Cigaretskod er ikke gode for hunde, da de kan få nikotinforgiftning. Derfor er dette resultat er ikke godt nyt for hverken hunde eller hundeejere.
Tobak indeholder stoffet nikotin. Nikotin er et så kaldt alkaloid, der påvirker nervesystemet, og kan i selv forholdsvis små doser have en dødelig effekt. Når nervesystemet påvirkes ses der afledte problemer med kredsløbet og åndedrættet.
Hunde kan komme i kontakt med nikotin gennem tobaksholdige produkter efterladt rundt omkring. Rester i form af cigaretskodder eller lignende, kan indeholde nok tobak til at give forgiftninger. Hundehvalpe og hunde med tendens til at spise forskellige ting, er i særlig risiko for at blive forgiftet med nikotin.
Symptomer på nikotinforgiftning
Symptomer på en nikotinforgiftning kan opstå fra få minutter til flere timer efter indtagelse. Symptomerne kan blandt andet være:
I takt med at forgiftningen udvikler sig, kan hunden blive svag og afkræftet. Hunden kan begynde at få åndedrætsbesvær og udvikle en mangel på ilt i blodet. Til sidst kan hjertet gå i stå, og hunden kan dø.
Hvad kan man gøre, hvis ens hund har spist tobak?
Der findes ikke nogen egentlig modgift mod nikotin, og derfor er det vigtigt af få fjernet tobakken fra mavesækken inden nikotinet optages i blodet. Det kan eksempelvis ske, ved at dyrlægen giver hunden et brækmiddel, der får den til at kaste op, og dermed tømme maven for indhold. Er hunden begyndt at udvikle symptomer på en nikotinforgiftning, kan hunden kun hjælpes igennem en støttende behandling.
De fleste hundeejere kender fornemmelsen af en kold, våd snude mod hånden. I Kenneth Stevens og Øyvind Torseters billedbog "Hvordan hunden fik sin våde snude" får vi en fantasifuld og opdigtet forklaring på, hvordan det hele startede ombord på Noas ark.
Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.
Mens Artemis II i skrivende stund flyver gennem det dybe rum mod en bemandet passage rundt om Månen, mindes vi pioneren Laika. Hendes rejse med Sputnik 2 i 1957 var det første modige skridt mod nutidens store bedrifter.
Hunden Paco mistede for nylig livet i Munkebo. Hunden døde af en forgiftning. Flere mener, at det er et menneske, der med vilje har forgiftet Paco og andre hunde og dyr i området
De lune sommertemperaturer har endelig fundet vej til Danmark, og det er derfor tid til at slikke sol og tage på stranden. Du kan med fordel inddrage din hund i strandhyggen, men det er dog vigtigt at være opmærksom på blågrønne alger, som netop nu findes i sø- og havvand flere steder i landet og kan resultere i alvorlig forgiftning hos hunden
I mange danske hjem, vil julestjerner pynte i den kommende juletid. Planten indeholder dog nogle giftstoffer, som kan give problemer, hvis hunden spiser den
Konfekt og julegodter indeholder ofte nødder – vidste du, at de kan være giftige for din hund?
Tirsdag 28. september kunne det være gået rigtig galt for den seks måneder gamle hvalp, Dexter. Heldigvis reagerede ejeren hurtigt
I weekenden blev flere hunde forgiftet ved et canicrossløb i Frankrig. Tre hunde er døde efter at have spist forgiftede kødboller
Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.
1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.
Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?
Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Butikskæden NORMAL har taget et stort spring ind på markedet for dyreartikler med åbningen af deres nye koncept, ANIMAL. Den første butik slog dørene op i Aarhus den 1. april, og her er der lagt op til en shoppingoplevelse helt på hundenes præmisser med faste lave priser.
Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse