Når du i denne uge modtager årets første nummer af HUNDEN, er det en noget anderledes oplevelse, du får. Som du nok har læst, har bladet nemlig fået et tiltrængt ansigtsløft.
Forsiden er blevet mere enkel, og prydes af et læserbillede, fordi vi har erfaret, at der sidder så mange dygtige hundefotografer derude. Så hvorfor ikke udnytte det?
Inde i bladet vil du opdage, at DKK-siderne er spredt mere ud over bladet, og at de nu hedder Nyt fra DKK, og så har hele bladet bare fået en modernisering, som vi synes passer bladet virkelig godt.
Der er selvfølgelig stadig meget godt læsestof i bladet. Vi fejrer blandt andet DKK's 125 års jubilæum ved at se tilbage på de første år i klubbens historie. Det er en serie, som kommer til at køre hele året, hvor vi til sidst rammer mere nutidige årstal.
Som sædvanlig i årets første nummer får du en grundig indføring i sidste års registreringstal, og vi har naturligvis også årets racekavalkade.
Derudover kan du læse om Lone Börger og hendes kræftforløb, og hvordan det har hjulpet hende at have sine hunde. Du får et stort portræt af Helene Riisgaard Pedersen, der modtog DKK's Opdrætterpris i Herning.
Du kan også komme med til NM i rally og agility og på grunduddannelse på Færøerne.
Alt dette og meget mere kan du se frem til, når bladet rammer din postkasse.
Vi håber, I vil tage godt imod det nye HUNDEN
Estiske Aet Toose fra Estland rejste over en periode på syv måneder tre gange til Danmark, for at udstille. I Fredericia kulminerede den målrettede indsats da hendes field spaniel sikrede sig det sidste certifikat og titlen som bedst i racen.
Galleriet på hunden.dk er nu opdateret med masser af billeder fra forrige weekends udstilling i Fredericia. Se hvordan du finder alle billederne her.
Det nye nummer af HUNDEN er landet, og her kan du blandt andet læse det store portræt af Helle Nielsen. Efter 25 års dedikeret arbejde med flatcoated retrievere, har hun nu modtaget DKK’s opdrætterpris.
I næste uge udkommer det nye nummer af Magasinet HUNDEN. Det fejrer vi på hunden.dk ved at lancere vores nye podcast
Så kan I igen sende billeder fra jeres hverdag med hunden og komme med i Magasinet HUNDEN
Sommerferien er nu ved at være slut for de fleste. Sådan er det også her på redaktionen, og fra mandag udkommer det splinternye nummer af Magasinet HUNDEN
Dansk Kennel Klubs projekt "Ven med en hund" lærer børn at forstå og omgås hunde på en tryg og positiv måde. På Tjæreborg Skole i Sydjylland har det vigtige emne fået en særlig plads, og begejstringen er til at tage og føle på blandt både elever, lærere og forældre.
I næste uge rammer Danmarks vuffende månedsblad de danske postkasser. Her kan du læse lidt om, hvad du kan glæde dig til
Selvfølgelig er hunden.dk og Magasinet HUNDEN med hele weekenden i Ballerup. Her kan du læse lidt om, hvad du kan bruge os til, og hvad vi laver sådan en weekend
Vi er dykket ned i Magasinet HUNDEN årgang 1981. Her får du en artikel fra juninummeret
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Rosa er ikke blot et kæledyr, men et levende hjælpemiddel, der har givet hendes ejer friheden og meningen med livet tilbage. Den lille Pomeranian gør som psykiatrisk servicehund en verden til forskel i alt fra supermarkedet til nattesøvnen.
Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.
Klubben samlede 40 deltagere til gratis temadag – fuld af faglighed, netværk og inspirerende samtaler om opdræt.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet