Når hunden springer op

13-12-2016 15:57, af Kasper Larsson
At møde hunde, der springer op ad ejer, gæster og forbipasserende er ikke noget særsyn. Men selv om hundens intentioner er meget venlige, foretrækker de fleste mennesker – selv de hundeglade – at hilse på en hund, der har alle fire poter på jorden!
Copyright Ridehesten.com
Uanset størrelse er de fleste mennesker gladest for at hilse på hunde med alle fire poter på jorden. (Modelfoto: Shutterstock)

Sådan gør du Forebyggelse er nøglen til at aflære hunden uhensigtsmæssig adfærd. Den forstår ikke indlæringen af ikke at måtte hoppe op, hvis den konstant får muligheden for det. Først og fremmest er det vigtigt at du som ejer er konsekvent i træningen – både i forhold til dig selv og dine omgivelser. Minimér muligheden for, at hunden kan begå fejl – dermed udslukkes den gamle vane, hvilket giver plads til nye. Derudover skal du beslutte, hvilken adfærd du ønsker at se hos din hund, før den har gjort sig fortjent til positiv forstærkning for korrekt adfærd. Ellers ved du ikke, hvad du skal rose hunden for. Et forslag til en ny hilsesituation kunne være, at hunden skal sidde ned, for at blive rost og hilst på. Igennem forebyggelsen skal du sikre dig, at du etablerer situationerne, så fejlene ikke opstår. Det er dit ansvar som ejer, at succesen indtræffer. Træning på gåturen: Ser du en person komme imod dig, skal du kalde hunden til dig og eventuelt tage den i snor, så du kontrol over situationen. Inden personen passerer, skal du bede din hund om at sætte sig. Ros og giv godbid ved korrekt adfærd. Hvis personen stopper op og vil snakke, må du under ingen omstændigheder fjerne fokus fra hunden, for så vil du lynhurtigt opleve fiasko. Bed vedkommende om at tale med hunden, når den sidder stille (og meget gerne forstærke med en godbid). Hvis der opstår en situation, hvor træningen slår fejl, og hunden for held til at springe op ad personen, er der blot ét at gøre: Bed vedkommende om at vende ryggen til hunden og ignorere hunden. Din opgave er at få hunden væk fra personen – og du skal du ikke rose hunden for at blive taget væk. Kun handlinger som er hundens egne skal forstærkes. Når hunden gentagne gange oplever positiv forstærkning på at sidde ned og få kontakt, frem for at springe op, vil den bevidst vælge denne handling. Men det kræver opmærksomhed og god timing. Træning med gæster i hjemmet: Denne situation kan være rigtig svær at styre. Det ringer på døren, og hunden skal styres, samtidig med, at der skal hilses på gæster, og maden står på komfuret. Det sker ofte, at ejeren ikke har hundrede procent fokus på hunden, og trods en ihærdig indsats ender det med, at hunden springer op for at hilse. Ved du på forhånd, at det går som beskrevet, kan du med fordel placere hunden bag et gitter, mens du lukker dine gæster ind. Hent derefter hunden, men hav den i snor, så den er nemmere at styre. Derfra kan du arbejde med hunden på samme måde som beskrevet ovenfor i ”Træning på gåturen”. Du kan læse mere om emnet i januar-udgaven af HUNDEN fra 2010.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Formentlig verdens bedste måltider – nu endnu bedre

16-10-2025 07:07, af Essential Foods

Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet

Historisk VM-succes for K9 Runners Mariager

11-11-2025 18:10, af Karina Green Damsgaard

Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross

Winter Wonder Show satte punktum for et fantastisk udstillingsår

09-11-2025 22:30, af Karina Green Damsgaard

Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde

En festlig lørdag i Herning

08-11-2025 21:30, af Karina Green Damsgaard

Winter Wonder Show i Herning bød lørdag på en dag fuld af glæde, flotte præstationer og store øjeblikke både i og uden for ringen. Publikum kunne opleve alt fra spændende finaler til rørende øjeblikke, hvor samarbejdet mellem hund og fører virkelig strålede

50 år med irsk ulvehund og DKK

04-11-2025 07:00, af Redaktionen

Jubilæum i DKK: Et halvt århundrede med passion, opdræt og venskaber i ulvehundenes verden

Oplev K9 Biathlon træning i Varde

14-11-2025 14:30, af Michelle Mortensen

Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører

Ny funktion i hundeweb giver bedre overblik over din hunds sundhedsdata

30-01-2025 12:06, af Cecilie Friis Amstrup

Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Petlux åbner dørene i Aarhus

28-04-2022 14:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den populære butik med produkter til hunde og katte slår fredag dørene op for en spritny butik i smilets by