Politihunde vandt i gemmeleg

13-11-2018 14:47, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det lykkedes ikke for en røver at undslippe politiets hunde, selvom han havde valgt et gemmested, der havde fået ham til at vinde enhver udgave af barndommens gemmeleg

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

1-2-3-4-5-6-7-8-9-10 ..... NU KOMMER JEG. Sådan lyder det ofte når børn er samlet og atter engang bestemmer sig for at lege klassikeren over alle klassikere, gemmeleg.

Om det var en uovervejet tilbagevenden til barndommens land, eller om det var ren og skær panik, der mandag fik en en 41-årig mand til at kaste sig ud i en udvidet udgave af legen, vides ikke. Under alle omstændigheder tabte han.

Den 41-årige forsøgte mandag kl. 17.40 forgæves at gemme sig for politiet, da han stak af fra Føtex i Storcenter Nord i Aarhus efter et røveri.

Politiet blev tilkaldt, da en vagt anmeldte, at han havde taget en mand på fersk gerning i at stjæle en vare i butikken. Da han ville tilbageholde manden, blev han ifølge vagten aggressiv, og det lykkedes ham at vride sig løs efter noget tumult.

En hundepatrulje kom kort efter til stedet, og vagten kunne lede dem i den rigtige retning. Politihunden fik hurtigt færten af manden, og den førte betjentene igennem nogle baggårde og ind i en privat have, hvor den stillede sig og gøede ved en presenning, der lå i haven. Her blev den, indtil betjentene kom frem og løftede presenningen. Derunder lå den 41-årige mand, der var flygtet fra butikken.

Han blev anholdt og sigtet for røveri.

1-0 til politihunden

Læs også

Ransagning i Ribe: 58-årig kvinde sigtet efter fund af over 50 hunde

En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.

Nordjyllands Politi slår alarm: Hundehold under kritisable forhold

30-01-2025 10:10, af Cecilie Friis Amstrup

Dyrevelfærdssektionen ved Nordjyllands Politi har inden for de seneste uger haft en række dyrevelfærdssager vedrørende hunde, der har været udsat for det, der som minimum defineres som ”uforsvarlig behandling”.
Fem hunde er blevet beslaglagt, imens syv andre er blevet overdraget til Dyrenes Beskyttelse. Politikommissær opfordrer hvalpekøbere til at være opmærksomme.

15 hunde med mider og sår fjernet

12-06-2024 10:02, af Anne Cecilie Sohl

15 hunde er indleveret til Dyrenes Beskyttelse i Århus. Hundene er fjernet af Midt- og Vestjyllands Politi, da deres ejer for anden gang er frakendt retten til at holde dyr. Hundene er nu klar til at finde nye hjem.

Politiet træner hunde til eftersøgninger i vand

05-12-2019 08:50, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Snart kan politiet gøre brug af et nyt redskab ved eftersøgninger; de såkaldte vandsøgshunde – altså hunde som er specielt trænet til at finde personer eller genstande til vands. Hundene vil gøre eftersøgningerne hurtigere og mere effektive, lyder vurderingen

Politihund redder dement

18-01-2013 14:49, af Nina Marie Villadsen
Politihunden Hektor formåede at finde frem til en 81-årig dement kvinde, der var forsvundet ud i kulden

Spændende foredrag med René Ørnfeldt fra Københavns Politi

22-08-2011 13:36, af Tine Luther
Hvad forlanger man af en god politihund? Hvordan udvælges og trænes politihunde? Kom til et spændende foredrag med en erfaren politihundefører torsdag den 25. august, hvor du også kan høre om politisager fra den virkelige verden. Foredraget afholdes hos Dansk Kennel Klub i Solrød Strand.

Theo er danskernes bedste ven

02-11-2017 07:02, af Dansk Kennel Klub

Theo er en helt særlig hund, der snart får papir på at være danskernes bedste ven og beskytter på fire poter. I denne weekend bliver han hædret for sin indsats og kåret som Årets Politihund på Dansk Kennel Klubs internationale dobbeltudstilling i Messecenter Herning. Men Theo bliver ikke den eneste på fire ben. Flere end 8.600 andre hunde fra hele Europa deltager ved årets sidste og største hundeudstilling 

Politihunde fandt forsvundne børn

08-10-2019 14:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mandag forsvandt tre børn fra en skole i Randers. Det var politihunde, der fandt frem til børnene

Årets Politihund

06-11-2010 14:50, af Tine Luther
Den 10-årige schæferhund Hedegaards Gandi, kaldet Gasto, har ydet en særlig indsats i forbindelse med en forsvundet kvinde og er derfor kåret som Årets Politihund af Dansk Kennel Klub.

Politihund gjorde fund på hjemmebane

01-10-2014 14:34, af Tine Luther
Temmelig pudsigt fandt en politihund fra Fredericia hash på politigårdens parkeringsplads.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

10 skøre tegn på hundekærlighed

Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.

Havaneser debuterede i lydighedsklasse 3

23-03-2026 16:17, af Jo-Ann Nielsen

Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.

Fup eller fakta: Syv hunde flygter fra kødfabrik

En video af syv hunde på en kinesisk motorvej er gået verden rundt med over 230 millioner visninger og en fortælling om en heroisk flugt fra kødindustrien. Men bag de dramatiske billeder gemmer sig en langt mere jordnær forklaring.

Keeshonden – Den smilende selskabshund

24-03-2026 14:00, af Nanna Eriksen, Kennel Livive’s

Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.

DCF satte flot punktum for sæsonen

Dansk Canicross Forbund satte i søndags et imponerende punktum for Dog Series 25/26. Hele 182 ekvipager var samlet på en gammel campingplads i Thy til en finale præget af høj fart, kølige temperaturer og enestående natur.

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.

Elliot fortjente fejring på hundekroen

Efter en alvorlig sygdom nyder 6,5-årige Elliot nu livet på en velfortjent ferie med rekreation. Bo og Lone Olsen har taget turen fra Odsherred på Nordsjælland til Rold Gl. Kro (Hundekroen) for tredje gang. 

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Polarhundenes Danmarksmesterskab

26-03-2026 14:15, af Anna Lessow

Den 22. & 23. marts afholdt Dansk Polarhunde Klub Danmarksmesterskab i Tisvilde. 37 deltagere kørte eller løb gennem skoven i Tisvilde hegn i jagten på de danske mesterskaber.