Dine arbejdsopgaver bliver at planlægge magasinerne i samarbejde med kennelklubbens kommunikationskonsulent, at skrive og redigere artikler, koordinere freelancere, fotografere og varetage kontakten med vores grafiske afdeling, der layouter HUNDEN, samt at opdatere hunden.dk. Weekendarbejde må påregnes, f.eks. i forbindelse med kennelklubbens seks årlige internationale udstillinger. Det daglige mødested er som udgangspunkt i Hobro. Nøgleord for din profil • Flair for at sætte tekst og billeder sammen • Flair for profilering via sociale medier • Selvstændig og fremadgående • Udadvendt og nysgerrig • Punktlig • Struktureret med godt overblik • Kendskab til hundeverdenen/Dansk Kennel Klub • I stand til at arbejde under pres og overholde deadlines samt budgetter Vores profil Wiegaarden består af et stærkt hold på ca. 20 medarbejdere. Med redaktion, grafisk afdeling, fotoafdeling og IT-afdeling er vi i stand til at løse grafiske opgaver fra A til Z. Ud over HUNDEN producerer vi magasinerne Ridehesten og Væddeløbsbladet. Se mere på wiegaarden.dk Ansøgningsfrist Din ansøgning sendes til jbr@wiegaarden.dk mærket ”Redaktør Hunden” og skal være os i hænde senest tirsdag den 25. april 2017. Eventuelle spørgsmål rettes til Jørgen Bak Rasmussen, fotograf og udgiver, på tlf. 20 24 29 24 (efter kl. 16.00)
Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Når huden pludselig bliver rød, fugtig og kløende, kan det være starten på et smertefuldt hot spot. Særligt i de varme måneder bør hundeejere være ekstra opmærksomme.
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend ved Vejen Idrætscenter den 20.-22. juni 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.
Mange hundeejere er stødt på flåter på sig selv eller hunden. Især når man har nydt en dejlig tur sammen i det fri, kan man risikere at få ubudne gæster med hjem. Flåter er små blodsugende mider, og det er ikke særlig lækkert at træde i en blodfyldt flåt, som er faldet af hunden, men det største problem med flåter er dog, at de kan forårsage sygdom hos både hunde og mennesker.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
I disse dage udkommer juninummeret af HUNDEN, som er Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin - læs hvad du blandt andet kan glæde dig til.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.