Varmen er på vej: Disse farer for dit kæledyr skal du være ekstra opmærksom på

19-05-2022 08:22, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mange ser netop nu frem til lunere forårs- og sommertemperaturer, men det snarlige vejrskifte betyder desværre også, at der venter en række farer for vores firbenede venner. I forårs- og sommermånederne skal hunde- og katteejere nemlig være ekstra opmærksomme på flåter, forårsblomster og hugorme, lyder det fra chefdyrlæge

Copyright Ridehesten.com
Foto: Adobe Stock

 

De lune måneder står for døren, når foråret og sommeren om lidt rammer Danmark, og det betyder, at kæledyrsejere skal være opmærksomme på, om de firbenede venner bliver udsat for farer som flåter, giftige blomster og hugorme, der særligt er fremme i sommerhalvåret.

- Foråret og sommeren er en skøn tid for hunde, katte og ejerne, da det for mange betyder, at man kan tilbringe en masse tid udendørs i haven, skoven eller andre steder i naturen. Men det er desværre også en tid, hvor vores pelsede venner kan blive udsat for farer som flåter, giftige blomster og hugorme, og derfor skal hunde- og katteejere være særligt opmærksomme, lyder det Sanne Ross, der er chefdyrlæge ved AniCura, som har dyrehospitaler i hele landet.

Hun forklarer her, hvad man skal være særligt opmærksom på, og hvad man skal gøre, hvis uheldet skulle være ude.

 

Flåter kan overføre sygdomme

De er bittesmå, svære at få øje på, og så kan de være farlige for både mennesker, hunde og katte. Flåten er en lille mide med otte ben, der til forveksling minder om en lille edderkop. Den lever af at suge blod fra fugle og pattedyr, og på den måde kan den let overføre sygdomme, som er farlige for både hunde og katte.

- I Danmark har vi to forskellige slags flåter, som kan bide sig fast på vores kæledyr. Det drejer sig om skovflåten, som er den mest almindelige, og så er der engflåten. Når flåterne har bidt sig fast og suger blod, kan de overføre sygdomme, som kan være farlige for hunde og katte. På apoteker og dyrehospitaler kan man heldigvis få flere forskellige præparater, som kan beskytte dyrene mod flåtbid. Herudover er det en god ide at børste pelsen grundigt igennem efter hver gåtur, siger Sanne Ross og tilføjer, at man bør opsøge sin dyrlæge, hvis man oplever symptomer som sløvhed, nedsat appetit, feber, smerter eller stivhed hos sit kæledyr i forbindelse med et flåtbid.

 

Forårsblomster kan være giftige

Når foråret melder sin ankomst, betyder det også, at et væld af smukke forårsblomster dukker op i naturen, i haven og måske i en vase i vindueskarmen eller på sofabordet. Selvom de flotte og farverige blomster giver liv og forårsstemning i haven og hjemmet, er de desværre ofte giftige for både hunde og katte.

- Foråret er lig med flotte og farverige blomster, men desværre indeholder mange af de smukke forårsblomster giftstoffer i både stængel og blomsterløg. Bare 15 gram af løget fra en påskelilje er nok til at tage livet af en middelstor hund som for eksempel en golden retriever, lyder det fra Sanne Ross.

Hun tilføjer, at hunde- og katteejere samtidig bør sørge for ikke at have opgravede løg liggende tilgængeligt for dyrene på jorden eller i hjemmet, og har man en hund, der elsker at grave, er det en god idé at hegne løgene inde med havehegn.

Anemoner, erantis, liljekonvaller, vintergækker samt påske- og pinseliljer er blandt de forårsblomster, som er giftige for hunde og katte.

 

Hold øje med hugorme

Sommerhalvåret er også tiden, hvor du skal være opmærksom på, om dit kæledyr bliver bidt af en hugorm, da den giftige slange er mest aktiv i den danske natur i perioden fra april til november. I langt de fleste tilfælde overlever dyrene hugormebid, men i værste fald kan biddet være livsfarligt for hunden eller katten.

- Det er vigtigt at slå koldt vand i blodet, hvis din hund eller kat bliver bidt. Muskelaktivitet fremskynder spredning af giften i dyrets krop, så hvis du er til stede, når din hund eller kat bliver bidt, skal den så vidt muligt bæres væk fra stedet. Derudover er det vigtigt, at du ikke binder noget rundt om biddet, da det kan få blodcirkulationen til at stoppe. Bliver dit kæledyr bidt, er det enormt vigtigt at tage til dyrlægen, siger Sanne Ross.

Oplever du, at din hund kommer galt afsted i løbet af sommerhalvåret, kan du ringe 1819, som er et landsdækkende akutnummer til kæledyr. Det er muligt at ringe 1819 på alle tider af døgnet, hvis dit kæledyr får akut brug for hjælp, og du vil blive stillet om til nærmeste døgnåbne dyrehospital.

Læs også

Dyrlægens anbefalinger: Sådan beskytter du din hund i sommervarmen

23-07-2024 10:43, af Anne Cecilie Sohl

Mens mange danskere foretrækker varme sommerdage, kan høje temperaturer ofte være en udfordring for hunde. Derfor er det vigtigt, at hundeejere er bevidste om, hvordan man undgår potentielle farer som hedeslag, solskoldning og brændte poter, lyder opfordringen fra chefdyrlæge hos AniCura.

Dyrlæge advarer om ubehagelig pollenbombe

28-05-2024 08:50, af Anne Cecilie Sohl

I år kan pollensæsonen føles ekstra lang og intens, da sæsonen for græspollen er startet tidligere end normalt og derved kulminerer med perioden for birkepollen. Det har resulteret i en giftig pollenblanding, hvilket kan mærkes for allergiske danskere – og ikke mindst hunde. Derfor er det vigtigt, at man som hundeejer kender til de væsentligste symptomer på pollenallergi, lyder opfordringen fra chefdyrlæge hos AniCura.

Højsæson for smitte: Snegleparasit kan være livsfarlig for din hund

02-05-2024 10:35, af Anne Cecilie Sohl

Den livsfarlige sygdom hjertelungeorm spreder sig netop nu blandt hunde i Danmark, parasitten smitter nemlig mest i foråret i takt med, at temperaturen stiger. Hundeejere skal derfor være ekstra opmærksomme på hundens adfærd, da hjertelungeorm kan gøre alvorlig skade på hundens organer, lyder advarslen fra chefdyrlæge hos AniCura.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Vinderne er fundet! Vil du deltage i næste måneds konkurrence?

11-09-2025 08:00, af Tine August

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 23. september for at være med i oktober måneds konkurrence.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Fra skoleelev til international dommer – 55 år med DKK

14-09-2025 08:00, af Redaktionen

Når man har været medlem af Dansk Kennel Klub i 55 år, er hundene ikke bare en hobby, men en livslang passion. For Birte Scheel begyndte det hele som skoleelev i 1970, og siden har hundesporten fulgt hende gennem både opdræt, udstillinger, rejser og dommergerning. Her deler hun sin fortælling om glæden ved hundene – og fællesskabet i DKK:

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Høj sværhedsgrad ved DKK’s DM i schweissspor 2025

09-09-2025 08:50, af Verner Lauritsen – dommer ved DM i Schweisspor
Jagt|

DKK’s Danmarksmesterskab i schweissspor 2025 bød på en af de sværeste udfordringer i mange år. Fire af landets bedste ekvipager stillede til start på mit hold i Gisselfelds skove, hvor en stor bestand af dåvildt skabte ekstra afledninger på sporene. Kun én ekvipage nåede helt til sporslut – blot 1 minut og 15 sekunder før tidsgrænsen udløb – og sikrede sig dermed en velfortjent 1. præmie.

Den oversete træning

13-09-2025 08:00, af Redaktionen

Mange hundeejere oplever udfordringer som stress, separationsangst, gøen i haven eller reaktivitet på gåture. Ifølge telepatør og specialist i menneske-dyr relationer, Mathilde Denning, handler det ofte ikke om ulydighed eller mangel på træning – men om, at hundene mangler helt basale færdigheder, som sjældent indgår i traditionel hundetræning.

Forskning: Minimerer stress og smerter hos hunde og ejere

15-09-2025 07:00, af Lotte Evers, Agria Forsikring

Det kan være udfordrende for den almindelige hundeejer at vurdere, om en hund har ondt eller er stresset. En gruppe forskere vil nu undersøge, hvordan hundens personlighed påvirker dens reaktioner på smerte og stress og desuden måle, hvordan en hund kan blive påvirket af dens ejer. 

Hundematch blev en kæmpe succes på Boeslunde Camping

12-09-2025 07:09, af Redaktionen

SfCOEB, Specialklubben for Continental & Old English Bulldog, kunne lørdag den 30. august fejre en sand hundefest, da klubbens allerførste hundematch blev afholdt på Boeslunde Camping i Slagelse. Hele 45 hunde var tilmeldt, og pladsen summede af god stemning, glade hunde og engagerede ejere.