Har du nogensinde fulgt en debat om, hvilket foder der er bedst til hunde, så ved du, at den slags kan diskussioner kan få bølgerne til at gå ret så højt.
Som hundeejer kan det da også være svært at finde rundt i de mange typer af foder, de mange gode råd og formaninger.
Dyrlæge Therese G. Hosbjerg går direkte ind i den debat med bogen, Probiotika og ernæring til hunde og katte.
– Det er jo en bog, jeg har lavet i samarbejde med Bacterfield, og målet er ganske enkelt at give den almindelige dansker et indblik i hunde- og katteernæring, fortæller hun og fortsætter:
– Det er jo en verden, hvor nogen siger det ene, andre siger det andet, og så er der nogen, der siger det tredje. Derfor er bogen også bakket op af en masse store studier og mindst lige så mange store, tykke bøger.
Egentlig skulle bogen kun være udkommet på engelsk, men i researchfasen opdagede Therese, at der ikke fandtes lignende litteratur på det danske marked. Derfor er den også kommet på dansk.
Der skal ikke herske nogen tvivl om, at Probiotika, som af blandt andre WHO beskrives som levende mikroorganismer som, når de tildeles i rette mængder, har en gavnlig effekt på værtens helbred, spiller en vigtig rolle i bogen.
– Probiotika hjælper med at give tarmene de bedste vilkår, hvilket igen er med til at give et sundt immunsystem, fortæller Therese G. Horsbjerg.
Men hvad er det, man som almindelig hundeejer kan bruge bogen til?
– Det vigtigste for os er, at vi med bogen kan være med til at gøre folk klogere på, hvad det er, de går og putter i deres dyr.
Bogen kan bestilles hos Equidan, ligesom den også vil komme til salg i visse dyrehandler og dyreklinikker.
Kløe, hudproblemer og mavegener kan skyldes allergi. Hunde kan udvikle både inhalationsallergi og foderintolerance, og nogle har endda begge dele. Det kræver en grundig udredning at finde den rette behandling.
Overvægt er ikke kun et menneskeligt problem. Mange hunde i Danmark kæmper med for mange kilo, og det kan gå ud over både livskvalitet og levetid. Heldigvis er der meget, du kan gøre for at hjælpe din hund tilbage i trivsel.
Den gule blomst i haven er ikke bare flot at se på, men kan også styrke din hunds fordøjelse og understøtte organer som lever og nyrer. Hvis du samler den med omtanke, kan hele planten bruges som et naturligt supplement i foderet.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Når man har været medlem af Dansk Kennel Klub i 55 år, er hundene ikke bare en hobby, men en livslang passion. For Birte Scheel begyndte det hele som skoleelev i 1970, og siden har hundesporten fulgt hende gennem både opdræt, udstillinger, rejser og dommergerning. Her deler hun sin fortælling om glæden ved hundene – og fællesskabet i DKK:
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 23. september for at være med i oktober måneds konkurrence.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Det kan være udfordrende for den almindelige hundeejer at vurdere, om en hund har ondt eller er stresset. En gruppe forskere vil nu undersøge, hvordan hundens personlighed påvirker dens reaktioner på smerte og stress og desuden måle, hvordan en hund kan blive påvirket af dens ejer.
Mange hundeejere oplever udfordringer som stress, separationsangst, gøen i haven eller reaktivitet på gåture. Ifølge telepatør og specialist i menneske-dyr relationer, Mathilde Denning, handler det ofte ikke om ulydighed eller mangel på træning – men om, at hundene mangler helt basale færdigheder, som sjældent indgår i traditionel hundetræning.
SfCOEB, Specialklubben for Continental & Old English Bulldog, kunne lørdag den 30. august fejre en sand hundefest, da klubbens allerførste hundematch blev afholdt på Boeslunde Camping i Slagelse. Hele 45 hunde var tilmeldt, og pladsen summede af god stemning, glade hunde og engagerede ejere.
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt