Julen er en festlig afslutning på året, men for mange hunde og hundeejere ender helligdagene med bekymringer og en tur hos dyrlægen. Mere end 200 hunde vil i den kommende tid blive forgiftet, det viser en ny undersøgelse fra Agria Dyreforsikring. En sammenligning af antal forgiftninger af hunde fra 2010 til 2014 viser, at december hvert år skiller sig ud. Her ses det, at næsten dobbelt så mange hunde lider af forgiftning. Den største årsag er de mange julegodter, hundene finder under buffeter, sofabordet eller juletræet. “Du skal særligt være opmærksom, når det kommer til mørk chokolade, der kan bringe din hund i livsfare. Sammen med et højt kakaoindhold følger stoffet theobromin, der er meget giftigt for hunde,” fortæller Lotta Möller, dyrlæge hos Agria Dyreforsikring. En hund på 10 kilo kan spise op til 40 gram mørk chokolade uden, at det får alvorlige konsekvenser. For lys chokolade er grænsen på omkring 100 gram. Pas på flæskesteg, surdej og nødder Lotta Möller advarer også mod de fede og salte juleskinker og flæskestege, der kan give hunden dårlig mave og i værste fald akut betændelse i bugspytkirtlen. Derudover indeholder surdej alkohol, hvilket kan medføre alkoholforgiftning af din hund, hvis den kommer til at spise det. Hårde nødder kan også volde problemer, da hundens mave ikke har evnen til at nedbryde disse. Dette gælder naturligvis også julepynt og gavebånd. Kontakt dyrlægen Du bør altid kontakte din dyrlæge, hvis din hunds normale opførsel ændres, eller hvis den pludselig rammes af intens opkast eller diarré. Symptomer på chokoladeforgiftning opstår inden for 4 til 24 timer efter indtagelse og viser sig ved opkastning, mavesmerter, øget tørst, inkontinens, rysteture og savlen. “En hund der pludselig ikke udviser sin sædvanlige lyst til at spise og drikke, bør man være opmærksom på. Generelt er det vigtigt at gå til dyrlæge, hvis man er i tvivl om hundens velbefindende, men det er specielt vigtigt, hvis hunden er ung, da dens unge mave kan tåle mindre,” råder Lotta Möller. Sådan får du din hund sikkert gennem julen • Lad ikke julemad og -slik stå fremme uden opsyn • Undgå gaver med chokolade under juletræet • Vær særligt opmærksom på mad og søde sager, når du besøger slægtninge og venner, som ikke er vant til hunde • Hold øje med små børn, der kan være generøse med godbidder Find ud af hvilke dyreklinikker i dit nærområde, der har forlænget åbningstider i juleferien /Pressemeddelelse fra Agria Dyreforsikring
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord
Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.
I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.
Min bedste ven døde lige foran mig. På det, der skulle have været de sidste fem minutter af en ellers dejlig gåtur med logrende hale og hundeleg, faldt hun pludselig om på stranden.
Stendød.
Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.
I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).
De dygtige juniorhandlere var i ringen både lørdag og søndag, og de første point til årets juniorhandler er dermed allerede fordelt. Se billederne af vinderne fra årets første udstilling her.