Vær beredt: HUNDEN udkommer nu

16-08-2023 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I disse dage udkommer Magasinet HUNDEN til alle DKK's medlemmer. Her får du et overblik over, hvad du kan læse om i dette nummer

Copyright Ridehesten.com
Foto: TDK Foto

 

Hvad ved du egentlig om schæferhunden? Det kan du spørge dig selv om, inden du åbner det nye nummer af HUNDEN. For i bladet finder du nemlig et raceportræt om netop denne populære race, og vi garanterer, at portrættet kommer vidt omkring, og vi tror, at også du vil blive klogere på racen. På grund af raceportrættet er det også en smuk schæferhund, der pryder forsiden. 

Dette nummer af HUNDEN er altid lidt specielt, da bladet jo ikke udkommer i juli. Derfor kan du læse om begivenheder, som ligger et stykke tid tilbage. 

Et eksempel på dette, er udstillingen på Bornholm, der fandt sted i slutningen af juni måned. Dengang Danmark var ramt af tørke, og vi stadig troede på en sommer, der ville varme vores halvblege nordiske kroppe. I reportagen kan du læse om de to hunde, der vandt Best In Show. Du kan også læse om en helt særlig svensker, som har det med at juble ekstra meget i ringen. Måske går du og drømmer om en lille og smuk krøllet hund. Sådan nogen mødte vi, da vi stødte på bolonkaerne på Bornholm. Du kan også læse om god dyrevelfærd på øen i Østersøen, en alternativ tissestolpe og en præsentation af Silke Ravn, der tog sejren i juniorhandling lørdag. 

Måske er du mere til hundesport. Det har vi naturligvis også med i bladet. Tilbage i juni måned var der K9 Biathlon for alle på Lilleskov Slot med rekordmange deltagere. Men igen formåede Lotte Höhrmann, Torben Lund og alle deres dygtige hjælpere at levere et velsmurt og sjovt arrangement.  

Du kan også læse om årets ungdomslejr, som i den grad testede DKK's unges sammenhold. Lad os bare afsløre, at sammenholdet bestod, og fremtiden ser i den grad lys ud for Dansk Kennel Klub. 

Et nyt afsnit i Zara Holst Zachariasens serie om hvalpetræning, er der også blevet plads til. Denne gang kan du lære lidt om belønninger. 

Der har også været Hundens Dag, og det har vi markeret med lidt billeder og tekst fra flere arrangementer. 

Og så har DKK i samarbejde med KU/SUND afholdt kursus for røntgenfotograferende dyrlæger, og det har vi naturligvis også en spændende artikel om. 

I den triste ende af spektret har vi måttet side farvel til den dygtige dommer Poul Ørnemark, og du kan læse Jørgen Hindses fine mindeord om manden, der i 2022 blev udnævnt som Æresdommer i DKK. 

Vi håber, I vil nyde at læse bladet.  

Læs også

Har du set alle billederne?

15-11-2025 10:00, af Karina Green Damsgaard

Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show 

Nyt nummer af HUNDEN fyldt med inspiration, viden og hundeglæde

12-11-2025 07:00, af Redaktionen

Denne uge byder på et spritnyt nummer af HUNDEN – magasinet for alle, der elsker livet med hund!
I denne udgave kan du glæde dig til et bredt udvalg af artikler, der både rører hjertet, skærper nysgerrigheden og giver konkrete tips til hverdagen med din firbenede ven.

 

Få taget et professionelt billede af din hund til Winter Wonder Show

06-11-2025 13:30, af Karina Green Damsgaard

Er du til Winter Wonder Show i MCH Messecenter Herning allerede fra i morgen, fredag d. 7/11? Så kig forbi studiet fra Mediehuset Wiegaarden i Hal E, hvor du kan få taget flotte billeder af din firbenede ven

Få fotograferet din hund gratis af hunden.dk

05-05-2011 13:26, af Anne Kristine Tollestrup
På HUNDENs stand i Hillerød på weekendens udstilling, kan du få fotograferet din hund gratis.

Dagens Læserfoto

11-11-2020 14:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Hver måned får vi indsendt så mange flotte fotos fra jer læsere, at det er synd og skam, at kun tre bliver vist i bladet. Derfor indfører vi nu Dagens Læserfoto på hunden.dk, hvor vi dagligt lægger et af de billeder, vi har fået tilsendt ud på nettet

Vinhunden glammer

28-02-2019 14:47, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Der er meget få ting, hunde ikke kan. En af dem er at flyve. Men nu er der fundet endnu en ting, som hunden er god til

Se pinsehunden danse

29-05-2020 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Det er pinse, solen skinner og hunden danser

Neil Short: Ros hunden for at prøve

03-07-2021 10:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I disse dage er engelske Neil Short på besøg hos Indog Elite Center i Viborg, og han er et særdeles spændende bekendtskab

Nye raceportrætter på hunden.dk

04-01-2012 13:08, af Tine Luther
Så er golden retriever og italiensk mynde tilføjet listen over raceportrætter.

Følg World Dog Show live via hunden.dk

14-05-2013 11:18, af Tine Luther
Fra torsdag den 16. maj går det løs i Budapest, når tusindvis af hunde dyster ved World Dog Show.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Tegn på at hunden fryser

22-11-2025 09:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Kulde påvirker hunde forskelligt, og mange af de første tegn kan være svære at opdage. Når du kender signalerne, kan du give hunden tryghed og sikre, at vinterens gåture bliver en god oplevelse

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

En stor hund i en lille pakke

20-11-2025 13:10, af Karina Green Damsgaard

Mød den dansk/svenske gårdhund i det nye nummer af HUNDEN

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Weekendens hundeaktiviteter

21-11-2025 14:12, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Weekendens hundekalender byder på et bredt udvalg af aktiviteter over hele landet fra specialklubudstillinger og skuer til rally, lydighed og hyrdehundeprøver for alle, der vil ud og opleve hundelivet tæt på

Dansk dobbelttriumf ved VM i Ungarn

25-11-2025 13:47, af Karina Green Damsgaard

Verdensmester Henrik Andersen og Wia og bronze til Kim Andersen og Mindful Baron

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Rally Dysten – Den lille hundeskole der kunne

24-11-2025 14:42, af Shandi Bech

En lille hundeskole med et stort hjerte: Hund og Glæde Hundeskole gjorde Rally Dysten til en festlig og fællesskabsfyldt oplevelse, hvor både hunde og førere blev fejret med smil, rosetter og godt sammenhold

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene