Simone er bedste juniorhandler ved Show of Winners

23-02-2025 19:59, af Cecilie Friis Amstrup

Den talentfulde juniorhandler Simone Riisgaard Kristiansen imponerede dommerne og sikrede sig sejren i juniorhandling-finalen ved Dansk Kennel Klubs prestigefyldte Show of Winners.

Copyright Ridehesten.com
Simone Riisgaard Kristiansen blev bedste juniorhandler sammen med engelsk springer spaniel ved Dansk Kennel Klubs Show of Winners - her sammen med showets tre dommere: Sue Bownds (AUS), Svein Bjørnes (DK) og Ásta María Guðbergsdóttir (IS) Foto: Privat

Lørdag aften stod nogle af landets dygtigste juniorhandlere klar til at kæmpe om den eftertragtede titel som bedste juniorhandler ved Show of Winners i Brøndby. Simone Riisgaard Kristiansen viste en imponerende forståelse for sin hund og demonstrerede et teknisk stærkt handlerarbejde, hvilket sikrede hende sejren. Efter triumfen var hun både rørt og stolt over sin præstation:

– Det er en kæmpe ære for mig at vinde juniorhandlingen til Show of Winners. Jeg værdsætter det meget, da juniorhandling er noget, jeg går rigtig meget op i og holder af. Nu ser jeg frem til at skulle repræsentere Danmark i juniorhandling på Crufts snart, fortæller Simone.

Dommerne var imponerede
Dommere med stor international erfaring stod for bedømmelsen af juniorhandlingen, og de var enige om, at niveauet var højt blandt de unge deltagere. En af dommerne bemærkede, hvordan deltagerne virkelig havde finpudset deres teknik, og at de små detaljer blev afgørende for, hvem der løb med sejren:

– For mig var niveauet virkelig højt i juniorhandlingen. De ældre deltagere var meget sikre i deres præstationer, mens de yngre stadig har noget at lære, men de fik værdifuld erfaring. Til sidst handlede det om de små millimeter, der gjorde forskellen, sagde Sue Bownds fra Australien.

Naya Kühne Andersen løb med andenpladsen, mens tredjepladsen gik til Mathilde Bekker, og Emily Holm Weber endte på fjerdepladsen.

Stærkt felt og intens konkurrence
I årets finale var konkurrencen skarp, og de bedste fire deltagere gik videre efter to indledende heats, hvor de blev bedømt med forskellige hunde. Dommerne lavede en hemmelig pointtælling, og de fire deltagere blandt "mini'erne" (10-13 år) og "maxi'erne" (14-17 år) med flest point kvalificerede sig til finalen. Det betød, at intet var afgjort før sidste runde.

Simone Riisgaard Kristiansen viste stor forståelse for både hundens bevægelser og dommernes instruktioner, og hendes præcision samt samspil med hunden gjorde udslaget. Dommerne lagde vægt på, at hendes præstation kunne måle sig med professionelle handlers og bemærkede, at hun kunne gå direkte i Store ring og konkurrere på topniveau.

Copyright Ridehesten.com
Simone og hunden Mathilde er med lørdagens sejr nu mere end klar til at repræsentere Danmark om et par uger ved Crufts. Foto: Privat

Forude venter Crufts
Med sejren i Show of Winners har Simone, der blev Årets juniorhandler 2024, nu blikket rettet mod verdens største hundeudstilling, Crufts, hvor hun skal repræsentere Danmark i juniorhandling. Her får hun mulighed for at vise sit talent på den internationale scene, hvor nogle af verdens bedste juniorhandlere deltager.

Show of Winners bekræftede endnu en gang, at Danmark har en stærk fremtid inden for juniorhandling, og med Simone Riisgaard Kristiansen i front ser det lovende ud for dansk hundesport.

Læs også

Vejledning og viden til hverdagen: Dansk Kennel Klub understøtter alle hundeejere

Dansk Kennel Klub er meget mere end konkurrencer og avl. Gennem rådgivning og praktiske tips hjælper de helt almindelige hundeejere med at skabe en tryg og aktiv hverdag.

Sidste frist til Roskilde-udstillingen nærmer sig

Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.

Første frist for tilmelding til Roskilde er mandag

Maj måned skydes i gang med manér, når DKK inviterer til tre dages hundefest på Dyrskuepladsen i Roskilde. Med både nordisk og international udstilling er der titler som Vikingevinder og Roskildevinder på højkant i de grønne rammer.

GALLERI: Fredericia 2020

09-02-2020 20:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Første udstilling er nu forbi. Her får I et udvalg af vores billeder. Alle billederne kommer på nettet i løbet af den kommende uge. Tak for en dejlig udstilling

Stor og stærk BIS med krudt i røven

14-05-2022 18:59, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

For anden dag i træk blev BIS-vinderen i Roskilde fundet i gruppe fem, da den store alaskan malamute Falgreens Autumn Storm tog sejren lørdag

Fra showstopper til mudderhopper

19-10-2025 10:00, af Zenia Krejsing Andersen

Når man tør kaste sig ud i noget helt nyt

Roskilde 2019: DKK tager varme alvorligt

09-05-2020 16:23, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I denne weekend skulle vi have været til udstilling i Roskilde, men sådan skulle det ikke være. Som et lille plaster på såret udgiver vi i denne St. Bededagsferie vores artikler fra bladet om Roskilde 2019 på hunden.dk. Så lader vi som om, vi er der igen

Vejen: Juniorhandlerne blev testet igennem

19-08-2023 14:27, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den slovenske dommer Tatjana Urek Jipping gav de danske juniorhandlere masser af mulighed for at vise deres kunnen

Herning: Her finder du racerne søndag

13-11-2022 08:34, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så er vi ved at være klar igen

Jubiiiii vi er i gang igen

18-06-2021 10:14, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Klokken 9.30 begyndte de første bedømmelser i Vejen. 15 måneders pause er nu ovre, og hvor er det dejligt

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Rejse med hund: Regler for Tyskland 2026

Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.

50 år med Broholmeren: Historien om broholmerens genkomst

Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.

50 år med Broholmeren: Vejen til den moderne broholmer

Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.

Rekordhøj opbakning til årets Påsketræf i Viborg

19-04-2026 19:00, af Pernille Bay Ustrup

Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.

Rejse med hund: Reglerne i EU 2026

Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.

Fra hundeskov til bryllupsrejse med Nova og Oskar

Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.

Hugormen er vågnet: Er du klar?

Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.

IDC World Championship IGP 2026 i Danmark

1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Hundefolket samler ind til Knæk Cancer

Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.