Pomeranianen blev luftet af en mor og hendes 2-årige datter - det var datteren, der gik med den lille hund i snor. Ved et indkøbscenter står en rottweiler bundet, og da poomeranianen passere, angriber rottweileren og ender altså med at bide den mindre hund ihjel. Da ejeren af rottweileren kommer ud fra indkøbscenteret, tog han blot hunden med sig uden at sige et ord til den chokerede pomeranian-ejer. Kort efter blev politiet tilkaldt, og de fandt også hurtigt frem til manden, der ejede rottweileren. Manden nægtede at lukke politiet ind i sit hjem, og politiet vurderede ikke at sagen var alvorlig nok til at de ville fremtvinge sig adgang til mandens lejlighed. Nordjyllands Politi efterforsker fortast sagen og har endnu ikke besluttet om rottweileren skal aflives, om den skal have mundkurv på, eller om det udelukkende ender med, at hundeejeren får en bøde for at overtræde hundeloven. Loven siger, at en hund, som har skambidt en anden hund skal - ikke kan - aflives. Her har overfaldshunden dog været bundet og er selv blevet "opsøgt" af den anden hund. I den situation træder aflivningsbestemmelsen ikke automatisk i kraft. Men politiet har andre muligheder f.eks. at give pålæg om mundkurv og sikker indhegning af ejerens grund. Det er nemlig under alle omstændigheder ejerens ansvar, at hans hund ikke forvolder skade. Sagen er naturligvis meget ulykkelig for ejeren af den lille hund, og samtidig giver en fuldstændig uansvarlig ejer af en krævende hund med sin adfærd desværre skyts til yderligere restriktioner. For det første bør en sådan hund ikke sidde alene bundet af ved en butik. Den vil typisk forsvare sit område, hvis nogen kommer for tæt på. For det andet er ejerens reaktion efter ulykken helt uacceptabel. Samtidig skal det også påpeges, at et barn på 2 år er alt for lille til at styre at gå med en hund, selv om hunden er lille. Der skal en langt ældre person til for at kunne overskue f.eks. hvad der sker rundt om et hjørne.
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.
Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.
Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.
Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.
Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?