Mystisk: Tre hunde døde i Greve

30-09-2020 12:47, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

De sidste par uger er tre ellers raske hunde døde i Greve Kommune. Alle er døde af en eller anden forgiftning

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Når tre ellers raske hunde dør kort tid efter hinanden i et afgrænset område, skaber det naturligvis en masse spørgsmål. Sådan er det også i Greve netop nu, hvor først en kleiner münsterländer, så en siberian husky og senest en saluki er døde af en eller anden form for forgiftning. Det skriver sn.dk.

25. august var Lea Issing ude at gå med sin kleiner münsterländer, Happy. De går tur ved Mosede Fort og videre ned på stranden. Der er intet unormalt ved gåturen, men næste morgen kaster Happy brun slim op. Han kommer til dyrlæge og bliver sendt hjem igen.

Hen på eftermiddagen bliver Happy mere og mere dårlig, og inden Lea Issing når hjem fra arbejde, er Happy død i hendes søns arme.

Lea undrer sig over en grøn klump, som Happy har kastet op. Den minder om en blok rottegift, og hendes dyrlæger medgiver, at klumpen ligner dette, men han kan ikke få den analyseret, da Statens Serum Institut og Det Biovidenskabelige Fakultet på Københavns Universitet ikke har toksologer, der kan analysere den slags.

En uge senere er en familie ude at gå med deres siberian huskey, Aia. De går i samme område og kommer også ned på stranden, hvor Aia spiser nogle muslinger. Aia døde senere, og dyrlægen mener, at dødsfaldet skyldes forgiftning af blågrønne alger. Nogle uger tidligere har der været blågrønne alger i vandet i Køge Bugt, og dyrlægen mener så, at muslingerne har optaget algerne.

8. september lufter Ingrid Zollonds sine to salukier på hundestranden ved Greve Marina. Senere på dagen bliver den ene hund dårlig, men efter noget observation hos dyrlægen får hun at vide, at hun godt kan tage hunden med til Tyskland, hvor hun skal besøge sin familie.

Ved Hannover får hunden det dog dårligere, og det ender med, den dør på en klinik i byen.

I Hannover konstaterer dyrlægerne, at forgiftningen skyldes rottegift, og netop den oplysning får Lea Issing til også at tro, at hendes hund er blevet forgiftet af rottegift.

– Jeg er overbevist om, at det er rottegift, og det er frustrerende, at jeg ikke kan få analyseret og afklaret, om det er rottegift, som Happy har spist, til trods for at jeg har fundet en grøn klump. Kan det virkelig passe, at man i Danmark angiveligt ikke har toksikologer, der kan foretage sådanne analyser? spørger hun, og fortæller, at hun igennem et større benarbejde har fundet frem til et laboratorie i Tyskland, der kan analysere prøven for 250 euro.

- Hvis det er rottegift, der ligger frit i naturen, kan det tyde på, at nogen vil vores hunde det ondt, siger hun til sn.dk.

 

Læs mere om sagen her.

Læs også

Undgå skader når vandhunden springer i bølgerne

25-06-2022 13:25, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Sommeren er over os, og en badetur på de varmeste dage kan være tiltrængt for både mennesker og dyr. Men selvom havet ser indbydende ud, gemmer det også på skarpe genstande og farlige alger, som kan skade hunden. Direktør hos Agria Dyreforsikring giver her hundeejere tips til en god og våd hundesommer

Sommeren er højtid for maveproblemer hos hunde

01-06-2022 12:38, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Maveproblemer topper statistikken over årsager, som sender hunde til dyrlægen om sommeren. Ofte skyldes skaderne rester fra grillmad, ispinde og alger i badevandet, men årsagen til ondt i maven kan også være “tudseforgiftning”

Sæson for blågrønne alger: Pas på, at hunden ikke bliver forgiftet

09-07-2021 09:08, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

De lune sommertemperaturer har endelig fundet vej til Danmark, og det er derfor tid til at slikke sol og tage på stranden. Du kan med fordel inddrage din hund i strandhyggen, men det er dog vigtigt at være opmærksom på blågrønne alger, som netop nu findes i sø- og havvand flere steder i landet og kan resultere i alvorlig forgiftning hos hunden

Et højst usædvanligt venskab

18-09-2013 13:45, af Tine Luther
En hund er bedste ven med en ELEFANT. Se en skøn video af makkerparret via link i denne nyhed.

Det er lige så svært at miste sit kæledyr som et familiemedlem

29-11-2022 09:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Når Mette i årets udgave af DR’s Gift ved første blik græder over tabet af sin elskede hund, Gunnar, så er hun ikke alene. En ny, dansk undersøgelse viser, at næsten halvdelen af danske hundeejere oplevede sorgen ved at miste hunden lige så stærkt, som hvis de havde mistet et familiemedlem eller en nær ven

Munkebo: Hund døde af tumor - ikke gift

19-03-2018 08:40, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En hunds død i Munkebo skabte for et par uger siden overskrifter. Ejerne var sikre på, den blev forgiftet, men døden havde en helt anden årsag

Hjælp – min hund har spist noget giftigt

10-09-2021 15:01, af Astrid Holtet

Hvad kan man gøre, hvis ens hund har indtaget noget potentielt giftigt

Hund som ægtemand

06-09-2014 09:27, af Tine Luther
For at bryde en forbandelse, der skulle hvile over hendes familie, sagde en ung indisk kvinde ja til at blive gift – med en hund! Se video i denne nyhed.

Må min hund spise vindruer og rosiner?

29-07-2017 13:00, af Anne Ekenberg

Mine vindruer er lige til at plukke. Grønne og saftige og fulde af smag bruger jeg dem i salaten sammen med rucola, feta og ristede pinjekerner. Vi elsker vindruer, men de er og bliver det rene gift for vores hunde.

Hvad gør du hvis din hund spiser rottegift?

17-01-2022 08:00, af Astrid Gerd Holtet

Rotter er uønskede gæster, som blandt andet bekæmpes med gift – og indtager hunden denne gift, kan det være livsfarligt 

 

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Læsetid: en session med skolehunden James

24-01-2026 19:00, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.

Pas på Giardia: Den usynlige mavefjende lurer

Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.

Guf eller gift: Hvad må hunden spise?

Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?

Hvorfor spiser hunden græs? Her er nogle bud

Selvom de fleste hundeejere kender til fænomenet, findes der ingen endegyldig forklaring på græsspisning. Forskningen peger på flere mulige teorier, der rækker fra naturlige instinkter til simple præferencer i hverdagen.

Hundens fordøjelse: En biologisk genistreg

Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.

Solveig fejrer 50 år i DKK

Solveig Evers Andersen fejrer i dag den 26. januar 2026 sit 50 års jubilæum som medlem af Dansk Kennel Klub. Det er en hyldest til et liv med hundene som midtpunkt, hvor glæden nu også deles med både børnebørn og oldebørn i hverdagen.

Pernille og Peter vinder hæderspris

Pernille Anna Knudsen og den dansk/svenske gårdhund Peter er blevet hyldet med Idrætens Hæderspris i Ikast Brande Kommune. Efter et år med både DM guld og VM deltagelse har makkerparret cementeret deres plads i den absolutte agilityelite.