Asti leverer trøfler til Dronningen

13-01-2021 11:38, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mange forbinder trøfler med enten Frankrig eller kager fra bageren. Men trøfler findes også i den danske natur. Det kan trøffelhunden Asti bevidne

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Hos bageren kan man købe sig en trøffel for en flad tier, men ønsker man trøfler fra naturen, som ikke er skabt af diverse kagerester, så er prisen en helt anden. For ti kroner får man nemlig kun to gram af den eftertragtede og fine trøffel.

Indtil for et par år siden var fund af trøfler i Danmark sjældne. På 100 år var der kun fundet 26 trøfler, men nu har et særligt makkerpar fået næse for svampen, og således er det blevet til små 300 trøfler for de to. Det skriver BT.

Parret er Rune Richtendorff fra Viborg og hans lagotto romagnolo, Asti.

Parret har fundet trøflerne ved Aarhus, Horsens, Vejle og Viborg, og målet er at finde endnu flere lokationer i fremtiden.

De trøfler, der er fundet i Aarhus, er fundet tæt ved Marselisborg Slot, som jo er Dronningens sommerresidens. Det er kommet Dronningen for øre, at der var fundet trøfler ved Marselisborg.

Rune Richtendorff fik derfor en bestilling fra Kongehuset på at levere 140 gram trøffel til en julemiddag. Det gjorde han og efterfølgende fik han en sms fra kokken om, at Dronningen havde været særdeles begejstret for maden.

I 2021 håber han at finde fem nye områder i Midtjylland, hvor der kan høstes trøfler direkte fra den lokale natur.

På sigt kan det måske inspirere andre til at tage på trøffeljagt.

– Måske er det bare en drøm, og det kræver jo, at man har en hund. Men tænk, hvis folk om ti år er begyndt at købe danske trøfler til at lave deres mad med, fordi der bliver gjort så mange fund,« siger han til BT.

Læs mere om Asti her

Læs også

Den nye sport: Trøffelsøg på Hund i Fokus

28-08-2021 13:44, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ved Hund i Fokus kan man opleve lagottoer, der søger efter trøfler. En af de hunde, der har været i aktion er hvalpen Rufus

Fredagsquiz: Hvad ved du om lagotto romagnolo

05-02-2021 08:21, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Quiz|

Så har vi en krøllet fredagsquiz klar. God fornøjelse

Nye avlskrav og anbefalinger for Lagotto Romagnolo

Fra 1. januar 2026 skærper Dansk Kennel Klub kravene til avl af Lagotto Romagnolo. Vi gennemgår her de nye regler, så du er klædt på til de ændrede krav, uanset om du er opdrætter eller hvalpekøber.

Hundene indtager Bornholm på søndag

29-06-2012 09:56, af Tine Luther
Hvem ved, hvad en xoloitzquintle, en lagotto rogagnolo eller en koikerhondje er for en "fisk"? Dét kan man få opklaret, når Dansk Kennel Klub afholder international hundeudstilling med over 1.000 deltagende hunde fordelt på 168 forskellige racer på søndag på Stadion i Rønne.

På trøffeljagt med hunde

09-10-2012 15:39, af Tine Luther
Racen lagotto romagnolo er kendt for sin evne til at opspore de eftertragtede trøfler. Lige nu medvirker sådanne hunde i et norsk projekt, hvor man vil have kortlagt de trøffeltyper, der findes i et bestemt område. Se mere samt link til indslag om trøffeljagten i denne nyhed.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Se billederne: Show of Winners i gallaglimt

Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.

I dag sker det: Show of Winners

Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Husk at støtte gode opdrættere

17-03-2020 12:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund

Oplev Show of Winners den 21. februar

Tilmeldingsfristen for deltagende hunde til Show of Winners den 21. februar udløber snart. Læs om showet her og se, hvordan du kan komme med som deltager eller tilskuer.

Skal du have hund? - Vælg den rigtige race!

13-10-2017 10:10, af Marlene Goldbæk Johansen

Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.

Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.

Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!

Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse