Træning på hundens præmisser

05-10-2020 08:26, af John Frank Ahm

Hundetræning skal være sjovt for både hund og fører. Træning, der ikke er sjov er bare endnu et punkt på pligtlistens uendelige mængde af to-do’s. Noget der skal overstås. Sjov træning er bare så meget mere givende for både hund og fører og timen med din hund bliver en oase med afslapning og smil, som et tiltrængt timeout i vores ellers hektiske verden

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

 

Sjov træning forbedrer relationen mellem hund og fører. Hunden vil gerne med til træning fordi den synes godt om det. Den sætter pris på timen med dit fulde fokus på det i laver sammen. At træning der er sjov, er en god ide bakkes også op af forskning, der viser at det giver positivt udbytte at træningen er sjov, at træning med et stort element af leg forbedrer hundens læring. Den lærer mere hurtigere.

Man får ikke bare en pause i dagligdagen, hunden lærer også det man træner hurtigere og relationen mellem hund og fører forbedres betydeligt.

Dette bringer mig til et andet vigtigt element i moderne hundetræning, som er at styrke relationen mellem hund og fører. Træning er noget vi laver sammen. Vi er et team med to medlemmer, hund og fører. Vi løser opgaverne i fællesskab. Denne træning er ikke en regnbyge af kommandoer der hagler ned over hunden. Det er slet ikke en masse “Nej!” strøet med rund hånd, fordelt ud i løbet af timen på plænen. Det er heller ikke en masse trækken i snoren, fordi hunde ikke gør det man vil og det er slet ikke slag over snuden. Noget som desværre stadig finder sted i nogle kredse. Nutidens træning er venlig og samarbejdende. Det er et samarbejde hvor hunden sættes op til succes. Får hunden succes får teamet succes og så bliver det sjovt at træne for både hund og fører.

Jeg underviser på en måde hunden kan forstå. Vi træner på hundens præmisser. Den form for træning er enkel og let for hunden, men indimellem svært for føreren. 

De grundlæggende principper bag træning på hundens præmisser er simple.

  • Hunde gør det der kan betale sig.
  • Uønsket adfærd skal ignoreres eller forebygges. 

Ved at basere træning på disse principper kommunikeres der på en måde hundene kan forstå. Hunde er købmænd, de gør det der kan betale sig. Hvis en adfærd ikke længere kan betale sig stopper det helt naturligt af sig selv. Vi har som hundeførere mulighed for at forme vores hundes adfærd ved at sørge for at en uønsket adfærd ikke længere kan betale sig.

Vores opgave som hundefører og moderne trænere er, venligt at hjælpe hunden til at løse opgaverne fordi de er sjove og kan betale sig.

Synes din hund altid at træningen er sjov?

Videoen er et eksempel på træning hunden synes er sjov.

Læs mere på denne blog, hvor vi vil gå i detaljer med hvordan du gør din hundetræning bedre og og mere tilrettet hundens præmisser og dermed tilpasset dens måde at tænke på.

'

Læs også

Jagttræneruddannelse på hundens præmisser

19-06-2025 06:54, af John Frank Ahm

Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.

Besøgshund er et erhverv i Sverige

04-05-2025 07:32, af John Frank Ahm

Den svenske tilgang, hvor besøgshundeteams gennemgår en grundig uddannelse med fokus på hundens tryghed og kvaliteten af samværet med de ældre, fik mig til at pakke kufferten og rejse nordpå.

Del din viden og passion for hunde

16-03-2025 08:00, af Cecilie Friis Amstrup
Blog|

Har du en passion for hunde og måske en faglig vinkel, du gerne vil dele? Så har du nu muligheden for at blive blogger på hunden.dk!

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra HUNDEN: Raceportræt af den loyale rottweiler

15-07-2025 07:00, af Uli Nomis m.fl.

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

Sådan passer du bedst på din hund i sommervarmen

02-07-2025 08:49, af Cecilie Friis Amstrup

Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.

Må min hund spise ærter?

03-08-2017 13:25, af Anne Ekenberg

Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni.  Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Hvalpen Jessi var aldrig ønsket

10-07-2025 06:30, af Sofie Elena Andersen, Dyrenes Beskyttelse

Et liv uden gåture, tryghed eller selskab – og med mundkurv på. Sådan begyndte tilværelsen for Jessi, en sort pudelblanding, der aldrig havde fået lov at være hund på hundens præmisser. Først da hun blev indleveret på Dyrenes Beskyttelses internat i Nordjylland, begyndte rejsen mod et bedre liv.

’’Uden James var jeg ikke mødt op’’

12-07-2025 07:24, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James blev nøglen til eksamensro og succes for Magnus i 9. klasse. 

Ludo fejrede sin 14-års fødselsdag med manér

08-07-2025 07:13, af Cecilie Friis Amstrup

Den elskede schipperke Ludo blev på hans 14 års fødselsdag fejret med flag og forkælelse på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro af hans ejer, Ann-Christina Nielsen, som har fulgt ham tæt gennem et langt hundeliv med både sygdom, triumfer og kærlighed.

Helen og hundene udforsker Norges vilde fjelde

13-07-2025 06:55, af Cecilie Friis Amstrup

Helen Riis og hendes kæreste rejser til Norges fjelde med deres hunde, hvor de oplever naturens storhed, fysisk udfordring og et stærkt fællesskab. Vandreturene er krævende og kræver både træning, planlægning og godt udstyr, men giver uforglemmelige minder og dyb samhørighed.

Guldbasserne fik is og vandsjov i sommersolen

05-07-2025 06:45, af Cecilie Friis Amstrup

Golden retrievere, is, glade familier og en brandbil fyldt med vand og god stemning. Guldbasseklubbens brandmandsdag blev en uforglemmelig fest for både to- og firbenede.

30 titler og fødselsdag skal fejres

09-07-2025 06:27, af Cecilie Friis Amstrup

Fra sommertræning i baghaven til 30 titler og stjernestatus. For Sofus, der fylder fire år i dag, er Sirius blevet en livsglad livsstil, og sammen med ejer Margit har han fundet en hverdag fyldt med motivation, glæde og samarbejde.