Lørdag og søndag bliver årets første hundeudstilling afviklet i Fredericias Messe C. Her samles hunde fra både Danmark, Norden og store dele af Nordeuropa for at sætte hundeåret i gang på udstillingen, der samtidigt sætter rekord med det højeste tilmeldingsantal nogensinde for årets første hundeudstilling. Med 3.486 tilmeldinger fordelt over 258 racer er udstillingen altså en oplagt mulighed for at opleve de mange hunderacers forskelligheder og dermed blive klogere på deres udseende såvel som temperament. Uanset om du overvejer at købe hund eller bare gerne vil have en hyggelig dag i hundenes tegn, så giver udstillingen dig rig mulighed for at møde alt fra den mindste chihuahua til den enorme grand danois.
Talstærkt fremmøde fra lille til stor
Til weekenden har hundeverdenens kæmper meldt et talstærkt fremmøde. Blandt andet er der tilmeldt 82 grand danois på udstillingen, foruden de 25 irske ulvehunde, som bekendt er verdens største hunderace og kan måle helt op til 90 cm i skulderhøjde. Desuden er Danmarks mest populære hunderace, labrador retriever, udstillingens absolutte topscorer med hele 117 tilmeldte hunde.
Men selv om de store hunderacer topper i antal tilmeldinger per race, så overgår de mindste selskabshunde dem i antal. De små selskabshunde, herunder f.eks. coton de tulear, chihuahua, pudel eller mops, når op på 719 tilmeldte hunde fordelt på 39 racer.
Et rigt program
Der er ingen chance for at komme til at kede sig på udstillingens to dage. Både lørdag og søndag åbner indgangen kl. 8.30, og konkurrencerne starter kl. 10.00 med racebedømmelser. Når de indledende konkurrencer er forbi, kæmpes der begge dage fra kl. 15.00 i "Store Ring" om titlerne som dagens bedste baby, bedste hvalp, bedste avlsklasse, bedste opdrætsklasse og bedste veteran. Sidst på eftermiddagen søndag kulminerer konkurrencerne med den flotte "Best in Show", hvor udstillingens bedste hund kåres.
Der er altså lagt an til to dage fyldt med hund og med rig lejlighed for både at opleve, at en race konkurrerer indbyrdes, men også at racerne dyster mod hinanden om at blive udstillingens bedste hund.
Det er dog vigtigt at bemærke, at hunderacerne udstilles på forskellige dage. Så hvis du ønsker at opleve en bestemt hunderace, kan du tjekke hvilken dag, du skal besøge udstillingen HER
Endnu et hundeår skydes i gang
Dansk Kennel Klub holder årligt 11 udstillinger over hele landet. Men udstillingen i Fredericia markerer noget specielt, mener Wilfred Olsen, formand for Dansk Kennel Klubs udstillingsudvalg.
– Det er altid spændende at starte på et nyt udstillingsår. Stemningen er god, og det er tydeligt med det rekordhøje tilmeldingsantal, at udstillerne har glædet sig til at komme i gang igen.
Udstillingens adresse:
Messe C Fredericia
Vestre Ringvej 101
7000 Fredericia.
Udstillingen foregår indendørs
Entré:
Voksne: kr. 60,- pr. dag.
Børn: 6-12 år: kr. 10,- pr. dag.
Børn under 6 år: gratis
Familiebillet: kr. 120,- (gælder for 2 voksne + op til 3 børn)
Entré for gæstehund: kr. 30,- (hvalpe under 3 måneder må ikke medbringes)
Dansk Kennel Klub (DKK) er Danmarks største organisation for hundeejere med ca. 30.000 medlemmer i selve DKK og ca. 45.000 medlemmer i de 72 tilsluttede racespecialklubber. Man kan være medlem, hvad enten man har en racehund, en blandingshund eller måske blot holder af hunde. DKK er stiftet i 1897 og beskæftiger sig med stort set alle sider af hundelivet i Danmark f.eks. rådgivning om valg af hund, ”før du køber hund-kurser", barn og hund-undervisning i folkeskolen, hvalpemotivation, kørekort til hund, træning, prøver, konkurrencer, udstilling, avl og stambogsføring, støtte til forskning – og ikke mindst med hundes velfærd generelt.
Det var et smukt øjeblik og der var fart på, da Årets Hund løb gennem Store Ring i Herning Messecenter ved årets sidste store udstilling, Winter Wonder Show.
Shiba Inu racen er ikke typisk at finde på podierne rundt om på Europa's hundeudstillinger, men den 3.-5. november brillierede hanhunden Ai-We-Sed-So NeverEnding Story alligevel i Dortmund.
Under årets største udstilling i Herning var der stande i alle afskygninger. Mange af dem tilbød behandlinger til din hund, så som kiropraktik, massage, osteopati eller kranio sakral terapi.
Vi har i flere dage forsøgt at få et interview med drengene fra Vuffeli, efter de havde stor succes i sidste uges afsnit af Løvens Hule. Den store succes har dog også givet travlhed, og så må hunden.dk naturligvis vente
Første udstilling er nu godt overstået. Her får du et lille overblik over stillinger i årskonkurrencer. Der er naturligvis sammenfald mellem dem og resultaterne i Fredericia
I Ring 18 er syv hunde af racen dansk spids blevet udstillet. Her får du lidt billeder af de fine hunde
De er her alle sammen: Labrador, schæfer og collie. Og de mere sjældne racer som hollandsk kooikerhondje og porcelaine. Kom og mød 3384 hunde fordelt på 253 forskellige racer, når Dansk Kennel Klub afholder årets første udstilling i MesseC i Fredericia lørdag og søndag 9. og 10. februar. Her er der også mulighed for at få en professionel dommers øjne på din egen hund, få en snak om opdræt og børnene kan lege og bage hundekiks i det store børneområde
Dommer Paul Lawless fra Irland har i er facebookopslag skrevet, hvad han mener om udstillingen i Fredericia og i Danmark i det hele taget. Det er fornem læsning
Når temperaturen rammer frysepunktet, bliver vejene saltet. Dette afhjælper glatte veje, men vejsalt er en smertefuld oplevelse for hunde. Dyrenes Beskyttelse opfordrer derfor til at smøre hundens trædepuder med potevoks inden gåturen.
Hunde bliver ofte smittet med sygdommen, kennelhoste, når vinterens fugtige og kolde vejr indtræffer. Derfor er det i den kommende tid ekstra vigtigt, at man som hundeejer kan spotte symptomerne på kennelhoste og ved, hvad man selv kan gøre for at mindske risikoen for smitte.
Sådan lyder motto'et hos Danmarks største løbeklub for hund og ejer, DIRTY PAWS. Klubben er en nystartet forening med lokalklubber spredt over det meste af Danmark, og deres mål er at få flere danske hundeejere ud og være aktive sammen med deres hunde.
Det er ikke kun kulden, der generer vores firbenede venner i denne tid. Den salt, der strøs for at forhindre de tobenede i at falde og de firhjulede i at køre galt, er ikke god for hundenes poter. Det samme gælder små kugler af is
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Tirsdag i sidste uge forsvandt en hund fra en adresse i Vordingborg, og ejeren, en 69-årig mand, efterlyste hunden på de sociale medier, for han var i sagens natur bekymret for, hvor hans hund var henne.
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
Når nytårsaften nærmer sig, glæder mange familier sig til himlens farverige skue. Men for vores firbenede venner bringer fyrværkeriet ofte en bølge af angst og frygt.
Hver måned modtager HUNDEN rigtig mange fantastiske billeder fra glade hundejere i hele Danmark, hvorefter der uddeles en præmie til de tre bedste billeder.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet