Spanielbogen – håndbog til alle hundeejere

27-10-2017 14:10, af Lotte Evers

Drømmer du om en spaniel eller lever du allerede med en? Så er Spanielbogen lige noget for dig!

Copyright Ridehesten.com

Spanielbogen giver dig en grundig gennemgang af de otte spaniel racer – deres oprindelse, temperament, udseende, sundhed, pasning og pleje, egenskaber og arbejdsevne.

Du kan også læse om alle aspekter af hvalpekøbet, hvad du kan forvente med en spaniel i huset, samt hvordan du bedst kan give din spaniel et indholdsrigt liv med aktiviteter og samvær, der passer til racen.

Det er en god håndbog for alle hundeejere - uanset race, for spanielbogen er fyldt med praktiske og generelle råd om alt lige fra barn og hund, forebyggelse af problemadfærd, alene hjemme-træning, introduktion af hvalp hvis du har hund i forvejen, pelspleje, hundens adfærd samt hverdagsaktivering. Bogen kommer også ind på livet med den voksne spaniel og fortæller, hvordan du skal forholde dig, når du er nået til det sidste kapitel i din spaniels liv. Bogen afsluttes med et dyrlæge-afsnit om de sygdomme, der især rammer spanielracerne.

Spanielbogen er også en håndbog for alle hundeejere – uanset race. Den omhandler alt fra hvalpekøb, hvalpetid, opdragelse, træning og aktivering til livet med den voksne hund og det sidste kapitel i hundens liv.

Spanielbogen er baseret på Lotte Evers' mange års praktiske og teoretiske erfaringer som spanielejer og -opdrætter samt adfærdsbehandler og træner. Bogen koster 299 kr. 

Køb bogen her
 

Læs også

Fra vild køter til elsket familiemedlem – hundenes historie i Holstebro bliver til bog

06-10-2025 17:10, af Johanne Kovdal Olesen

Hvordan gik hunden fra at være en vild, frygtet gadehund til at blive et højtelsket familiemedlem og danskernes bedste ven? Det spørgsmål får du svar på i den kommende bog Dyrenes byhistorie i Holstebro, som udkommer den 17. oktober 2025

Er mennesket hundes bedste ven?

23-09-2025 07:00, af Mette Bjerre, Aarhus Universitet

Fra frygtsom ulv til selskabshund i sofaen – ny bog sætter fokus på menneskets bedste ven

Ny bog sætter fokus på hundens lyst til samarbejde

23-04-2025 13:02, af Cecilie Friis Amstrup

I "Din kompetente hund" formidler tre af landets førende hundeeksperter ny og forskningsbaseret viden om hunde, der kan hjælpe os med at forstå hundens natur og behov. 

Op- og nedture med Jakob

29-01-2018 08:35, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Jakob er en springer spaniel på snart et år. Det første år har dog været fyldt med udfordringer, efter han brækkede skulderen, da han var fire måneder gammel

Den første sejr

10-02-2019 18:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

BIS i Fredericia blev Dorte Jensens engelske springer spaniel, Siegers Never Walk Alone

Messi brillerede i Vejen

11-06-2016 20:59, af Kasper Larsson
Dagens internationale udstilling arrangeret af Dansk Kennel Klub sluttede med dansk sejr. Den engelske springer spaniel Sieger's Money Talks blev Best in Show.

Irish Water Spaniel til tops i Aars

17-10-2011 10:47, af Vibe Madsen
Den 2 år gamle Irish Water Spaniel løb med BIS sejren ved søndagens finale ved sponsorudstillingen i Aars.

Fredagsquiz: Hvad ved du om engelsk springer spaniel

07-02-2020 09:07, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Quiz|

Sidste år i Fredericia var det en engelsk springer spaniel, der blev BIS. Det fejrer vi med en fredagsquiz om racen

Årets Hund i Island er DANSK

29-11-2010 15:43, af Tine Luther
Den amerikanske cocker spaniel Galaksi Read All About It med kaldenavnet Tango har gjort det så godt på de bonede gulve, at han blev kåret som Årets Hund samt Årets Spaniel i Island i november måned.

KU-SUND søger cavalier king charles spaniels til projekter

11-10-2021 15:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Er du ejer af en cavalier king charles spaniel, så kan det være dig, KU-SUND lige nu står og mangler

 

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
25 28 60 69
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Billederne fra Roskilde er online

Foto|

Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.

Fra Falster til World Dog Challenge

Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.

Søg gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen

Info|

Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Tegn på smerter hos hund

Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Er du klar til krise med hund?

Hvad gør du, hvis strømmen forsvinder, vandet lukkes, eller du pludselig ikke kan få fat i hundefoder og medicin?

Hvad er det pinligste din hund har gjort?

De fleste hundeejere har mindst én historie, der stadig giver røde kinder og nervøse grin. For hunde har en helt særlig evne til at skabe kaos på de mest ubelejlige tidspunkter, ofte uden selv at opdage det.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

7 tegn på demens hos hunde

09-09-2021 12:06, af Astrid Holtet

Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund