Den sidste speedosbeklædte løve har nu opgivet at finde kærligheden på stranden i år. Den sidste perfekt brune solbader har høstet sæsonens sidste stråler, og de sidste dråber guf fra vaffelisen er tabt i sandet.
Nu er det så endelig tid for hundene at boltre sig på de danske strande.
Fra 1. oktober er det nemlig igen lovligt at lade sin hund løbe på strandende uden snor. Dog skal man naturligvis kun lade hunden løbe frit, såfremt man har godt styr på den.
For det er ikke alle, hverken mennesker eller hunde, der sætter pris på store våde hundekys fra en lalleglad grand danois.
På nogle strande er det dog stadig forbudt at have hunden med uden snor. Er det tilfældet, er det oplyst via skilt ved stranden.
Det er ikke kun af hensyn til strandløver, solbadere og børn, man ikke må have hunden løs i sommerhalvåret. Det handler også om, at man vil beskytte den vilde natur og de dyr, der lever i den. Det er også af hensyn til dem, at man på nogle strande stadig ikke må lufte hunden på stranden uden snor.
Den snorløse tid løber frem til april, hvor sommeren forhåbentlig begynder at titte frem igen.
På en smuk og solbeskinnet efterårsdag midt i oktober måned, afholdte Dansk Pointer Klub en spændende hubertusprøve for stående engelske jagthunde. En prøveform hvor både hund og føreren bedømmes
Efteråret er over os, hvor dagene bliver kortere og vinden koldere. Men det er stadig vigtigt med aktivitet, for både vores hunde og os selv. De fleste hundeejere går dagligt ture, men for nogle kan en løbe- eller cykeltur være en sjov og sund måde at få lidt ekstra motion sammen. Hvis det er noget du kunne finde på at kaste dig ud i, så har vi samlet en række gode råd til at komme i gang, her
I efteråret kan haven, stadig, være et eldorado for både haveejere og deres hunde. Men selv om du har et sikkert hegn rundt om din grund, er der alligevel ind imellem grund til at holde et holde ekstra øje med hunden, for inde i haven kan der være både planter og redskaber, der er farlige for din firbenede ven. Se Agrias 5 tip til en hundesikker efterårshave
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.
Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.
Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.
Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.
Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.
Dansk Canicross Forbund satte i søndags et imponerende punktum for Dog Series 25/26. Hele 182 ekvipager var samlet på en gammel campingplads i Thy til en finale præget af høj fart, kølige temperaturer og enestående natur.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse