OPLYSNINGSKAMPAGNE: Hundehandlere skal have tilladelse af Fødevarestyrelsen

13-11-2013 11:17, af Tine Luther
Det kræver en tilladelse fra Fødevarestyrelsen at opdrætte og handle med hunde. Ikke alle kender reglerne, og derfor indleder Fødevarestyrelsen nu en oplysningskampagne.
Copyright Ridehesten.com
Foto: Bjarne Christensen

?Alle, der driver erhvervsmæssig handel med eller opdræt af hunde i Danmark skal sørge for, at indhente tilladelse fra Fødevarestyrelsen. Fødevarestyrelsen indleder nu en oplysningskampagne for at sikre, at hundekenneler og hundeopdræt kender reglerne og ansøger om tilladelse til at drive erhvervsmæssig handel med eller opdræt af hunde. Og dermed bliver omfattet af kontrol med virksomhedens indretning og dyrevelfærd. Søg om tilladelse hos Fødevarestyrelsen Nye i branchen – eller dem, der ikke tidligere har ansøgt om tilladelse til at drive erhvervsmæssig handel med eller opdræt af hunde – skal indsende en ansøgning til Fødevarestyrelsen. Fødevarestyrelsen har blandt andet brug for oplysninger om antallet af hunde, antal kuld og hvilke racer samt en tegning af virksomhedens indretning (læs mere via linket under billedet til højre). Virksomheder, der tidligere har fået en tilladelse fra politiet, skal indsende en kopi til Fødevarestyrelsen, der har overtaget opgaven fra politiet. Hvad er erhvervsmæssig handel og opdræt med hunde? Hvis du køber eller aftager hunde med videresalg for øje, er der tale om erhvervsmæssig handel med hunde. Erhvervsmæssigt opdræt af hunde defineres som avl af tre eller flere kuld hvalpe om året med tre eller flere tæver. Kilde: pressemeddelse fra Fødevarestyrelsen

Links

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.

Havaneser debuterede i lydighedsklasse 3

23-03-2026 16:17, af Jo-Ann Nielsen

Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.

5 idéer til weekendture med hunden

Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.

Brugernes billeder: Sovestillinger

Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.

Pollenallergi hos hunde: 5 vigtige tegn

Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.

Kampen for Islands nationalhund

16-03-2026 19:00, af Jørgen Metzdorff

Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.

Vinderne af fotokonkurrencen er fundet

19-03-2026 15:00, af Redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.

Fart, fokus og fællesskab på banen

21-03-2026 10:00, af Redaktionen

I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.

Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Hundehøjskole på vej: Hjælp med indholdet

Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.