Cirka 10 kilometer nord for Vilhelmsborg blev forruden på bilen beskudt af regndråber. Først spredte skudsalver men snart var det svært at finde pauser mellem regndråberne.
På vej ind mod Vilhelmsborg blev vi mødt af nogle unge mennesker i passende regnvejrspåklædning, som kom hen til bilen og bad os om at rulle vinduet ned. I den slags situationer plejer man at blive mødt af et krav om betaling for parkeringen, men ikke her.
Den unge kvinde som stak hovedet ind i tørvejr i bilen ville bare uddele et program med et kort på, og så pegede hun ellers ud, hvor bilen kunne parkeres. God service.
Da bilen var parkeret og undertegnede i ikke passende regnvejrspåklædning dansede mellem regndråberne til et tørt kontor, kunne jeg ikke lade være med at blive ret så begejstret. Ud gennem mine sammenknebne øjne kunne jeg nemlig se, at der er ret mange specialklubber til Hund i Fokus, og de stod side om side på den inderste del af Axel V Christensens Alle. Godt tænkt. Det giver virkelig en god fornemmelse at blive mødt af Specialklubberne på den måde.
En sidste ting, der lige skal fremhæves, er de store skilte, der viser tilskuere og besøgende i den rigtige retning. Det er måske ikke raketvidenskab, men det er en virkelig god service.
Nu venter vi bare på, regnen stopper.
Børn, der elsker hunde og hunde der elsker børn er dejligt. Og de to ting kan man opleve på Hund i Fokus netop nu
Her får du billederne af de nye Danmarksmestre i Rally, en konkurrence, der blev afgjort i går, og dommerne havde stor ros til alle deltagere
Der er godt gang i aktiviteterne på Vilhelmsborg. Det hele er pakket ind i god stemning og overskud
Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Golden retrievere, is, glade familier og en brandbil fyldt med vand og god stemning. Guldbasseklubbens brandmandsdag blev en uforglemmelig fest for både to- og firbenede.
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Mynderne sprinter gennem det nordjyske landskab med blikket stift rettet mod den kunstige hare. Lure coursing forener fart og fokus med glæden ved at se hundene udleve deres medfødte instinkter i et varmt fællesskab blandt hundeejere.
Niels Jensen og hans firbenede makker Briska's Orry hentede guld til Danmark ved Dobermann IGP VM og opfyldte dermed Niels’ drøm.
Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.
Engelsk bulldog, fransk bulldog og mops er blandt de mest populære og elskede hunderacer i Danmark og er kendte for deres nuttede udseende, kompakte bygning og store personlighed. Deres karakteristiske korte snude er dog desværre også årsag til helbredsmæssige udfordringer.
Den elskede schipperke Ludo blev på hans 14 års fødselsdag fejret med flag og forkælelse på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro af hans ejer, Ann-Christina Nielsen, som har fulgt ham tæt gennem et langt hundeliv med både sygdom, triumfer og kærlighed.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet