Rundt på Dyrskuepladsen i Roskilde vimser, trasker, løber og går hunde rundt i et stort og nuttet virvar. Som ny på en udstilling kan det være svært at finde rundt på den store plads og de mange ringe.
Men har man hang til hunde, er Roskilde stedet at være i denne weekend. Fredag er dagen for Nordisk Udstilling, mens lørdag og søndag er Internationale Udstillinger.
Udstillingerne i Roskilde byder dog på meget mere end bedømmelser af hunde.
Lørdag bliver første gang dansk/svensk gårdhund bliver udstillet efter den er blevet officielt anerkendt af FCI.
Lørdag og søndag kan man fra klokken 9.00 også opleve lure coursing, som Myndeklubben er vært for.
Disse dage kan man også opleve den første rallykonkurrence i den nordiske klasse i Danmark. Konkurrencen er en del af udtagelsen til det første danske landshold.
Derudover bliver landsholdet i HTM også udtaget lørdag, ligesom der vil være internationale prøver i lydighed både lørdag og søndag.
Hele weekenden vil man også kunne bage hundekiks, deltage i tegnekonkurrencer, gætte om opdræt og blive inspireret til, hvilken hund der passer til en selv og ens familie.
Der er altså ingen grund til at blive hjemme fra hundenes Roskilde Festival.
Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?
Når pinsesolen står over Skagen den 23. og 24. maj 2026, danner Skagen Strand Hotel & Resort rammen om en stemningsfuld nordisk udstilling med både historie, hunde og fællesskab i centrum.
Foråret er tilbage, dagene bliver lysere, og solen begynder for alvor at få fat – og dermed er scenen sat. Glæd dig til årets første store udendørs hundeudstilling, som igen i år strækker sig over tre oplevelsesrige dage fyldt med liv, fællesskab og imponerende hunde.
Så gik den ikke længere. Regnen har ramt Roskilde, men rygterne vil vide, at tørvejret får overtaget
Endnu en fantastisk, solskinsrig dag i Roskilde er veloverstået på DKK's internationale udstilling.
Når solen skinner, bliver det varmt i bilen, og så er det ikke et sted for hunde. En svensker opdagede lørdag, at DKK mener det, når de siger, de ikke accepterer hunde i varme biler
Camille Marie er godt i gang med sin sidste sæson som juniorhandler. Du kan møde hende på udstillingen i Roskilde
Vild med vovser? Så er Roskilde Dyrskueplads en oplagt mulighed for at opleve alverdens hunderacer i alle størrelser og former i den kommende, forlængede, weekend; her konkurrerer knap 3.000 forskellige hunde af 264 forskellige hunderacer fra 21 forskellige lande om din opmærksomhed – alt mens de internt konkurrerer i skønhed såvel som dygtighed
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.
Holland er kendt for sine åbne vidder og hundekærlige kultur, hvilket gør det til en oplagt destination for en kør-selv-ferie. Men selvom grænserne føles åbne, er der i 2026 vigtige krav til dokumentation og sundhed, som du skal have styr på, før I ruller mod syd.
Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.
Drømmen om at skabe noget eget i den danske hundeverden kræver både mod og udholdenhed. Ismail og Valdemar har valgt at bygge deres virksomhed på et fundament af venskab og lokal produktion i Odense.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Skal du rejse med hund til Frankrig i 2026? Få styr på regler om EU-pas, rabiesvaccination, indrejsekrav og særlige regler for hunderacer, så du undgår problemer ved grænsen og kan nyde ferien uden bekymringer.
Når pinsesolen står over Skagen den 23. og 24. maj 2026, danner Skagen Strand Hotel & Resort rammen om en stemningsfuld nordisk udstilling med både historie, hunde og fællesskab i centrum.