Vi har igen været i kontakt med Animal Rescue Kharkiv, som via Messenger fortæller, at de fortsat arbejder i området.
– Vi er stadig i live og vi fortsætter med at arbejde for at redde og evakuere dyr, lyder det Olha Ilunina fra internatet.
De fortæller også, at de drager mod fronten for at redde dyr, og nogle bliver genforenet med deres ejere.
– Vi har redningsfolk, der tager til frontlinjen, når det kan lade sig gøre. Denne del af ben bliver ødelagt mere og mere hver eneste dag, og det er under de forhold, redderne leder efter dyr og tager dem med fra forladte og lukkede lejligheder. De fleste af dyrene transporterer vi til deres ejere i det vestlige Ukraine eller til grænsen til Polen. Men mange af dyrene passer vi til deres ejere kommer hjem, og nogle leder efter nyt hjem, fortæller Olha Ilunina.
Animal Rescue Kharkiv får masser af hjælp fra andre organisationer i disse svære tider. Olha Ilunina nævner blandt andre British Brekaing the Chains, PETA Deutschland, House of Animals, Nova Ukraine.
Organisationen fortsætter deres arbejde med at evakuere dyrene fra lejligheder, men de har også fokus på gadehunde, der i den grad også lider her under krigen.
– For tre dage siden fandt vi en hund, der var blevet ramt af noget fra en bombe. Hun havde ikke nået at gemme sig, og hendes forben var så skadede, at de blev nødt til at blive amputeret. Nu er hun i behandling på en dyreklinik, fortæller Olha Ilunina.
Har I spørgsmål til Animal Rescue Kharkiv, kan I stille dem i kommentarfeltet på Facebook eller sende dem til bkn@wiegaarden.dk, så sørger vi for at sende spørgsmålene videre. Olha Ilunina har fortalt os, at de meget gerne vil svare på alle spørgsmål.
Welsh corgi cardiganen Kronos har i sit unge liv allerede oplevet en del. Han blev født i Ukraine og her to år senere er han nu dansk champion.
Natten til tirsdag blev Nova Kakhovka Dæmningen i Kherson regionen af Ukraine sprængt i luften. Konsekvenserne er uoverskuelige. Den ukrainske kennelklub fortæller om mange døde dyr
Vi mødte præsidenten for den ukrainske kennel klub og præsidenten for kennelklubben i Moldova til en snak om livet og hunde
Russerne og ukrainerne kæmper lige nu hårdt i byen Kharkiv, og det mærker de på Animal Rescue Center Kharkiv
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.
Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker
Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?