Dansk hund sejrede på norsk udstilling

08-09-2011 14:57, af Tine Luther
En danskejet og –opdrættet amerikansk cocker spaniel slog 3300 hunde af banen ved Norsk Kennel Klubs udstilling forrige weekend.

Galaksi Million Dollar Question – der til daglig kaldes Tulle – er opdrættet og ejet af Kennel Galaksi. Handler er Michael Kristensen fra Galaksi. – Tulle har holdt pause fra udstillingsringen knap to år, og vi bestemte os i sidste sekund, før anmeldelsen løb ud til Euro Dog Show, at hun skulle med til Holland, lyder det fra Kennel Galaksi. – Vi ville dog gerne lige prøve at udstille hende en gang inden Euro Dog Show, og da der ikke var nogen udstillinger herhjemme inden, bestemte vi os for at tilmelde hende den norske udstilling på Bjerke Travbane. Og det må man sige gav pote! Tulle var i den grad klar og blev Best in Show – hun vandt over ca. 3300 hunde. Weekenden efter gik det løs ved Euro Dog Show, og også her havde Tulle succes, idet hun selv blev Europavinder. Men ikke nok med det – hendes datter Galaksi Smashing Seduction var også med i Holland og blev Junior Europavinder og vandt tilmed Gruppe 8 Junior. Tulle er fra 2006 og har hidtil født to kuld. Det første var på kun én hvalp, nemlig Galaksi Smashing Seduction, og det andet kuld er kun otte måneder. Hensigten er, at Tulle skal parres igen til næste år.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Vi Finder Hund: Sådan sikrer du din hund i nytåret, og hvad du gør, hvis uheldet sker

27-12-2025 19:00, af Rolf Flor, på vegne af Vi Finder Hund

Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.

Juleaften med fire poter: En hyldest til hundens jul

Juleaften fungerer hunden ofte som det rolige anker midt i festlighedernes forventningsfulde larm og travle forberedelser. Når julefreden endelig sænker sig, minder hunden os om værdien af det mest enkle nærvær og den ubetingede kærlighed.

Må min hund få and?

10-11-2021 15:02, af Astrid Gerd Holtet

Nystegt mortensand kan få mundvandet til at løbe på de fleste hunde, men pas på med at lade hunden få del af anden - skroget kan nemlig være farligt for hunde

 

Grå muler og visdom: Hvorfor seniorhunde er noget helt særligt

Når hunden træder ind i sine gyldne år, ændrer båndet mellem hund og ejer sig til noget dybere og mere støt. Der findes en helt særlig skønhed i seniorhundens ro, som minder os om at sætte farten ned og nyde nuet.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Hund i sengen: For eller imod?

Når frosten bider udenfor, søger mange hunde mod de varmeste steder i huset, herunder ejerens seng. Men er det en god idé for hygiejnen og nattesøvnen, eller bør sengen forblive en hundefri zone?

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

Blog: De vigtige pauser

25-12-2025 12:00, af Yasmin Bøllehuus

I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.

Den meditative gåtur

I en travl hverdag fungerer gåturen med hunden som et nødvendigt pusterum for det moderne menneske. Når vi følger hundens tempo og sanser, lærer vi at give slip på bekymringerne og finde ind til en indre ro.