Forholdet mellem dyr og mennesker er noget helt specielt. Det ved Tibbe Shamigo og Catja Vernal som sammen har startet virksomheden Team Servicehunden. De to kvinder har hver især mange års erfaring med træning af hunde og arbejde med mennesker med særlige behov. Denne særlige kombination har gjort at de to kvinder har slået sig sammen for at hjælpe de mennesker som er udfordret i deres hverdag.
Dette unikke projekt har gjort at Team Servicehunden både er løbet med prisen for Årets Dyreven og Årets Brobygger.
– Team Servicehundens arbejde bærer virkelig præg af, at de har en brændende indre passion for at hjælpe andre, og så har de en kæmpe respekt for alt levende, dyr, såvel som mennesker. Derfor er Team Servicehunden vinder af Årets Dyreven, fortæller Britta Riis, Direktør i Dyrenes Beskyttelse.
Selv forstår de kvinder ikke, at de har vundet priserne. Tibbe Shamigo og Catja Vernal fælder begge to en tåre, da de får overrakt prisen.
– Det er en kæmpe anerkendelse af vores arbejde, at få den her pris og det betyder så utrolig meget for os. Jeg tror slet ikke vi rigtig har forstået det endnu, siger en meget rørt Tibbe Shamigo fra Team Servicehunden.
Hjælper indsatte og internatshunde
Team Servicehunden brænder virkelig for at hjælpe andre. De fortæller selv, at man ikke bliver rig af at træne servicehunde, men det er så givende at arbejde med hunde og mennesker. Der ligger tusindvis af timer i at træne en servicehund, men for Catja og Tibbe er det det hele værd.
I efteråret 2019 startede de et samarbejde med Søby Søgaard Fængsel på Fyn, hvor indsatte passer og træner hundehvalpe, som en del af et resocialiseringsprogram.
– Projektet er helt fantastisk. Både indsatte og ansatte fortæller os at det har skabt en helt ny atmosfære i fængslet. De indsatte har været med til at bygge en agilitybane så det har skabt en masse gode opgaver og mening. Og hundene har så meget glæde af det, fortæller Catja Vernal.
Team Servicehunden er en landsdækkende virksomhed med speciale i træning og udplacering af servicehunde. De har mange års erfaring som instruktører, og elsker at bygge bro mellem mennesker og dyr. De har de sidste år arbejdet sammen med Fyns Internat hvor de har fået otte hunde fra.
De har de sidste 6 år arbejdet professionelt med udplacering af servicehunde til børn, unge og voksne med fysiske og psykiske handicaps – bl.a. angst og autisme.
Traditionen tro kårer Dyrenes Beskyttelse Årets Dyreven, og man kan nu stemme på sin favorit blandt tre nominerede
I dag ruller Danmarks allerførste nonprofit mobile dyreklinik, Frynseklinikken, ud på de danske veje. Bag tiltaget står Dyreværnet, en af Danmarks ældste dyreværnsforeninger, der via en donation fra en privat dyreven har fået mulighed for at etablere den rullende dyreklinik
Fredag eftermiddag modtog Kamilla Blume Jørgensen og Per Jacobsen fra Midt- og Vestsjællands Politis dyreværnsenhed prisen som Årets Dyreven 2017 af Dyrenes Beskyttelse
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross
Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde
Winter Wonder Show i Herning bød lørdag på en dag fuld af glæde, flotte præstationer og store øjeblikke både i og uden for ringen. Publikum kunne opleve alt fra spændende finaler til rørende øjeblikke, hvor samarbejdet mellem hund og fører virkelig strålede
Jubilæum i DKK: Et halvt århundrede med passion, opdræt og venskaber i ulvehundenes verden
Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører
Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Den populære butik med produkter til hunde og katte slår fredag dørene op for en spritny butik i smilets by