Træning på hundens præmisser

05-10-2020 08:26, af John Frank Ahm

Hundetræning skal være sjovt for både hund og fører. Træning, der ikke er sjov er bare endnu et punkt på pligtlistens uendelige mængde af to-do’s. Noget der skal overstås. Sjov træning er bare så meget mere givende for både hund og fører og timen med din hund bliver en oase med afslapning og smil, som et tiltrængt timeout i vores ellers hektiske verden

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

 

Sjov træning forbedrer relationen mellem hund og fører. Hunden vil gerne med til træning fordi den synes godt om det. Den sætter pris på timen med dit fulde fokus på det i laver sammen. At træning der er sjov, er en god ide bakkes også op af forskning, der viser at det giver positivt udbytte at træningen er sjov, at træning med et stort element af leg forbedrer hundens læring. Den lærer mere hurtigere.

Man får ikke bare en pause i dagligdagen, hunden lærer også det man træner hurtigere og relationen mellem hund og fører forbedres betydeligt.

Dette bringer mig til et andet vigtigt element i moderne hundetræning, som er at styrke relationen mellem hund og fører. Træning er noget vi laver sammen. Vi er et team med to medlemmer, hund og fører. Vi løser opgaverne i fællesskab. Denne træning er ikke en regnbyge af kommandoer der hagler ned over hunden. Det er slet ikke en masse “Nej!” strøet med rund hånd, fordelt ud i løbet af timen på plænen. Det er heller ikke en masse trækken i snoren, fordi hunde ikke gør det man vil og det er slet ikke slag over snuden. Noget som desværre stadig finder sted i nogle kredse. Nutidens træning er venlig og samarbejdende. Det er et samarbejde hvor hunden sættes op til succes. Får hunden succes får teamet succes og så bliver det sjovt at træne for både hund og fører.

Jeg underviser på en måde hunden kan forstå. Vi træner på hundens præmisser. Den form for træning er enkel og let for hunden, men indimellem svært for føreren. 

De grundlæggende principper bag træning på hundens præmisser er simple.

  • Hunde gør det der kan betale sig.
  • Uønsket adfærd skal ignoreres eller forebygges. 

Ved at basere træning på disse principper kommunikeres der på en måde hundene kan forstå. Hunde er købmænd, de gør det der kan betale sig. Hvis en adfærd ikke længere kan betale sig stopper det helt naturligt af sig selv. Vi har som hundeførere mulighed for at forme vores hundes adfærd ved at sørge for at en uønsket adfærd ikke længere kan betale sig.

Vores opgave som hundefører og moderne trænere er, venligt at hjælpe hunden til at løse opgaverne fordi de er sjove og kan betale sig.

Synes din hund altid at træningen er sjov?

Videoen er et eksempel på træning hunden synes er sjov.

Læs mere på denne blog, hvor vi vil gå i detaljer med hvordan du gør din hundetræning bedre og og mere tilrettet hundens præmisser og dermed tilpasset dens måde at tænke på.

'

Læs også

Når en drøm ændres

03-09-2025 10:00, af Aya Lindborg

Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse. 

Spejlbillede i hundekurven

22-08-2025 17:00, af John Frank Ahm

En kærlig påmindelse om de kompromiser hunde indgår for at passe ind i vores verden

Jagttræneruddannelse på hundens præmisser

19-06-2025 06:54, af John Frank Ahm

Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Schæferhunden er ikke for alle – men for de rette

17-12-2025 19:00, af Lene Frøkjær Thorsen

En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

BIR, BIS og bjældeklang: Da Bulldog-Klubben holdt julefest

18-12-2025 16:30, af Pia Jeanette Andreasen

Bulldog-Klubben markerede afslutningen på udstillingsåret med en forrygende julefest den 6./7. december, hvor mange mødtes til julehygge, godter og smukke hunde.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Disse juleklassikere er giftige for din hund

Julen er fyldt med dufte, smag og fristelser. Men flere af de ting, vi forbinder med hygge og tradition, kan være farlige for vores hunde.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Nye serie: Hundefotografering for alle

Foto|

Smartphonen er i dag hundeejerens vigtigste værktøj til at forevige hverdagens mest autentiske og nærværende øjeblikke. Her får du overblikket over mobilens styrker, dens tekniske begrænsninger og hvad du skal kigge efter ved en opgradering.