Modehunde gennem 10 årtier

30-05-2012 12:26, af Tine Luther
Hundemoden skifter med jævne mellemrum. Mange kan huske, da Lassiefilmene gjorde collien populær og da kendisser som Paris Hilton gjorde den lille chihuahua til et ”must have” for mange unge piger. Men hvad sker der, når en race pludselig bliver populær? Det kan man høre mere om på Hundens Dag lørdag den 2. juni i Tivoli Friheden, hvor kan man møde disse og masser af andre, dejlige hunde.

Hundens Dag i Tivoli Friheden er efterhånden blevet en hyggelig tradition. Her kan de firbenede mødes med en masse andre hunde og deres mennesker kan tilbringe et par hyggelige timer i selskab med andre hundeglade mennesker. Og så kan man hvert år få spændende, faglig viden om hunde. Dagen indledes med den traditionelle raceparade, hvor alle flinke hunde er velkomne til at deltage, og hvor der i år vil være mindst 50 racer repræsenteret. Enhver, som har en hund, opfordres til at komme og gå med i paraden. Man følges sammen med andre med samme slags hund, så gæsterne i haven kan danne sig et godt indtryk af den pågældende race. Og der er selvfølgelig også plads til hunde, som ikke tilhører en bestemt race. Turen går rundt i haven med afgang fra den østlige port kl. 13.00. Paraden slutter foran scenen. Har du en modehund fra de sidste 100 år? Hvis du har en af følgende 10 racer, kan du derefter – ca. kl. 13.20 komme med på scenen: 1920erne Grand danois 1930erne Skotsk terrier 1940erne Dansk/svensk gårdhund 1950erne Collie 1960erne Cocker spaniel 1970erne Schæferhund 1980erne Dalmatiner 1990erne Labrador 2000erne Chihuahua 2010erne Coton de tulear, bichon havanais, bichon frisé, bolognese Hvis du også klæder dig ud, så du illustrerer ”din hunds årti”, kan du være med i lodtrækningen om flotte præmier Her præsenterer adfærdskonsulent Lise Lotte Christensen, Dansk Kennel Klub, og bl.a. kendt fra Aftenshowet frem til ca. kl. 14 de 10 racer, som i særlig grad har ”tegnet” hver sit årti. Mange mennesker er tilbøjelige til at kun at fokusere på en hunds udseende, når de vælger race. Ikke mindst, hvis de lader sig rive med af en modebølge. ”Og så kan man nemt komme galt af sted, og det vil vi gerne bidrage til at undgå,” siger Lise Lotte. Agility, quiz og hundesnak Dagen byder også på agility (ved søen, ca. kl. 14), hvor man både kan se dygtige, lokale hundefolk give opvisning og selv få lejlighed til at forsøge sig med egen hund. Man kan også teste sin hundeviden i årets præmiequiz og få en god hundesnak i Dansk Kennel Klubs informationsstand. Standen er åben mellem kl. 11.30 og 15.00.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hver pote tæller hos Dyreværnets nye internat

18-04-2025 07:00, af Cecilie Friis Amstrup

Et nyt internat i fredelige omgivelser skal give flere hunde og familiedyr en god start på næste kapitel. Med base i det tidligere pensionat styrker Dyreværnet sin indsats i Jylland.

Nye instruktører klar til træningspladserne

28-04-2025 15:13, af Cecilie Friis Amstrup

19 engagerede hundemennesker kunne denne weekend kalde sig færdiguddannede DKK-instruktører efter fem intense weekender på DKK Vilhelmsborg.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Uklare regler gør hundeloven til en fælde for ejere

25-04-2025 09:07, af Cecilie Friis Amstrup

Selvom deres hund ikke har gjort noget galt, risikerer nogle danske hundeejere at få den fjernet og aflivet alene på baggrund af en tvivlsom DNA-test. Eksperter og Dyreetisk Råd opfordrer nu til at ændre loven om forbudte racer, så den bliver mere retfærdig og gennemsigtig.

Hundefødselsdag med logrende haler og store smil

26-04-2025 07:29, af Cecilie Friis Amstrup

En hundefødselsdag med leg, latter og masser af kærlighed minder os om, hvor meget gensyn mellem hvalpe og deres familier kan styrke båndene og skabe varige fællesskaber.

Hjertelungeorm truer danske hunde

29-04-2025 10:46, af Cecilie Friis Amstrup

Foråret bringer ikke kun sol og varme, men også en øget risiko for hjertelungeorm hos hunde. Parasitten kan forårsage alvorlige sygdomsforløb, men med tidlig opdagelse og forebyggelse kan du beskytte din bedste ven.

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

AFSLØRING: De 10 klogeste hunderacer

27-08-2019 08:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Amerikansk professor i hundepsykologi har rangeret hunderacer efter, hvor intelligente de er. Her får du de ti øverste og de ti nederste

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse