VIDEO: Arbejdsom rottehund i Hobro

25-02-2020 12:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mandag havde Wiegaarden i Hobro besøg af den dygtige rottehund, Ghibli, som trods flot arbejde ikke fandt nogen rotte

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

På Wiegaarden i Hobro er man i disse dage ved at gøre klar til et af årets helt store højdepunkter, når årets hingstekåring galopperer rundt i Messecenter Herning i næste uge.

I den forbindelse skal alt naturligvis være i tiptop stand, og det gælder også mediebureaurets lastbiler, som skal med til Herning.

Derfor var overraskelsen stor for ejer af virksomheden, Jørgen Bak Rasmussen, da han skulle hente sin elskede segway i en af lastbilerne. Der havde nemlig været ubudne gæster af de helt små men meget trælse slags.

Rundt om i lastbilen lå rottelort spredt som døde fluer på en bilrude, mens flere poser og andet var gnavet godt og grundigt i stykker.

Snarrådig som manden er, tilkaldte han en rottefænger, og denne rottefænger, Anne Sofie Raarup, kom med en ganske særlig rottehund, bordercollien Ghibli.

Ghibli har lært at fange rotter i en ret sen alder, idet hun kun har været i jobbet i halvandet år og i dag har rundet de fem.

– Jeg havde faktisk ikke de store forventninger til hende, fordi vi begyndte så sent, men jeg må sige, at hun virkelig har overrasket mig positivt. Hun er en rigtig dygtig rottehund, fortalte Anne Sofie Raarup, mens Ghibli benede rundt i lastbilen efter alle de lokkende dufte.

– Hendes belønning er at slå rotten ihjel, så hun vil meget gerne fange den, lød det fra Anne Sofie Raarup.

Ghibli gik da også til opgaven med en imponerende iver, og hun fik fært af rotterne utallige gange, men til sidst måtte hun give fortabt.

– Jeg er overbevist om, at rotterne ikke er her længere. Hun har ikke gøet, og det ville hun gøre, hvis her var rotter, men her er masser af fært, slog Anne Sofie Aarup fast, inden hun og Ghibli drog retur et par timer efter ankomsten.

Herunder kan du se en video fra Ghiblis søgen.

Læs også

Rottehund angrebet af hvepse

21-09-2021 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Selvom varmen er ved at være forduftet, skal man fortsat passe på hvepse og bier. Det er rottehunden Tinka et godt eksempel på

Imponerende fangst af rottehund

22-01-2021 11:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Rottehunden Amigo fra Frederikssund Kommune havde travlt i sidste uge, da han skulle fange rotter i en silo

Se video: Hund dumper eksamen med et brag

27-02-2020 12:03, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hunde er gode, hunde er søde, hunde er kloge og hunde er uundværlige. Men ikke alle hunde kan klare jobbet som servicehund

Fotos af årets DKK-racevindere - sidste frist!

10-12-2015 09:39, af Tine Luther
Alle ”Årets DKK-racevindere 2015” har mulighed for at få offentliggjort et billede i en racevinderkavalkade i januar-/februarnummeret 2016. Er din hund blevet DKK-racevinder 2015 (DKK-vinder – ikke vinder af en specialklubkonkurrence), og har du ikke fået den fotograferet af HUNDENs fotografer fra Wiegaarden ved en af DKK-udstillingerne, kan du selv indsende et foto. DEADLINE: DEN 10. DECEMBER 2015.

Galleri: Lørdag i Ballerup

23-09-2018 08:58, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Her er der billeder fra lørdagen i Ballerup. Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Redaktør søges til HUNDEN

29-01-2016 15:26, af Tine Luther
Wiegaarden søger en redaktør til Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.

Få taget et professionelt billede af din hund til Winter Wonder Show

06-11-2025 13:30, af Karina Green Damsgaard

Er du til Winter Wonder Show i MCH Messecenter Herning allerede fra i morgen, fredag d. 7/11? Så kig forbi studiet fra Mediehuset Wiegaarden i Hal E, hvor du kan få taget flotte billeder af din firbenede ven

Gratis fotografering af årets DKK-racevindere

31-10-2017 15:27, af Marie Helene Rigård Rohleder
Foto|

Alle årets DKK-racevindere 2017 har mulighed for at få offentliggjort et billede i DKK's racevinderkavalkade. Har du en racevinder, kan du få den fotograferet gratis på Wiegaardens stand på DKK's udstilling i Herning denne weekend 

HERNING: Gratis fotos af Årets Racevindere

11-11-2021 09:32, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Igen i år byder Wiegaarden på gratis fotografering af alle de hunde, der er blevet den bedste i racen i år. Kom forbi studiet i Herning, så vi kan få taget et lækkert billede af hunden

Redaktør søges til magasinet HUNDEN

07-04-2017 08:38, af Kasper Larsson
Mediehuset Wiegaarden søger en redaktør til Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Vi Finder Hund: Sådan sikrer du din hund i nytåret, og hvad du gør, hvis uheldet sker

27-12-2025 19:00, af Rolf Flor, på vegne af Vi Finder Hund

Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.

Juleaften med fire poter: En hyldest til hundens jul

Juleaften fungerer hunden ofte som det rolige anker midt i festlighedernes forventningsfulde larm og travle forberedelser. Når julefreden endelig sænker sig, minder hunden os om værdien af det mest enkle nærvær og den ubetingede kærlighed.

Hund i sengen: For eller imod?

Når frosten bider udenfor, søger mange hunde mod de varmeste steder i huset, herunder ejerens seng. Men er det en god idé for hygiejnen og nattesøvnen, eller bør sengen forblive en hundefri zone?

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Må min hund få and?

10-11-2021 15:02, af Astrid Gerd Holtet

Nystegt mortensand kan få mundvandet til at løbe på de fleste hunde, men pas på med at lade hunden få del af anden - skroget kan nemlig være farligt for hunde

 

Den meditative gåtur

I en travl hverdag fungerer gåturen med hunden som et nødvendigt pusterum for det moderne menneske. Når vi følger hundens tempo og sanser, lærer vi at give slip på bekymringerne og finde ind til en indre ro.

Blog: De vigtige pauser

25-12-2025 12:00, af Yasmin Bøllehuus

I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.

Nye avlskrav og anbefalinger for Lagotto Romagnolo

Fra 1. januar 2026 skærper Dansk Kennel Klub kravene til avl af Lagotto Romagnolo. Vi gennemgår her de nye regler, så du er klædt på til de ændrede krav, uanset om du er opdrætter eller hvalpekøber.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.