Hvad ved du egentlig om schæferhunden? Det kan du spørge dig selv om, inden du åbner det nye nummer af HUNDEN. For i bladet finder du nemlig et raceportræt om netop denne populære race, og vi garanterer, at portrættet kommer vidt omkring, og vi tror, at også du vil blive klogere på racen. På grund af raceportrættet er det også en smuk schæferhund, der pryder forsiden.
Dette nummer af HUNDEN er altid lidt specielt, da bladet jo ikke udkommer i juli. Derfor kan du læse om begivenheder, som ligger et stykke tid tilbage.
Et eksempel på dette, er udstillingen på Bornholm, der fandt sted i slutningen af juni måned. Dengang Danmark var ramt af tørke, og vi stadig troede på en sommer, der ville varme vores halvblege nordiske kroppe. I reportagen kan du læse om de to hunde, der vandt Best In Show. Du kan også læse om en helt særlig svensker, som har det med at juble ekstra meget i ringen. Måske går du og drømmer om en lille og smuk krøllet hund. Sådan nogen mødte vi, da vi stødte på bolonkaerne på Bornholm. Du kan også læse om god dyrevelfærd på øen i Østersøen, en alternativ tissestolpe og en præsentation af Silke Ravn, der tog sejren i juniorhandling lørdag.
Måske er du mere til hundesport. Det har vi naturligvis også med i bladet. Tilbage i juni måned var der K9 Biathlon for alle på Lilleskov Slot med rekordmange deltagere. Men igen formåede Lotte Höhrmann, Torben Lund og alle deres dygtige hjælpere at levere et velsmurt og sjovt arrangement.
Du kan også læse om årets ungdomslejr, som i den grad testede DKK's unges sammenhold. Lad os bare afsløre, at sammenholdet bestod, og fremtiden ser i den grad lys ud for Dansk Kennel Klub.
Et nyt afsnit i Zara Holst Zachariasens serie om hvalpetræning, er der også blevet plads til. Denne gang kan du lære lidt om belønninger.
Der har også været Hundens Dag, og det har vi markeret med lidt billeder og tekst fra flere arrangementer.
Og så har DKK i samarbejde med KU/SUND afholdt kursus for røntgenfotograferende dyrlæger, og det har vi naturligvis også en spændende artikel om.
I den triste ende af spektret har vi måttet side farvel til den dygtige dommer Poul Ørnemark, og du kan læse Jørgen Hindses fine mindeord om manden, der i 2022 blev udnævnt som Æresdommer i DKK.
Vi håber, I vil nyde at læse bladet.
Jubilæum i DKK: Et halvt århundrede med passion, opdræt og venskaber i ulvehundenes verden
For sidste gang i år vil der i weekenden d. 7.-8- 9. november over højtaleren igen lyde det velkendte ”DING, DONG”, når udstillingslederen præcis kl. 9 byder hjertelig velkommen til alle fra nær og fjern, der er valfartet til Herning Messecenter til årets flotteste og mest prestigefyldte hundeudstilling
Det nye nummer af HUNDEN er spækket med alt det, vi elsker – fællesskab, viden og kærligheden til hunde.
Som mange andre går hunden.dk nu på sommerferie. Det betyder lidt ændringer, men I får stadig artikler hver dag, og ellers kan man jo læse HUNDEN ligesom Joachim Knop og Molly i videoen
Mange hundeejere er stødt på flåter på sig selv eller hunden. Især når man har nydt en dejlig tur sammen i det fri, kan man risikere at få ubudne gæster med hjem. Flåter er små blodsugende mider, og det er ikke særlig lækkert at træde i en blodfyldt flåt, som er faldet af hunden, men det største problem med flåter er dog, at de kan forårsage sygdom hos både hunde og mennesker.
Når årets sidste udstilling i DKK-regi åbner dørene i Herning lørdag, er HUNDEN naturligvis med, og vi har brug for din hjælp
Til efterårets Barn og Hund-lejr på Oslo Hundeskole var det fuld fokus på agility til stor begejstring for alle deltagerne. Se hunden.dk's video fra agilitykonkurrencen
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Gammel Dansk Hønsehund, Broholmer, Dansk Spids, Sort Spids og Dansk/Svensk Gårdhund i flot fællesskab
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Kom med til K9 RunnersMariager’s adventsløb d. 30 november
Preben Hansen har været medlem af Dansk Kennel Klub i 57 år og ser tilbage på et langt hundeliv med airedale terriers, udstillinger og stærke fællesskaber.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
For sidste gang i år vil der i weekenden d. 7.-8- 9. november over højtaleren igen lyde det velkendte ”DING, DONG”, når udstillingslederen præcis kl. 9 byder hjertelig velkommen til alle fra nær og fjern, der er valfartet til Herning Messecenter til årets flotteste og mest prestigefyldte hundeudstilling
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Tre dage med tusindvis af logrende haler, hunde i alle størrelser og masser af inspiration til dig, der elsker hunde