Amerikanske hundeluftere i krise

20-03-2020 15:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Corona har bragt hundelufterne i knæ i New York, hvor der opleves store fald i antallet af gåture

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

I Danmark står man nærmest i kø for at hjælpe hinanden med at få luftet hund her under coronakrisen, men i USA har de professionelle hundeluftere store problemer med at holde den sædvanlige indtjening. 

Ifølge New York Post oplever hundelufterne fald på mellem 50 - 70 procent i antal af hunde, der skal luftes. Nogle har endda mistet 90 procent af kunderne, og hvorfor så egentlig det?

Jo det handler om, at amerikanerne, ligesom danskerne, i stor stil arbejder hjemmefra for tiden. Derfor har de pludselig selv tid til at lufte deres egne hunde. 

Coronakrisen har også givet hundelufterne andre udfordringer, for hvordan undgår man at blive smittet, når man lufter fremmede menneskers hunde? 

To hundeluftere fortæller i den amerikanske avis, hvilke forholdsregler de tager sig. Du får nogle punkter her, som du måske selv kan bruge, hvis du skal lufte andres hunde. 

  • Vask hænder så ofte som muligt
  • Bed folk om at komme til døren med hunden, så det bare er at tage fat i snoren
  • Desinficer hundesnoren
  • Brug  håndsprit
  • Brug handsker
  • Begræns klap og kæl, selvom det er svært

Læs også

Kysser du din hund

12-04-2022 08:05, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ifølge New York Post advarer flere forskere nu mod at kysse hunden, da hundens mund kan være fyldt med bakterier, der kan gøre dig syg

Studerende fra Aarhus sætter hunden i centrum

06-07-2018 14:27, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Tre studerende har netop startet en facebookside, hvor de tager billeder og video af hunde i Danmarks næststørste by. Inspirationen kommer fra den kendte Humans of New York, men i Aarhus handler det om hunde

Koncert for hunde

08-01-2016 10:08, af Tonya Bille Nielsen
Den 4. januar 2016 gav Laurie Anderson koncert for hunde i New York City ved Times Square. Det er hendes anden koncert for hunde. Den første var i Sydney år 2010

Corona: Hvad gør jeg som opdrætter

20-03-2020 12:22, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dansk Kennel Klub har samlet nogle gode råd til dig som opdrætter i denne coronatid

Aktiviteterne pibler frem

10-06-2020 16:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Udstillinger, prøver og konkurrencer er blevet aflyst, generalforsamlinger udskudt og øvrige aktiviteter sat i bero. Frivillige kræfter er sat i venteposition– alt er vendt på hovedet. Skal vi gøre noget eller hvad kan vi gøre?

Kom med julestemningen

16-12-2020 18:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Puha sikke en melding fra Statsministeren. Lad os lige få genoplivet julestemningen. Vi vil gerne se dine flotteste julebilleder af din hund

Kom med til virtuelt halloween K9

23-09-2020 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Corona begrænser og corona gør os kreative. Nu byder Lilleskov Slot op til Danmarks første virtuelle K9 løb for alle

Skal man vaske hænder, når man har klappet sin hund

13-10-2020 12:17, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Søndag udtalte to professorer til tv2.dk, at man skal vaske sine hænder, når man har klappet sin hund. Men har de egentlig ret? Få DKK’s holdning til dette her

DKK aflyser første udstilling i 2021

24-11-2020 10:33, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Drømmen om et almindeligt udstillingsår i 2021 er allerede brast. Udstillingen i Fredericia er aflyst

Bornholm aflyst

13-05-2020 09:49, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Øv øv øv. Den internationale udstilling på Bornholm i august er nu også aflyst

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

Rottweilers juleudstilling i Aunslevhallen – en festlig afslutning på udstillingsåret 2025

09-12-2025 19:00, af Kenneth Kammersgaard

Rottweiler Klubben Danmark samlede 28 ekvipager til en dag fyldt med julehygge, flot sportsånd og imponerende resultater.
 

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Det kimer nu - til juleudstilling i Tollerklubben

10-12-2025 12:00, af Lars Møller

Tollerklubben rundede udstillingsåret af med en festlig og flot juleudstilling i Vemmelevhallen.
Nye ansigter, stærke resultater og historiske præstationer prægede årets sidste show.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Når skolehunden kommer på besøg: En formiddag fyldt med mod, læring og nus

13-12-2025 19:00, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James tog på eventyr i 3. klasse og skabte en formiddag fyldt med læring, ro og nærvær. Et besøg der viste, hvor meget hunde kan bidrage i børns hverdag.

Weekendens hundeaktiviteter

Uanset om du er på udkig efter den race, der passer bedst til dit liv, eller du leder efter en ny hundesport at prøve, byder weekenden på mange muligheder over hele landet.

Vinderne i december er fundet

11-12-2025 15:00, af redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 20. januar 2026 for at være med i næste års konkurrence i februar måned.

Stærk klubånd og flot hundearbejde i Boxergruppe Sydkyst/Ishøj

08-12-2025 09:30, af Emma Fridolin Sørensen

Boxergruppe Sydkyst/Ishøj afholdt prøvedag den 6. december, og det blev en dag fyldt med engagerede medlemmer, flotte præstationer og masser af opbakning. Hele 10 hunde var tilmeldt, og både færdselsprøverne og lydighedsprøverne bød på solidt arbejde og god stemning. Læs om resultaterne og den imponerende indsats fra klubbens egne frivillige i vores fulde beretning.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?