Rundt på Dyrskuepladsen i Roskilde vimser, trasker, løber og går hunde rundt i et stort og nuttet virvar. Som ny på en udstilling kan det være svært at finde rundt på den store plads og de mange ringe.
Men har man hang til hunde, er Roskilde stedet at være i denne weekend. Fredag er dagen for Nordisk Udstilling, mens lørdag og søndag er Internationale Udstillinger.
Udstillingerne i Roskilde byder dog på meget mere end bedømmelser af hunde.
Lørdag bliver første gang dansk/svensk gårdhund bliver udstillet efter den er blevet officielt anerkendt af FCI.
Lørdag og søndag kan man fra klokken 9.00 også opleve lure coursing, som Myndeklubben er vært for.
Disse dage kan man også opleve den første rallykonkurrence i den nordiske klasse i Danmark. Konkurrencen er en del af udtagelsen til det første danske landshold.
Derudover bliver landsholdet i HTM også udtaget lørdag, ligesom der vil være internationale prøver i lydighed både lørdag og søndag.
Hele weekenden vil man også kunne bage hundekiks, deltage i tegnekonkurrencer, gætte om opdræt og blive inspireret til, hvilken hund der passer til en selv og ens familie.
Der er altså ingen grund til at blive hjemme fra hundenes Roskilde Festival.
I morgen slår MESSE C dørene op til årets første internationale DKK-udstilling. Mediehuset Wiegaarden er på pletten hele weekenden for at fange de bedste øjeblikke og historier.
Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.
Nedtællingen er i gang! I weekenden, den 7.-8. februar 2026, indleder Dansk Kennel Klub vinterferien i det østjyske med årets allerførste internationale hundeudstilling.
Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Roskilde online.
Det skulle have været et af årets hundehøjdepunkter. Men nu er det aflyst på grund af corona. Arrangør lover at vende tilbage i 2021 med et endnu større arrangement
Grand danoisen med det store hjerte og den smittende glæde overvandt både modgang og fysiske ar for at nå til tops i udstillingsringen
I et telt bevogtet af spøgelser, holder DKK’s mentalbeskrivelsesudvalg til. Det er første gang, de er repræsenteret ved en udstilling
Et besøg på dyrskuet i Roskilde er et must for mange danske dyrefolk. I weekenden er det igen blevet tid til det traditionsrige skue. Her på hunden.dk glæder vi os over, at også hunden er talstærkt repræsenteret på årets skue
Oplev Europas smukkeste hunde på Roskilde Dyrskueplads
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.
Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.
Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.
Den 14. februar inviterer K9 Biathlon for alle til et stemningsfuldt Valentinesløb i Bevtoft. Et lille og uformelt træningsløb, hvor fokus er på hygge, fællesskab og glæden ved at være aktiv sammen med sin hund.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
I den kommende weekend, den 7. og 8. februar, forvandles Klosterheden Plantage til et mekka for hundesport, når Dansk Trækhundeklub (DTK) slår dørene op til Danmarksmesterskabet 2026.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet