Den sidste speedosbeklædte løve har nu opgivet at finde kærligheden på stranden i år. Den sidste perfekt brune solbader har høstet sæsonens sidste stråler, og de sidste dråber guf fra vaffelisen er tabt i sandet.
Nu er det så endelig tid for hundene at boltre sig på de danske strande.
Fra 1. oktober er det nemlig igen lovligt at lade sin hund løbe på strandende uden snor. Dog skal man naturligvis kun lade hunden løbe frit, såfremt man har godt styr på den.
For det er ikke alle, hverken mennesker eller hunde, der sætter pris på store våde hundekys fra en lalleglad grand danois.
På nogle strande er det dog stadig forbudt at have hunden med uden snor. Er det tilfældet, er det oplyst via skilt ved stranden.
Det er ikke kun af hensyn til strandløver, solbadere og børn, man ikke må have hunden løs i sommerhalvåret. Det handler også om, at man vil beskytte den vilde natur og de dyr, der lever i den. Det er også af hensyn til dem, at man på nogle strande stadig ikke må lufte hunden på stranden uden snor.
Den snorløse tid løber frem til april, hvor sommeren forhåbentlig begynder at titte frem igen.
På en smuk og solbeskinnet efterårsdag midt i oktober måned, afholdte Dansk Pointer Klub en spændende hubertusprøve for stående engelske jagthunde. En prøveform hvor både hund og føreren bedømmes
Efteråret er over os, hvor dagene bliver kortere og vinden koldere. Men det er stadig vigtigt med aktivitet, for både vores hunde og os selv. De fleste hundeejere går dagligt ture, men for nogle kan en løbe- eller cykeltur være en sjov og sund måde at få lidt ekstra motion sammen. Hvis det er noget du kunne finde på at kaste dig ud i, så har vi samlet en række gode råd til at komme i gang, her
I efteråret kan haven, stadig, være et eldorado for både haveejere og deres hunde. Men selv om du har et sikkert hegn rundt om din grund, er der alligevel ind imellem grund til at holde et holde ekstra øje med hunden, for inde i haven kan der være både planter og redskaber, der er farlige for din firbenede ven. Se Agrias 5 tip til en hundesikker efterårshave
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord
Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.
I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.
Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.
Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.
I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker