I disse dage udkommer årets næstsidste nummer af HUNDEN, og denne gang får du 108 sider med lidt for en hver smag.
Som det er blevet tradition i dette jubilæumsår, starter bladet med et tilbageblik på DKK's 125 år. Vi er nu nået til 1995-2008, hvor du blandt andet kan læse om uddannelse af opdrættere og 100 års jubilæum.
Du får også sidste artikel Tips til træning med Viggo og Zara.
Hanne Friis er uddannet dyrlæge og har i privaten en gordon setter, som i den grad får lov at prøve lidt af hvert. Du får en historie om det gode hundeliv hos Hanne Friis.
Der har været åbningsweekend i DKK's nye hundeaktivitetscenter i Ringsted, og du kan læse en reportage fra weekenden, der bød på rally i topklasse.
Uge 42 sluttede med inspirationsdage på Kobæk Strand. Der kom masser af vitaminer til hjerne, hjerte og sjæl. Så vil du læse om frivillighed, DKK's fremtid og foreningsliv, så er det et godt sted at starte.
I Randers har der været VM for schæferhunde. Her var vi selvfølgelig også med, og det var en stor oplevelse igen. Du får en reportage fra mesterskabet, hvor Danmark vandt bronze for hold.
Du får også en artikel om trænertræf i begyndelsen af oktober, hvor der i den grad også var masser af læring på tapetet.
Det er tid for mesterskaber og afgørelser, og der har således også været DM for stående jagthunde. Her var Harris Jensen til stede, og han har skrevet en reportage derfra.
Birte Scheel har dykket ned i gamle blade, og det har inspireret hende til en lille serie på to afsnit om rejsen til fortiden. Det er både interessant og underholdende læsning.
I agility har der været VM, og vi havde selvfølgelig et dansk hold med. På banen blev det ikke til topresultater, men hos supporterne var danskerne klare vindere.
Klummen er skrevet af de nye forpagtere på Hundeaktivitetscenter DKK Ringsted. En sjov og interessant klumme om nutiden og fremtiden på DKK's nye sted.
Hunden.dk skruer markant ned for priserne på billeder fra den kommende udstilling i Roskilde, men kun i en begrænset periode! Du kan også ringe direte til fotografen, for at booke fotografering.
Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?
Når pinsesolen står over Skagen den 23. og 24. maj 2026, danner Skagen Strand Hotel & Resort rammen om en stemningsfuld nordisk udstilling med både historie, hunde og fællesskab i centrum.
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Mange hundeejere nyder at løbe med deres hund – vi ser på, hvad der er vigtigt at huske, når I træner sammen
Det er for alvor ved at blive mørkt og koldt udenfor. Mange danskere pakker kufferten, når vinteren melder sig, og rejser på ferie – og nogle tager hunden med under armen. Gør man det, er der blandt andet én ting man skal huske at have styr på, nemlig hundens rabiesvaccination
Det, alle dyreejere frygter, er det sværeste øjeblik, når der skal træffes beslutning om det sidste farvel til hunden eller katten. Beslutningen om aflivning kan være en svær proces, som kræver forståelse for dyrets behov og livskvalitet og ofte må dyrlægen spørges til råds undervejs. Her kommer Agria Dyreforsikring med nogle gode råd om, hvordan du kan komme frem til den rigtige og ansvarlige beslutning
Varmen er over os. Husk det, når du parkerer din bil og måske efterlader hunden i bilen. Det bliver meget varmt derinde
Så er det igen blevet tid til at læse HUNDEN. Juninummeret udkommer i dag og i morgen, og der er som sædvanligt masser af god og varieret læsestof, selvom én begivenhed fylder en del i bladet
Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.
Skal du rejse med hund til Frankrig i 2026? Få styr på regler om EU-pas, rabiesvaccination, indrejsekrav og særlige regler for hunderacer, så du undgår problemer ved grænsen og kan nyde ferien uden bekymringer.
Når pinsesolen står over Skagen den 23. og 24. maj 2026, danner Skagen Strand Hotel & Resort rammen om en stemningsfuld nordisk udstilling med både historie, hunde og fællesskab i centrum.
Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.
En tre måneder gammel hundehvalp er blevet dræbt nær Ramme i Vestjylland, og ifølge Naturstyrelsen er der ikke tvivl om dødsårsagen. Bidmønsteret peger entydigt på ulv.
Foråret er tilbage, dagene bliver lysere, og solen begynder for alvor at få fat – og dermed er scenen sat. Glæd dig til årets første store udendørs hundeudstilling, som igen i år strækker sig over tre oplevelsesrige dage fyldt med liv, fællesskab og imponerende hunde.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?