Når hunden er klogere end mennesket

15-01-2011 10:59, af Anne Kristine Tollestrup
Den amerikanske border collie Chaser kan holde styr på hele 1022 forskellige stykker legetøj – træningen måtte stoppe, da trænerne ikke kunne følge med længere.
Copyright Ridehesten.com
Hunden Chaser ses af nogen som værende verdens klogeste hund. (Foto: videnskab.dk)

Allison Reid og John Pilley har de seneste tre år trænet border collien Chaser. Da træningen sluttede, kunne Chaser kende forskel på hele 1022 stykker legetøj. De to hundetrænere har udtalt til ScienceDaily, at de tror, Chaser sagtens kunne lære at kende flere stykker legetøj, og hun ikke har nogen øvre grænse. Den første øvelse for Chaser bestod i at lære de forskellige navne på legetøjet. De to trænere og forskere måtte endda indrømme, at Chaser havde bedre styr på navnene, end de selv havde. Den næste øvelse bestod af at sikre sig, at hunden faktisk kunne navnet på legetøjet og ikke blot forstod navnene som en kommando. Derfor kombinerede de navnene med forskellige kommandoer, hvor Chaser skulle hente, flytte eller lægge poten på et bestemt stykke legetøj. Chaser havde på intet tidspunkt problemer med at lystrer de forskellige kommandoer. For at øge sværhedsgraden endnu mere delte forskerne legetøjet op i forskellige kategorier. På den måde havde alt legetøjet et navn og en kategori som f.eks. legetøj, bold eller frisbee. Med hele tre referencer til samme stykke legetøj havde Chaser stadig intet problem i at finde frem til det rigtige. I fjerde og sidste forsøg skulle Chaser finde frem til det rigtige navn på en genstand ved at udelukke navnene på andre tilstedeværende genstande. Det vil sige at hun kun kendte navnet på 3 ud af 4 genstande, og skulle derved bruge udelukkelsesmetoden for at finde navnet på den ukendte genstand. Det lykkedes også Chaser at klare denne test, dog glemte hun hurtigt navnene på de ukendte ting. Det samme sker for børn, der lærer gennem denne teknik. Forskerne mener derfor, at hundens færdigheder kan være et resultat af livet iblandt mennesker og deres behov for at kommunikere med os gennem forskellige kommandoer. Forskning i hundens kognitive evner er ikke noget nyt – forskningen er også tidligere blevet brugt til at forstå, hvor kloge hunde er. Kilde: videnskab.dk

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Se billederne: Show of Winners i gallaglimt

Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.

I dag sker det: Show of Winners

Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Husk at støtte gode opdrættere

17-03-2020 12:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund

Oplev Show of Winners den 21. februar

Tilmeldingsfristen for deltagende hunde til Show of Winners den 21. februar udløber snart. Læs om showet her og se, hvordan du kan komme med som deltager eller tilskuer.

Skal du have hund? - Vælg den rigtige race!

13-10-2017 10:10, af Marlene Goldbæk Johansen

Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.

Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.

Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!

Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse