Inden man anskaffer sig hund er man bevidst om at der er nogle ting som følger med, som kan føles som forpligtigelser i stedet for fornøjelser. Det var det jeg tænkte om morgen gåturen, for ” i regn og slud skal hunden ud”. Men med tiden er morgengåturen blevet den bedste gåtur på dagen. Det er en helt fantastisk måde at starte dagen på. Jeg vil i mit første blogindlæg prøve at beskrive, hvad der gør morgengåturen til en herlig gåtur for mig.
Tæt på vores hjem ligger en græshøj, her er græsset som oftest højt og udsigten helt fantastisk. I foråret og sommeren, hvor morgenerne er lyse, går jeg næsten altid herop. Udsigten over Esbjerg er betagende og imens jeg står deroppe, kan jeg se Chili rende rundt og lede efter mus. På højen er det muligt at have hende løbende frit og her kommer den finske lapphunds jagtteknik til sin fulde ret.
Jeg har engang mødt en jæger der sagde at jeg skulle passe på med at lade Chili løbe frit i en skov, fordi man som jæger godt kan tage fejl af at hun er en hund og en ræv. For ikke nok med, at Chili har den samme røde farve som en ræv, er hendes teknik til at fange mus meget ens med ræven. Effektiv er hun ikke altid, men jeg ved at dette giver hende lov til at bruge hendes sanser og naturlige instinkter.
I efterårs og vintermånederne er det for mørkt om morgenen til at gå op på højen, her holder vi os til de belyste stier i skoven. Men i de kolde måneder kan man i stedet pakke sig ind i en tyk vinterfrakke og i min verden er det som at gå rundt med dyne på. Så har jeg mulighed for at vågne, inden dagen ”rigtig” går i gang. Chili snuser eller ”læser avis” det meste af turen og bringer mig en masse forskellige pinde, hun finder i skovbunden. Når man ser hende med stolthed bære en pind der er meget længere end hende selv, kan det ikke give en andet en et smil på læben. Det sker også ofte at de mennesker jeg møder på min vej, ikke kan lade være med at trække på smilebåndet. Hendes glæde smitter af og selvom vi normalt er et reserveret folkefærd, er der intet som en hund der kan få folk til åbne op. Dermed får jeg sagt godmorgen til langt flere end jeg ville gøre uden hende ved min side.
Min morgengåtur er en herlig start på dagen og efter en gåtur med Chili er det svært for mig at være sur. Selvom jeg nogle morgener ville ønske at kunne sove længere, er det slet ikke så slemt når jeg først kommer afsted.
Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.
Den svenske tilgang, hvor besøgshundeteams gennemgår en grundig uddannelse med fokus på hundens tryghed og kvaliteten af samværet med de ældre, fik mig til at pakke kufferten og rejse nordpå.
Har du en passion for hunde og måske en faglig vinkel, du gerne vil dele? Så har du nu muligheden for at blive blogger på hunden.dk!
Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.
Mynderne sprinter gennem det nordjyske landskab med blikket stift rettet mod den kunstige hare. Lure coursing forener fart og fokus med glæden ved at se hundene udleve deres medfødte instinkter i et varmt fællesskab blandt hundeejere.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Et liv uden gåture, tryghed eller selskab – og med mundkurv på. Sådan begyndte tilværelsen for Jessi, en sort pudelblanding, der aldrig havde fået lov at være hund på hundens præmisser. Først da hun blev indleveret på Dyrenes Beskyttelses internat i Nordjylland, begyndte rejsen mod et bedre liv.
Skolehunden James blev nøglen til eksamensro og succes for Magnus i 9. klasse.
Golden retrievere, is, glade familier og en brandbil fyldt med vand og god stemning. Guldbasseklubbens brandmandsdag blev en uforglemmelig fest for både to- og firbenede.
Den elskede schipperke Ludo blev på hans 14 års fødselsdag fejret med flag og forkælelse på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro af hans ejer, Ann-Christina Nielsen, som har fulgt ham tæt gennem et langt hundeliv med både sygdom, triumfer og kærlighed.
Helen Riis og hendes kæreste rejser til Norges fjelde med deres hunde, hvor de oplever naturens storhed, fysisk udfordring og et stærkt fællesskab. Vandreturene er krævende og kræver både træning, planlægning og godt udstyr, men giver uforglemmelige minder og dyb samhørighed.
Fra sommertræning i baghaven til 30 titler og stjernestatus. For Sofus, der fylder fire år i dag, er Sirius blevet en livsglad livsstil, og sammen med ejer Margit har han fundet en hverdag fyldt med motivation, glæde og samarbejde.