Svenskerne vil ikke have forbudsliste

11-10-2012 13:23, af Tine Luther
Selvom antallet af bidepisoder er stigende i Sverige, ønsker man ikke at forbyde visse hunderacer, som det er sket i Danmark. Svenska Kennelklubben mener, at problemerne bunder i hundeejerne.
Copyright Ridehesten.com
Modelfoto: Shutterstock

De mange bidepisoder, svenskerne er vidne til disse år, har flere forklaringer, mener Svenska Kennelklubben (SKK). – Problemet er den forkerte slags ejere med den forkerte slags hund, siger SKK’s talsmand, Hans Rosenberg til Aftonbladet. Der rapporteres flere bidepisoder end tidligere – for 11 år siden var tallet 218, mens det for tre år siden var steget til 345 (en fjerdedel af dem gik ud over børn og unge). – Vi tror, at en del af forklaringen er, at man anmelder flere af angrebene, siger Hans Rosenberg. – En anden del af forklaringen er det med forkerte ejere af forkerte hunde. Der findes ingen statistik på, at det totale antal af hunde er øget. I stedet er det ejerne, som ikke er ansvarlige. Man kan ikke anklage hundene for bidepisoderne. Der findes ca. 730.000 hunde i Sverige, heraf omkring 20 % uregistrerede blandingsracer. – Mange af de ulykker, medierne rapporterer om, handler om kamphunde, og de tilhører ofte de her 20 %, forklarer Hans Rosenberg. Det svenske politi har fået mandat til at tage hånd om hunde, som er til fare for samfundet. I Stockholm findes der endda et specielt dyrepoliti, der bl.a. arbejder med sådanne sager, og dette tiltag håber SKK vil brede sig til flere kommuner. – Det kan måske lyde som en bagatel, siger Hans Rosenberg, men det gør faktisk en stor forskel. Kilde: aftonbladet.se

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Ulvehundene tog hendes hjerte og blev hendes liv

12-06-2025 08:19, af Cecilie Friis Amstrup

Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Indmønstrede gårdhunde er med til at sikre racens sundhed i fremtiden

18-06-2025 15:31, af Helene Riisgaard Pedersen

Mange hunderacer oplever problemer med indavl og genetiske sygdomme. For nationalracen den dansk/svenske gårdhund er løsningen heldigvis nærliggende. Gennem indmønstring af hunde uden stambog kan racen få tilført ny genetisk variation og dermed sikre en sund og robust fremtid for racen.

Over 7000 logrende grunde til at lægge vejen forbi Vejen

13-06-2025 07:56, af Cecilie Friis Amstrup

Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend ved Vejen Idrætscenter den 20.-22. juni 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

Løkke-træf med poter og politisk pause på Rold Gl. Kro

14-06-2025 07:12, af Cecilie Friis Amstrup

1-års fødselsdag for udenrigsministerens tollerhvalpe blev fejret med fælles middag, hundekram og højt humør på Danmarks første hundekro.

Fra HUNDEN: En lille hund med et stort hjerte

17-06-2025 15:23, af Jo-Ann Flarup Nielsen

Bichon havanaiseren Tesla har sat poteaftryk langt ud over sin lille størrelse både som lydighedsstjerne, certificeret servicehund og elsket følgesvend i hverdagen. Hun er en sand ener, der mestrer alt fra dog dancing til plejehjemsbesøg og altid med en logrende hale.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet