Norsk førerhund smidt ud fra McDonald's

11-08-2015 13:08, af Tine Luther
En svagtseende norsk kvinde, hendes datter på fem og kvindens førerhund blev smidt ud fra familierestauranten McDonalds i Fredrikstad. Det er brud på loven.
Copyright Ridehesten.com
Blinde og svagtseende har ret til at medbringe deres førerhunde, så det var brud på norsk lov, da en familie blev forvist fra en McDonald's i Fredrikstad. (Modelfoto: Shutterstock)

Forrige fredag ville Tina Marie Asikainen og hendes datter spise hos McDonald's i Fredrikstad. Med sig havde Tina Marie Asikainen sin førerhund Rex, som var iført sin sele, hvoraf det tydeligt fremgår, at han er førerhund. Det gik fint nok at bestille maden, men da mor og datter netop havde sat tænderne i den, dukkede en ansat op og bad dem forlade restauranten på grund af hunden. Tina Marie Asikainen forklarede, at Rex er førerhund og fremviste endda dokumentation for det. Men lige meget hjalp det. Foran ca. 20 andre gæster stod fem af de ansatte sammen om at bede familien forlade restauranten. Tina Marie Asikainen ringede til politiet og forklarede situationen. Hun ville efterfølgende anmelde episoden. Ifølge den norske nyhedskanal NRK har pressekontakten i McDonald's, Kathrine Moe, udtalt, at hun er overrasket over at høre om hændelsen, og at noget sådant ikke må ske. Hun beklager og siger, at McDonald's naturligvis følger reglen om, at svagtsynede må have deres førerhunde med sig. Ejeren af den pågældende restaurant svarede ikke på NRK’s henvendelser. Kilder: nkk.no og nrk.no

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Formentlig verdens bedste måltider – nu endnu bedre

16-10-2025 07:07, af Essential Foods

Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Fra showstopper til mudderhopper

19-10-2025 10:00, af Zenia Krejsing Andersen

Når man tør kaste sig ud i noget helt nyt

Løkke inviterer til hundetur for en bedre tone i debatten

22-10-2025 16:00, af Redaktionen

Søndag den 26. oktober kl. 11–13 mødes hundeejere og politikinteresserede til en anderledes politisk gåtur i Bernstorffsparken med kaffe, hunde og samtaler i snor

Når linen strammer – sådan lærer du din hund at gå pænt

21-10-2025 17:00, af Redaktionen

At gå tur med hunden burde være et af dagens højdepunkter – frisk luft, samvær og tid til at nyde hinanden. Men for mange hundeejere bliver det i stedet en trækkekamp, hvor armen bliver lang, og tålmodigheden kort. Hvorfor er det så svært for nogle hunde at gå pænt i snor? Og hvordan hjælper vi dem bedst på vej?

Offentligt møde om velfærd for hunde og andre dyr, som anvendes til terapi

20-10-2025 14:40, af Redaktionen

Hunde, heste og andre dyr spiller en stadig større rolle i terapi og støtte til mennesker med handicap og psykisk sygdom, men hvordan har dyrene det selv? Et åbent møde på Københavns Universitet den 5. november sætter fokus på velfærden hos terapidyr og behovet for bedre regulering

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Sammen står vi stærkere for hundenes velfærd

23-10-2025 11:25, af Karina Green Damsgaard

Hundevelfærdskonferencen 2025 samlede hele Hundedanmark i september

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.