Hvad ved du egentlig om schæferhunden? Det kan du spørge dig selv om, inden du åbner det nye nummer af HUNDEN. For i bladet finder du nemlig et raceportræt om netop denne populære race, og vi garanterer, at portrættet kommer vidt omkring, og vi tror, at også du vil blive klogere på racen. På grund af raceportrættet er det også en smuk schæferhund, der pryder forsiden.
Dette nummer af HUNDEN er altid lidt specielt, da bladet jo ikke udkommer i juli. Derfor kan du læse om begivenheder, som ligger et stykke tid tilbage.
Et eksempel på dette, er udstillingen på Bornholm, der fandt sted i slutningen af juni måned. Dengang Danmark var ramt af tørke, og vi stadig troede på en sommer, der ville varme vores halvblege nordiske kroppe. I reportagen kan du læse om de to hunde, der vandt Best In Show. Du kan også læse om en helt særlig svensker, som har det med at juble ekstra meget i ringen. Måske går du og drømmer om en lille og smuk krøllet hund. Sådan nogen mødte vi, da vi stødte på bolonkaerne på Bornholm. Du kan også læse om god dyrevelfærd på øen i Østersøen, en alternativ tissestolpe og en præsentation af Silke Ravn, der tog sejren i juniorhandling lørdag.
Måske er du mere til hundesport. Det har vi naturligvis også med i bladet. Tilbage i juni måned var der K9 Biathlon for alle på Lilleskov Slot med rekordmange deltagere. Men igen formåede Lotte Höhrmann, Torben Lund og alle deres dygtige hjælpere at levere et velsmurt og sjovt arrangement.
Du kan også læse om årets ungdomslejr, som i den grad testede DKK's unges sammenhold. Lad os bare afsløre, at sammenholdet bestod, og fremtiden ser i den grad lys ud for Dansk Kennel Klub.
Et nyt afsnit i Zara Holst Zachariasens serie om hvalpetræning, er der også blevet plads til. Denne gang kan du lære lidt om belønninger.
Der har også været Hundens Dag, og det har vi markeret med lidt billeder og tekst fra flere arrangementer.
Og så har DKK i samarbejde med KU/SUND afholdt kursus for røntgenfotograferende dyrlæger, og det har vi naturligvis også en spændende artikel om.
I den triste ende af spektret har vi måttet side farvel til den dygtige dommer Poul Ørnemark, og du kan læse Jørgen Hindses fine mindeord om manden, der i 2022 blev udnævnt som Æresdommer i DKK.
Vi håber, I vil nyde at læse bladet.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Hunden.dk skruer markant ned for priserne på billeder fra den kommende udstilling i Roskilde, men kun i en begrænset periode! Du kan også ringe direte til fotografen, for at booke fotografering.
Mediehuset Wiegaarden søger en redaktør til Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin, HUNDEN
I efteråret kan haven, stadig, være et eldorado for både haveejere og deres hunde. Men selv om du har et sikkert hegn rundt om din grund, er der alligevel ind imellem grund til at holde et holde ekstra øje med hunden, for inde i haven kan der være både planter og redskaber, der er farlige for din firbenede ven. Se Agrias 5 tip til en hundesikker efterårshave
En lille mundfrisker for dig, men liv eller død for hunden. Det er ikke det, vi normalt tænker, når kæbemusklerne skal have lidt motion, men tyggegummi er en af de ting, du skal holde langt væk fra hunden. I værste fald kan din hund få et livsfarligt leversvigt, hvis den får fat i et stykke tyggegummi. Hunde kan nemlig ikke tåle sødemidlet xylitol, der selv i små mængder kan give hunde et voldsomt blodsukkerfald og i værste fald livsfarligt leversvigt. Derfor skal du holde øje med hunden på gåturen og undgå at smide tyggegummi på jorden. Er uheldet alligevel ude, har Agria Dyreforsikring lavet en guide til, hvordan du skal forholde dig
Vi vil igen gerne se nogle billeder af jeres hverdag med hunden
Så er det igen blevet tid til at læse HUNDEN. Juninummeret udkommer i dag og i morgen, og der er som sædvanligt masser af god og varieret læsestof, selvom én begivenhed fylder en del i bladet
For de fleste mennesker er julen fyldt med chokolade i mange forskellige afskygninger – men pas på at hunden ikke får fat i det. Indtag af chokolade giver nemlig hver jul anledning til forgiftninger hos danske hunde
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund
Susan Jæger Søndergaard Mathiesen har åbnet Mathiesens HundeFokus i Bække ved Vejen. Her forenes specialudviklet collagen med professionel behandling og fleksibel drop-in-træning for alle typer hunde.