Årets første nummer af HUNDEN

14-02-2022 08:08, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I denne uge udkommer årets første nummer af HUNDEN. Her er lidt om, hvad du kan læse om

Copyright Ridehesten.com

 

Når du i denne uge modtager årets første nummer af HUNDEN, er det en noget anderledes oplevelse, du får. Som du nok har læst, har bladet nemlig fået et tiltrængt ansigtsløft. 

Forsiden er blevet mere enkel, og prydes af et læserbillede, fordi vi har erfaret, at der sidder så mange dygtige hundefotografer derude. Så hvorfor ikke udnytte det?

Inde i bladet vil du opdage, at DKK-siderne er spredt mere ud over bladet, og at de nu hedder Nyt fra DKK, og så har hele bladet bare fået en modernisering, som vi synes passer bladet virkelig godt. 

Der er selvfølgelig stadig meget godt læsestof i bladet. Vi fejrer blandt andet DKK's 125 års jubilæum ved at se tilbage på de første år i klubbens historie. Det er en serie, som kommer til at køre hele året, hvor vi til sidst rammer mere nutidige årstal. 

Som sædvanlig i årets første nummer får du en grundig indføring i sidste års registreringstal, og vi har naturligvis også årets racekavalkade. 

Derudover kan du læse om Lone Börger og hendes kræftforløb, og hvordan det har hjulpet hende at have sine hunde. Du får et stort portræt af Helene Riisgaard Pedersen, der modtog DKK's Opdrætterpris i Herning.

Du kan også komme med til NM i rally og agility og på grunduddannelse på Færøerne. 

Alt dette og meget mere kan du se frem til, når bladet rammer din postkasse. 

Vi håber, I vil tage godt imod det nye HUNDEN

Læs også

Se billederne: Kæmpe galleri fra udstillingen i Fredericia

Foto|

Galleriet på hunden.dk er nu opdateret med masser af billeder fra forrige weekends udstilling i Fredericia. Se hvordan du finder alle billederne her.

Kennel Starworkers modtog DKKs opdrætterpris

Det nye nummer af HUNDEN er landet, og her kan du blandt andet læse det store portræt af Helle Nielsen. Efter 25 års dedikeret arbejde med flatcoated retrievere, har hun nu modtaget DKK’s opdrætterpris.

Galleri fra Fredericia: Gruppevinderne

Som det absolut sidste i serien af gallerier fra DKK Fredericia, kommer her gruppevinderne fra weekenden. Find BIS vinderne i næste nummer af HUNDEN.

I næste uge udkommer HUNDEN

15-11-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så er det igen blevet tid til at vente ved postkassen på, at HUNDEN ankommer. Det gør den i den kommende uge, og her får du et lille indblik i, hvad du kan læse om

 

Fotokonkurrencen i HUNDEN

18-08-2020 15:24, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Hver måned modtager vi fantastisk mange fine billeder til vores fotokonkurrence i Magasinet HUNDEN

Fra HUNDEN: Naturlig smertelindring ved ledsmerter

24-04-2025 07:04, af Ditte Jensen, veterinær rehabiliteringsterapeut, Laser Til Dyr

Ledsmerter er desværre blevet en alt for almindelig del af mange hundes liv. Takket være moderne dyrlægevidenskab, bedre ernæring og en øget opmærksomhed på dyrevelfærd lever hunde i dag længere end nogensinde før. Denne positive udvikling betyder dog også, at flere hunde når en alder, hvor slid og belastning af leddene bliver et reelt problem.

Beskriv din hundedag med fire billeder

09-02-2021 14:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Som noget helt nyt i Magasinet HUNDEN vil vi vise jeres hverdag med jeres hund

Redaktør søges til magasinet HUNDEN

07-04-2017 08:38, af Kasper Larsson
Mediehuset Wiegaarden søger en redaktør til Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN

Det nyeste nummer af HUNDEN er landet!

19-03-2025 10:46, af Cecilie Friis Amstrup

I disse dage udkommer martsnummeret af HUNDEN, som er Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin - læs hvad du blandt andet kan glæde dig til 

Årets læserfotos

21-12-2021 12:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Hver måned finder vi månedens læserfoto i Magasinet HUNDEN. Her kan du se alle de ti vinderbilleder fra i år, ligesom du kan se, hvilke tre, vi valgte som årets bedste fotos. Alle billederne er blevet præmieret med gode præmier fra Gilpa
?

Gilpa

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Se billederne: Show of Winners i gallaglimt

Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Pas på haven: Her er de giftige forårsbebudere

Foråret pibler snart frem, og de første blomster bringer farve til haven. Men bag det smukke ydre gemmer der sig en fare for din hund. Vi har samlet en guide til nogle af de planter du skal holde øje med i den kommende tid.

Husk at støtte gode opdrættere

17-03-2020 12:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund

I dag sker det: Show of Winners

Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Skal du have hund? - Vælg den rigtige race!

13-10-2017 10:10, af Marlene Goldbæk Johansen

Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.

Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.

Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!

Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.

K9 Biathlon for Alle: Fire dage med plads til alle

Er din form ikke til maraton, eller har du en hund, der hellere vil snuse end sprinte? Hos K9 Biathlon for Alle ved Ledreborg Slot er der plads til alle typer af motionsformer, højder og aldre, så længe glæden ved hunden er i fokus.