøber.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Vores rejse som hundeejere er formet af de hunde, vi har delt vores liv med gennem årene. Hver enkelt hund har lært os noget unikt og har været med til at gøre os til de mennesker og hundeejere, vi er i dag.
Ændrer din tæve pludselig adfærd, bygger rede i sofaen eller 'adopterer' familiens sokker, som var det hvalpe? Det er en krævende tid for hunden, men du kan hjælpe. I december-nummeret af HUNDEN finder du Agrias store artikel om emnet.