I mandags blev den seks år gamle berner sennenhund Albert ifølge fyens.dk angrebet og bidt til blods i ryggen i en hundeskov ved Odense. Alberts ejer, Louise-Amalie Henriksen, udtalte, at hun er ked af, at der i en populær hundeskov render en sort, schæferlignende hanhund rundt og bider. Hun fik ejeren til overfaldshundens telefonnummer, så hun kunne kontakte ham, såfremt sagen ville udvikle sig til en forsikringssag, men nummeret viste sig ikke at fungere. Derfor efterlyste hun ejeren på nettet. Han gav sig til kende, og parterne har nu talt sammen. Overfaldshundens ejer, Kenneth Guldborg Pedersen, har i øvrigt skrevet i debatten på fyens.dk, at ” når to lidt dominerende hanhunde mødes med en tæve i løbetid, så kan der hurtigt opstå konflikter”. For nylig blev en lille selskabshund bidt så eftertrykkeligt, at den flere dage i træk måtte til dyrlægen for at blive behandlet. Overfaldet skete i hundeskoven ved Skørping. Hunden, der overfaldt den lille hund, er kendt for at virke truende, men bliver alligevel sluppet løs i hundeskoven. Forhåbentlig stopper denne praksis nu. Forsvarlig brug af hundeskovene Hundeskovene er et tilbud, som alle hunde og mennesker skal kunne nyde uden at blive overfaldet eller føle sig truet. Derfor skal vi som hundeejere kigge indad, inden vi drager i hundeskoven med vovsen. Har vi en hund, der udviser truende adfærd – ”Hold dig lige på afstand, min hund er ikke så glad for andre hunde” – eller en hund, der måske endda kan finde på at bide, skal vi selvfølgelig aldrig slippe vores hund løs i en hundeskov. Og har vi en tæve i løbetid, skal den naturligvis også holdes langt fra hundeskoven, for den kan være årsag til alvorlige konflikter.
Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross
Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde
Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Denne uge byder på et spritnyt nummer af HUNDEN – magasinet for alle, der elsker livet med hund!
I denne udgave kan du glæde dig til et bredt udvalg af artikler, der både rører hjertet, skærper nysgerrigheden og giver konkrete tips til hverdagen med din firbenede ven.
Winter Wonder Show i Herning bød lørdag på en dag fuld af glæde, flotte præstationer og store øjeblikke både i og uden for ringen. Publikum kunne opleve alt fra spændende finaler til rørende øjeblikke, hvor samarbejdet mellem hund og fører virkelig strålede
Det er ikke kun mennesker, der har brug for at gå til tandlæge. Din hund har sommetider også brug for at få tjekket bisserne, få fjernet tandsten og tjekket, at alt ser ok ud. En sund hundemund sænker risikoen for mund- og tandsygdomme og problemer med tænderne i fremtiden.