Den lille hunderace med det mundrette navn Russkaya tsvetnaya bolonka hviler roligt på Helle Sydendals arm. Hun har hele tre af slagsen, men til Dansk Kennel Klubs internationale udstilling på Bornholm har kun hun medbragt den lille hanhund Russkaya Roskosh Ilyusha, i daglig tale Boris.
Helle Sydendal startede med at have cotton de tulear, som hun også har lavet flere kuld på. Men for et par år siden besøgte hun sin gode ven, som havde fået en ny hund. Den lille pelsklump fra Rusland hoppede straks op i skødet på Helle, og så var hun solgt.
– Jeg havde mest af alt lyst til at tage den med hjem. Så jeg begyndte at undersøge racen, og så tog jeg til Tjekkiet og hentede den første, fortæller Helle Sydendal.
Siden da har hun også været i Moskva og hente den lille sorte Boris med hjem til hundeflokken i Holbæk, som også tæller en cotton de tulear.
Den lever for sin familie
På koebhund.dk beskrives den lille russer som ”En intelligent hund, der glad og tilfreds nærmest lever for at elske sin familie.”
Helle Sydendal fortæller, at racen er meget kontaktsøgende, og den skal være tæt på familien for at trives. Derfor ligger Boris da også tit i arm eller i sofaen derhjemme.
– Bolonkaen er simpelthen så god og mild en hund. Den er nem at træne, den fælder ikke, og så falder den hurtigt til i flokken, siger Helle Sydendal.
Det er en forholdsvis ny race i Danmark, og til udstillingen i Bornholm er der kun to hunde. Det er første gang, at Helle er til hundeudstilling på Bornholm, og hun er godt tilfreds.
– Det er en rigtig dejlig udstilling, og Boris har fået super god kritik fra dommerne, fortæller Helle Sydendal.
Læs mere om hunderacen her.
Husk at du kan se alle billederne fra DKK’s udstilling på Bornholm på hunden.dk senere på ugen.
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show
Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde
Winter Wonder Show i Herning bød lørdag på en dag fuld af glæde, flotte præstationer og store øjeblikke både i og uden for ringen. Publikum kunne opleve alt fra spændende finaler til rørende øjeblikke, hvor samarbejdet mellem hund og fører virkelig strålede
Mens hunden tog det ret roligt, var ejer Bitta Wöhliche opløst i glædestårer over at vinde BIS 1 lørdag
Meningerne om hundedommerne er ofte delte. Men mange af dem har en god portion humor med ind i ringene. En af dem er Tino Pehar fra Kroatien
I dag står der for alvor jubilæum på udstillingen i Rønne
Finaledagen på Bornholm kan nu genopleves i billeder
Rigtig mange hunde har fundet vej til udstillingen på Bornholm. Det er svært ikke at blive bjertaget af de mange hunde, det fantastiske vejr og den dejlige solskinsø
En parasitisk orm fra Sydeuropa er for første gang blevet opdaget i huden på en dansk hund. Ormen trives i varme og fugtige omgivelser og kan nu være ved at etablere sig i Danmark.
Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross
Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde
Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Denne uge byder på et spritnyt nummer af HUNDEN – magasinet for alle, der elsker livet med hund!
I denne udgave kan du glæde dig til et bredt udvalg af artikler, der både rører hjertet, skærper nysgerrigheden og giver konkrete tips til hverdagen med din firbenede ven.
Winter Wonder Show i Herning bød lørdag på en dag fuld af glæde, flotte præstationer og store øjeblikke både i og uden for ringen. Publikum kunne opleve alt fra spændende finaler til rørende øjeblikke, hvor samarbejdet mellem hund og fører virkelig strålede
Det er ikke kun mennesker, der har brug for at gå til tandlæge. Din hund har sommetider også brug for at få tjekket bisserne, få fjernet tandsten og tjekket, at alt ser ok ud. En sund hundemund sænker risikoen for mund- og tandsygdomme og problemer med tænderne i fremtiden.