Amerikanske hundeluftere i krise

20-03-2020 15:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Corona har bragt hundelufterne i knæ i New York, hvor der opleves store fald i antallet af gåture

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

I Danmark står man nærmest i kø for at hjælpe hinanden med at få luftet hund her under coronakrisen, men i USA har de professionelle hundeluftere store problemer med at holde den sædvanlige indtjening. 

Ifølge New York Post oplever hundelufterne fald på mellem 50 - 70 procent i antal af hunde, der skal luftes. Nogle har endda mistet 90 procent af kunderne, og hvorfor så egentlig det?

Jo det handler om, at amerikanerne, ligesom danskerne, i stor stil arbejder hjemmefra for tiden. Derfor har de pludselig selv tid til at lufte deres egne hunde. 

Coronakrisen har også givet hundelufterne andre udfordringer, for hvordan undgår man at blive smittet, når man lufter fremmede menneskers hunde? 

To hundeluftere fortæller i den amerikanske avis, hvilke forholdsregler de tager sig. Du får nogle punkter her, som du måske selv kan bruge, hvis du skal lufte andres hunde. 

  • Vask hænder så ofte som muligt
  • Bed folk om at komme til døren med hunden, så det bare er at tage fat i snoren
  • Desinficer hundesnoren
  • Brug  håndsprit
  • Brug handsker
  • Begræns klap og kæl, selvom det er svært

Læs også

Kysser du din hund

12-04-2022 08:05, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ifølge New York Post advarer flere forskere nu mod at kysse hunden, da hundens mund kan være fyldt med bakterier, der kan gøre dig syg

Studerende fra Aarhus sætter hunden i centrum

06-07-2018 14:27, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Tre studerende har netop startet en facebookside, hvor de tager billeder og video af hunde i Danmarks næststørste by. Inspirationen kommer fra den kendte Humans of New York, men i Aarhus handler det om hunde

Koncert for hunde

08-01-2016 10:08, af Tonya Bille Nielsen
Den 4. januar 2016 gav Laurie Anderson koncert for hunde i New York City ved Times Square. Det er hendes anden koncert for hunde. Den første var i Sydney år 2010

Skal man coronateste sin hund?

09-02-2021 08:44, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Sydkorea kan man nu få testet sin hund for corona, men er det egentlig nødvendigt

England: Betjent skal opklare hundetyverier

14-03-2021 09:13, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Nottinghamshire i England har politiet udnævnt en betjent til at have særligt ansvar for hundetyverier. Der sker efter en dramatisk stigning i antallet af sager

Hundedamen med den vilde fortid

29-12-2022 10:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Patricia Campbell Hearst er rigmandsdatter, vinder i Westminster Kennel Dog Show og meget meget mere. Læs den vilde historie her

KRISE: Norsk Kennel Klub tæt på konkurs

29-04-2020 11:51, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

10 millioner norske kroner. Det er prisen for at redde vores nordiske broderklub fra at gå konkurs

Netdyredoktor: Kæledyr og Corona

23-03-2020 12:37, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Netdyredoktor har samlet en række informationer og gode råd om kæledyr og coronavirus. Dem kan du læse her

DKK aflyser første udstilling i 2021

24-11-2020 10:33, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Drømmen om et almindeligt udstillingsår i 2021 er allerede brast. Udstillingen i Fredericia er aflyst

Lockdown har givet flere stressede hunde

27-08-2020 09:20, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Engelsk undersøgelse har kigget på konsekvenserne af lockdown, og det ser desværre skidt ud

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Juleaften med fire poter: En hyldest til hundens jul

Juleaften fungerer hunden ofte som det rolige anker midt i festlighedernes forventningsfulde larm og travle forberedelser. Når julefreden endelig sænker sig, minder hunden os om værdien af det mest enkle nærvær og den ubetingede kærlighed.

Må min hund få and?

10-11-2021 15:02, af Astrid Gerd Holtet

Nystegt mortensand kan få mundvandet til at løbe på de fleste hunde, men pas på med at lade hunden få del af anden - skroget kan nemlig være farligt for hunde

 

Hundefotografering: Det handler om din placering

22-12-2025 19:00, af Tina Alicia Nielsen
Foto|

Mange tror, at et godt kamera og masser af lækker teknik automatisk giver gode billeder og flotte vinkler af hunden. I virkeligheden handler det ofte om noget langt mere simpelt, og en del billigere.

Grå muler og visdom: Hvorfor seniorhunde er noget helt særligt

Når hunden træder ind i sine gyldne år, ændrer båndet mellem hund og ejer sig til noget dybere og mere støt. Der findes en helt særlig skønhed i seniorhundens ro, som minder os om at sætte farten ned og nyde nuet.

De små tegn på kærlighed uden ord

Hunde kommunikerer deres følelser gennem et komplekst kropssprog, som ofte er mere ærligt end menneskers ord. Når vi lærer at tyde de små tegn på hengivenhed, styrker vi det fundamentale bånd af tryghed og kærlighed.

Vi Finder Hund: Sådan sikrer du din hund i nytåret, og hvad du gør, hvis uheldet sker

27-12-2025 19:00, af Rolf Flor, på vegne af Vi Finder Hund

Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Blog: De vigtige pauser

25-12-2025 12:00, af Yasmin Bøllehuus

I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet