Akut betændelse i bugspytkirtel – en smertefuld og livstruende tilstand

05-08-2018 09:25, af Astrid Gerd Holtet

Bugspytkirtelbetændelse er en smertefuld reaktion, der kan blive livsfarlig og som kræver hurtig behandling

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Hundens bugspytkirtel er en kirtel, der sidder i starten af hundens tarmsystem, og den har to vigtige funktioner: Den danner insulin, der udskilles til blodet, og er med til at regulere hundens blodsukker. Derudover danner kirtlen fordøjelsesenzymer, som den udskiller til tarmen.

En akut betændelse i bugspytkirtlen opstår ofte som følge af en fejlagtig aktivering af fordøjelsesenzymerne inde i kirtlen. Enzymerne begynder at nedbryde selve kirtlen og de medfører en hurtigt udviklende betændelsestilstand. En akut bugspytkirtelbetændelse kan derfor blive livstruende.

Overlever hunden en akut betændelse i bugspytkirtlen, kan kirtlen tage så meget skade, at den ikke kan danne tilstrækkelige enzymer, og dermed påvirkes hundens fordøjelse. 

Den akutte betændelsestilstand er oftest relateret til fodring, og opstår især ved at hunden har spist for meget fedtholdigt mad – og overvægtige hunde er i øget risiko for at udvikle sygdommen. I sjældne tilfælde kan betændelsen også skyldes andre ting, herunder længerevarende faste, skader på bughulen eller infektioner med virus, bakterier eller parasitter. Ligeledes kan noget medicin udløse en betændelsesreaktion.

Symptomer på en akut betændelse i bugspytkirtlen:

Hunden kaster op og/eller har diarré
Hunden har nedsat appetit
Hunden har ondt i maven. Det kan blandt andet ses ved at hunden står med bøjede forben, men strakte bagben
Hunden har feber
Hunden virker sløv og træt

Fremtiden efter en akut bugspytkirtelbetændelse

En akut bugspytkirtelbetændelse er en alvorlig sygdom, der kræver øjeblikkelig behandling. Kommer hunden sig, skal man være opmærksom på at fodre hunden korrekt, da der altid vil være en risiko for at sygdommen vender tilbage. Har kirtlen taget skade, vil hunden skulle have en livslang behandling, oftest bestående af en specielt sammensat diæt og fordøjelsesenzymer i pille- eller pulverform.

/Astrid Gerd Holtet, dyrlæge

Læs også

Pas på den fede julemad i december

01-12-2017 08:10, af Astrid Gerd Holtet

Julen er fyldt med lækkert mad og der er ofte meget af det, men pas på med at give resterne til din hund. Den fedtholdige julemad kan nemlig være farlig for den! 

Herning: Blue gjorde det igen!

09-11-2024 20:19, af Cecilie Friis Amstrup

Labrador retrieveren Lab'Spb Gazprom, også kendt som Blue, sikrede sig lørdag endnu en gang sejren i Best In Show ved en international DKK udstilling. 

Rynket hund får ansigtsløftning

19-04-2013 08:41, af Nina Marie Villadsen
Hunden Sesame har fået en ansigtsløftning for at hjælpe den til bedre at kunne se og høre

Ny bog til kommende hundeejere

30-09-2012 07:56, af Tine Luther
Den nye bog ”Så skal vi ha’ hund” er forfattet af Jan Vestergaard.

Fra kæmpe hundehold i Israel til dansk racevinder

20-11-2024 11:28, af Cecilie Friis Amstrup

Hugo, en welsh springer spaniel med en helt anderledes start på livet i Israel, er gået fra atypiske vilkår til at triumfere som dansk racevinder og elsket familiemedlem

Verdens mest ensomme hund skal være filmstjerne

24-09-2016 10:44, af Kasper Larsson
Tidligere på året bragte vi en historie om verdens mest ensomme hund Freya. Den ensomme internathund kunne ikke finde en eneste ven. I dag bruger hun sine dage på at arbejde sammen med nogen af Hollywoods største stjerner

"Aktive hunde er lykkelige hunde"

28-11-2023 09:45, af Anne Cecilie Sohl

Sådan lyder motto'et hos Danmarks største løbeklub for hund og ejer, DIRTY PAWS. Klubben er en nystartet forening med lokalklubber spredt over det meste af Danmark, og deres mål er at få flere danske hundeejere ud og være aktive sammen med deres hunde.  

Hund lå død i mikrobølgeovn

18-07-2012 08:24, af Nina Marie Villadsen
Efter en ferie kom en amerikansk familie hjem til et makabert fund – familiens hund lå død i mikrobølgeovnen

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

10 skøre tegn på hundekærlighed

Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.

Havaneser debuterede i lydighedsklasse 3

23-03-2026 16:17, af Jo-Ann Nielsen

Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.

5 idéer til weekendture med hunden

Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.

Keeshonden – Den smilende selskabshund

24-03-2026 14:00, af Nanna Eriksen, Kennel Livive’s

Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.

Pollenallergi hos hunde: 5 vigtige tegn

Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.

Fup eller fakta: Syv hunde flygter fra kødfabrik

En video af syv hunde på en kinesisk motorvej er gået verden rundt med over 230 millioner visninger og en fortælling om en heroisk flugt fra kødindustrien. Men bag de dramatiske billeder gemmer sig en langt mere jordnær forklaring.

Hundehøjskole på vej: Hjælp med indholdet

Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.

Fart, fokus og fællesskab på banen

21-03-2026 10:00, af Redaktionen

I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.

Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.

DCF satte flot punktum for sæsonen

Dansk Canicross Forbund satte i søndags et imponerende punktum for Dog Series 25/26. Hele 182 ekvipager var samlet på en gammel campingplads i Thy til en finale præget af høj fart, kølige temperaturer og enestående natur.