Cirka 10 kilometer nord for Vilhelmsborg blev forruden på bilen beskudt af regndråber. Først spredte skudsalver men snart var det svært at finde pauser mellem regndråberne.
På vej ind mod Vilhelmsborg blev vi mødt af nogle unge mennesker i passende regnvejrspåklædning, som kom hen til bilen og bad os om at rulle vinduet ned. I den slags situationer plejer man at blive mødt af et krav om betaling for parkeringen, men ikke her.
Den unge kvinde som stak hovedet ind i tørvejr i bilen ville bare uddele et program med et kort på, og så pegede hun ellers ud, hvor bilen kunne parkeres. God service.
Da bilen var parkeret og undertegnede i ikke passende regnvejrspåklædning dansede mellem regndråberne til et tørt kontor, kunne jeg ikke lade være med at blive ret så begejstret. Ud gennem mine sammenknebne øjne kunne jeg nemlig se, at der er ret mange specialklubber til Hund i Fokus, og de stod side om side på den inderste del af Axel V Christensens Alle. Godt tænkt. Det giver virkelig en god fornemmelse at blive mødt af Specialklubberne på den måde.
En sidste ting, der lige skal fremhæves, er de store skilte, der viser tilskuere og besøgende i den rigtige retning. Det er måske ikke raketvidenskab, men det er en virkelig god service.
Nu venter vi bare på, regnen stopper.
Årets Hund i Fokus på Vilhelmsborg bød på alt det, vi elsker ved hundelivet fra legesyge debutanter til toptrænede danmarksmestre.
I det nye nummer af HUNDEN kan du dykke ned i alle højdepunkterne fra årets store hundefest, hvor frivillige kræfter, engagerede udøvere og glade tilskuere skabte en weekend fuld af energi, oplevelser og kærlighed til sporten
Børn, der elsker hunde og hunde der elsker børn er dejligt. Og de to ting kan man opleve på Hund i Fokus netop nu
Her får du billederne af de nye Danmarksmestre i Rally, en konkurrence, der blev afgjort i går, og dommerne havde stor ros til alle deltagere
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.
Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.
I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.
Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.