Lær at arbejde smartere af din hund

01-11-2016 14:30, af Kasper Larsson
Når vi mennesker skal lære noget nyt, hæfter vi os ofte ved ligegyldige elementer og meningsløse instruktioner. Hunde er derimod verdensmestre i at arbejde smart
Copyright Ridehesten.com
Hunde er hurtigere end både mennesker og chimpanser til at eliminere overflødige handlinger, i deres stræben efter at få opfyldt et umiddelbart behov. (Modelfoto: Shutterstock)

I et nyt studie har forskere fundet ud af, at tamme og vilde hunde er utroligt gode til at ignorere dårlige instruktioner og dermed at eliminere unødige handlinger, når de skal klare en opgave. Så gode, at de faktisk er langt bedre end både mennesker og chimpanser. Inspirationen til studiet kommer fra et fænomen der kaldes ”overimitation” – noget vi mennesker er slemme til at gøre. Når voksne lærer et barn at løse en opgave, eksempelvis at løse en gåde, vil barnet imitere alle de skridt, som den voksne har lært dem – også selv om nogle af disse skridt er overflødige. For at se om hunde også gik i denne ”kognitive fælde”, gav forskere både vild- og tamhunde en enten matteret eller klar plastikkasse med et låg, et håndtag på siden og en godbid indeni. Forskerne viste herefter hundene, hvordan de skulle få fat i godbidden ved hjælp af håndtaget – men faktisk var dette håndtag slet ikke nødvendigt for at åbne kasserne, der nemt kunne åbnes uden. Efter en demonstration lærte 75% af hundene at åbne kassen via de anviste trin. Hvad der imidlertid er fantastisk er, at hundene kun skulle have åbnet kassen fire gange for at finde ud af, at håndtaget faktisk var ubrugeligt i processen. Faktisk fandt over 50% af hundene ud af, at håndtaget ingen funktion havde i forhold til at få fat i godbidden. Men hvad betyder dette for os mennesker? Er det en dårlig ting, at vi ikke er i stand til at eliminere overflødige skridt i en proces? Ikke nødvendigvis. Vores tendens til at overimitere er med til at opretholde vores arts sociale systemer. Hvis vi sprang over alt, der ikke hjalp os med at opnå et umiddelbart mål så hurtigt som muligt, ville vi ikke følge nogle af de sociale konventioner, vi har lært gennem tiderne, så som at vaske hænder inden vi spiser, sige tak og be’ om, åbne døren for andre og så videre. Disse konventioner er ikke nødvendige i forhold til at opnå et givent mål, men de er essentielle i forhold til vores kultur og er med til at gøre os menneskelige. Det virker fjollet, at vi er så langsomme til at lære, men i det store billede er det nok en god ting. Kilde: Wideopenpets.com

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Ulvehundene tog hendes hjerte og blev hendes liv

12-06-2025 08:19, af Cecilie Friis Amstrup

Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Sådan undgår du hot spots hos din hund

09-06-2025 07:18, af Cecilie Friis Amstrup

Når huden pludselig bliver rød, fugtig og kløende, kan det være starten på et smertefuldt hot spot. Særligt i de varme måneder bør hundeejere være ekstra opmærksomme.

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

Over 7000 logrende grunde til at lægge vejen forbi Vejen

13-06-2025 07:56, af Cecilie Friis Amstrup

Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend ved Vejen Idrætscenter den 20.-22. juni 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.

Fra HUNDEN: Flåterne nyder foråret – ligesom dig og din hund

10-06-2025 19:44, af Dyrlæge Randi Lintrup, MSD Animal Health

Mange hundeejere er stødt på flåter på sig selv eller hunden. Især når man har nydt en dejlig tur sammen i det fri, kan man risikere at få ubudne gæster med hjem. Flåter er små blodsugende mider, og det er ikke særlig lækkert at træde i en blodfyldt flåt, som er faldet af hunden, men det største problem med flåter er dog, at de kan forårsage sygdom hos både hunde og mennesker.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Det nye HUNDEN magasin er her!

11-06-2025 07:46, af Cecilie Friis Amstrup

I disse dage udkommer juninummeret af HUNDEN, som er Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin - læs hvad du blandt andet kan glæde dig til.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.