Hund afslører brug af falsk legitimation

11-10-2013 14:35, af Tine Luther
Så er der atter fundet en ny niche for dygtige arbejdshunde: Det norske Vinmonopolet får hjælp af en hund til at afsløre unge mennesker, der viser falsk ID. De er ofte nervøse, og det kan hunden lugte!
Copyright Ridehesten.com
nrk.no fortæller om Tutta, der har midlertidigt job hos det norske Vinmonopol. Ser indslaget via linket nedenfor. (Screendump fra nrk.no)

Nordmændene kan være ganske kreative. Således tager Vinmonopolet nu et helt nyt våben i brug, når de skal afsløre unge mennesker, der prøver at lyve om deres alder i iveren efter at købe alkohol. Når de medbringer falsk ID og prøver at lyve sig gamle nok til at købe de eftertragtede væsker, er det sædvanligvis forbundet med en eller anden grad af stress eller nervøsitet. Det er hunden Tutta trænet til at kunne lugte. Egentlig er Tutta uddannet til at spore kræft hos mennesker, men hun er blevet midlertidigt omskolet for at varetage den nye jobfunktion, som hun i en periode skal udøve på forskellige af Vinmonopolets afdelinger spredt ud over Norge. Pt. kører der en kampagne, der skal oplyse unge mennesker om, at de rent faktisk begår dokumentfalsk, når de prøver at snyde sig til at købe alkohol med lånt eller ændret legitimation. Snyderiet bliver anmeldt til politiet – og mange af de unge er slet ikke klar over alvoren i det, de har gjort. Når Tutta markerer på en af de unge kunder, får vedkommende en brochure, der informerer om konsekvenserne ved brug af falsk legitimation. Reglerne for at handle på Vinmonopolet foreskriver, at alle under 25 år skal vise ID. Cirka 10.000 personer afvises årligt, fordi de enten ikke har legitimation, eller fordi de ikke er gamle nok. SE INDSLAG OM TUTTA OG ARBEJDET PÅ VINMONOPOLET VIA LINKET UNDER BILLEDET TIL HØJRE. Kilde: nrk.no

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Rottweilers juleudstilling i Aunslevhallen – en festlig afslutning på udstillingsåret 2025

09-12-2025 19:00, af Kenneth Kammersgaard

Rottweiler Klubben Danmark samlede 28 ekvipager til en dag fyldt med julehygge, flot sportsånd og imponerende resultater.
 

Stærk klubånd og flot hundearbejde i Boxergruppe Sydkyst/Ishøj

08-12-2025 09:30, af Emma Fridolin Sørensen

Boxergruppe Sydkyst/Ishøj afholdt prøvedag den 6. december, og det blev en dag fyldt med engagerede medlemmer, flotte præstationer og masser af opbakning. Hele 10 hunde var tilmeldt, og både færdselsprøverne og lydighedsprøverne bød på solidt arbejde og god stemning. Læs om resultaterne og den imponerende indsats fra klubbens egne frivillige i vores fulde beretning.

K9 Biathlon for alle får nyt liv og åbner sæsonen med løb den 3. januar

K9 Biathlon for alle stod til at lukke, men fællesskabet og nye kræfter har vendt udviklingen. Nu fortsætter et af landets mest populære hundeevents alligevel, og første løb i den nye æra er allerede annonceret.

Læs om redningen, beslutningen bag og planerne for fremtiden hos K9 Biathlon for alle.

Del dine historier og nyheder med hunden.dk

Fællesskabet vokser, når vi deler. Bidrag med jeres historier og vær med til at forme hundelivet i Danmark.

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Det kimer nu - til juleudstilling i Tollerklubben

10-12-2025 12:00, af Lars Møller

Tollerklubben rundede udstillingsåret af med en festlig og flot juleudstilling i Vemmelevhallen.
Nye ansigter, stærke resultater og historiske præstationer prægede årets sidste show.

Vitus og Hundestjernen – 5. december

05-12-2025 09:00, af Anne Egede

På flugt fra dyrlægen og gennemblødt af mudder følger Vitus lyden af kirkeklokkerne mod et muligt svar. Men i skumringen ved den gamle landsbykirke finder den sorte, rødøjede hund ham igen, og denne gang er der ingen steder at gemme sig